https://yemek.com/tarif/patlican-kebabi/ | Patlıcan Kebabı Tarifi

Temmuz Ayı Meyve ve Sebzeleri: Taze Ürünlerle 12 Lezzetli Tarif

Favorilerime
Ekle

Haziran ayı meyve ve sebzelerini yemeye devam edeceğimiz, temmuz ayının getirilerini ise tüm iştahımızla mutfaklarımıza konuk edeceğimiz mis gibi bir aydayız yine!

Meyve ve sebzeleri mümkün olduğunca mevsiminde tüketmeye özen gösterenler olarak bu ay bol bol tüketmeniz gerekenlerden söz edeceğiz şimdi size. Üstelik bu taptaze meyve ve sebzelerle yapabileceğiniz tarifleri vermekle yetinmeyeceğiz, hangisi ne işe yarıyor, temmuz ayı meyve ve sebzelerinin faydaları nelerdir bunlardan da bol bol bahsedeceğiz.

Size de hazır mevsimi gelmişken onları sofralarınıza daha sık davet etmek düşecek.

Hadi başlayalım!

Temmuz ayı meyve ve sebzeleri nelerdir?

temmuz-ayi-meyve-ve-sebzeleri-shutter-1

Yaz aylarında tezgahlarda yerini almaya başlayan o mis kokulu, sulu sulu meyve ve sebzeleri yakından tanıma zamanı şimdi. Zamanı geçmeden, daha fazla vakit kaybetmeden onları bol bol tüketmeyi ihmal etmeyin diyor ve sizi temmuz ayı meyve ve sebzeleri ile baş başa bırakıyoruz:

Temmuz ayı sebzeleri:

Biber

Patlıcan

Kabak

Taze fasulye

Barbunya

Bezelye

Mısır

Börülce

Bamya

Temmuz ayı meyveleri:

Vişne

Çilek

Kayısı

Şeftali

Kavun

Karpuz

Üzüm

Temmuz ayı meyve ve sebzelerine hızlıca göz attığımıza göre geçelim asıl önemli kısma, bu taptaze meyve ve sebzeleri neden ve nasıl tüketmemiz gerektiğine. Buyursunlar, temmuz ayı meyve ve sebzelerinin faydaları nelerdir, bu meyve ve sebzelerle hangi tarifleri yapabiliriz anlatmaya başlayalım hemen.

Biber

Dolmalık biberden kapya bibere, yeşil biberden acı biberlere, şu sıralar tezgahlarda bolca biber görüyor, onun her haline ayrı bir bayılıyoruz. Üstelik onlar sadece lezzetleri sayesinde değil faydaları nedeniyle de mutfaklarımızda sıkça yer vermemiz gerekenlerden. Mesela biberler türüne göre değişiklikler gösterse de içeriğinde bolca A, E ve K vitamini bulunan sebzelerden. Güçlü antioksidan özellikler gösterdiklerinden bağışıklık sistemini güçlendirme, vücudu birçok hastalığa karşı koruma konusunda da uzmanlar desek yeri. Kemiklerin güçlenmesinden tutun da göz sağlığını korumaya kadar birçok faydası bulunan biberleri en etkili şekilde tüketmenin yolu da onları çiğ halleriyle salatalara, mezelere dahil etmekten geçiyor. Yine de kendilerini pişirerek de nefis tariflere imza atabiliyoruz tabii.

Yaz sofralarına çok yakışacak nefis bir tarif için sizi böyle alalım: Domatesli Biber Kızartması Tarifi

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Hiç Vakit Kaybetmeden Denemeniz Gereken 9 Kapya Biberli Tarif

Pirinci Sert Kalmadan, Kurumadan Pişsin: Biber Dolmasının Püf Noktaları

Farklı Yöntemleriyle ve Kolay Kabuk Soyma Tekniğiyle: Biber Nasıl Közlenir?

Çünkü En Güzeli Evde Yapılanı: Adım Adım Közlenmiş Biber Konservesi Nasıl Yapılır?

Patlıcan

Haziran ayından bu yana bizimle olan, bir süre daha olmaya devam edecek güzelim sebzelerimizden patlıcanda sıra. Seveni bir hayli çok patlıcan, vücuda da birçok fayda sağlıyor. A, B grubu ve C vitaminleri bakımından zengin patlıcan içeriğinde bolca kalsiyum, demir, potasyum da barındırıyor. Bu sayede karaciğere de böbreklere de iyi gelirken sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olmayı da ihmal etmiyor. Kendisiyle de birçok mezeü ara sıcak, ana yemek ve hamur işi hazırlanabiliyor.

Mesela onu şöyle nefis bir yemeğe dönüştürebiliyorsunuz: Patlıcan Kebabı Tarifi

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Olmasa Türk Mutfağının Eksik Kalacağı Patlıcandan Yapılan 52 Nefis Tarif

Patlıcanın Etsiz de Şahesere Dönüşeceğinin Kanıtı 17 Nefis Patlıcan Yemeği

Birkaç Püf Noktasıyla Bu İş Tamam: Yağ Çekmeden Patlıcan Nasıl Kızartılır?

Kararmadan Kurusun, Küflenmeden Dayansın: Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Kabak

İçinde A ve C vitaminleriyle kalsiyum, demir, potasyum gibi mineraller bulunan kabak, düşük kalorili ve nefis bir sebze olduğu için yaz aylarına çok yakışıyor. Hem hafif beslenmek isteyenler hem kilo vermek isteyenler ondan bolca faydalanıyor. Çiğ haliyle salatası yapılan, kızartması, mücveri, sulu yemeği de bir harika olan kabak, lezzetinin yanı sıra birçok da fayda sağlıyor. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlıyor, sindirim sistemine iyi geliyor, bağışıklığı güçlendirirken kemik sağlığına da olumlu etkilerde bulunuyor mesela. Onu evde farklı şekillerde değerlendirmek isteyenleri ise hemen aşağıdaki tariflerimize doğru alabiliriz.

Girit kabaklarıyla yapabileceğiniz bu nefis tarifle tanışın: Girit Kabağı Dolması Tarifi

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Kabak Sevmeyenlerin Dahi Afiyetle Yiyeceği Kadar İddialı ve Nefis 11 Kabak Tarifi

Kabağı Farklı ve Pratik Bir Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere 12 Özel Kabak Yemeği

Yıl Boyu Sofranızdan Eksik Olmasın Diye: Adım Adım Kabak Buzlukta Nasıl Saklanır?

Yaz Sofralarına Çok Yakışacak Hafif ve Doyurucu 10 Zeytinyağlı Kabak Yemeği

Taze fasulye

Mevsim güzeli taze fasulye de haziran ayında olduğu gibi temmuz ayında da bizimle! A, B9 ve C vitaminleriyle besin lifi bakımından oldukça zengin olan taze fasulye demir ve magnezyum başta olmak üzere mineraller bakımından da bir hayli zengin. Hal böyle olunca taze fasulyenin faydaları da saymakla bitmeyecek kadar çok desek yanlış olmaz. Bağırsakların sağlığını koruyan, zayıflamaya yardımcı olan, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olan, kalp sağlığına da çok iyi gelen bir sebzeden söz ediyoruz. Onu en çok zeytinyağlı olarak yapıp yesek de bu kez değişiklik yapmak isteyenleri de unutmuyor, aşağıda taze fasulyeyle yapabileceğiniz farklı tariflerden de söz ediyoruz.

Klasik zeytinyağlı taze fasulyeyi her zaman yaparsınız, şimdi onu pişirme zamanı: Taze Fasulye Kavurması Tarifi

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Yazın Geldiğine Sevindiren Taze Fasulye ile Yapılan 9 Nefis ve Farklı Yemek Tarifi

"Taze Fasulyenin Yanına Ne Gider?" Diyenlere 12 Nefis Tamamlayıcı Tarif

Barbunya

Baklagillerin en sevilenlerinden barbunya da temmuz ayında taze haliyle bizimle olmaya devam edecek isimlerden. Tam bir bitkisel protein deposu olan barbunya, bu özelliği sayesinde besleyici ve doyurucu özellikler gösteriyor, içeriğindeki yüksek oranda besin lifiyle uzun süren bir tokluk sağlıyor. Bu özelliğiyle kilo vermek isteyenlere de destek olan barbunyanın içinde A, C ve E vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, çinko gibi mineraller bolca bulunuyor.

"Barbunyayla farklı olarak ne yapabilirim" diyenler bu tarifte buluşuyor: Yoğurtlu Barbunya Salatası Tarifi

Şu yazımıza da mutlaka göz atın:

Kuru Fasulyenin Kuzeni Barbunyayla Yapabileceğiniz 9 Protein Deposu Tarif

Bezelye

Bezelye ayıklamaya hazırsanız alın taptaze bezelyeleri, buyurun hemen başlayalım. Bezelye gibi içinde A, B, C, E ve K vitaminleri, potasyum, demir, fosfor gibi mineraller bulunan, her tanesi şifa dolu bir lezzeti bulmuşken bol bol değerlendirmemek olmaz. Kendisi bağışıklık sistemini güçlendirmekten tutun vücuda enerji vermesine, kansızlığa iyi gelmesinden uykusuzluğa çözüm olmasına birçok soruna doğal bir çare olabiliyor, hem faydaları hem de lezzetiyle sofralarda bol bol yer almayı hak ediyor.

Onunla neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız buyurun hemen böyle: Zeytinyağlı Bezelye Tarifi

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Taptaze Bezelyelerle Yapıldığında Ayrı Bir Lezzetli Olan 17 Nefis Tarif

Lezzeti Her Mevsime Taşınsın: Evde Bezelye Konservesi Nasıl Yapılır?

Bamya

Bu ayın sonlarına doğru tezgahlarda daha çok görmeye başlayacağımız, ağustos geldiğinde ise daha ulaşabilir hale geleceğimiz bamyadan da söz etmeden geçmek istemedik. Seveni de sevmeyeni de bir hayli fazla olan bamyayı istiyoruz ki herkes bol bol tüketsin, bamyanın faydalarından herkes yararlanabilsin. "Bamya ne işe yarıyor ki?" derseniz hemen kısaca birkaç özelliğinden bahsedelim: Diyabete iyi geldiği biliniyor, kolesterolün dengelenmesine yardımcı oluyor, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor ve kabızlık sorununa çözüm oluyor. Bunların yanında bamya folik asit bakımından zengin olduğu için hamilelik dönemindeki kadınlara da öneriliyor.

O, en ferah haliyle sofranızda yerini alsın isterseniz: Zeytinyağlı bamya tarifi

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Sevmeyeni Kalmayacak: Bamya Pişirmenin Püf Noktaları

Sevmeyenine Bile Kendini Tabak Tabak Yedirtecek 9 Farklı Bamya Yemeği Tarifi

"Bamyanın Yanına Ne Gider?" Diyenlerin Bamya ile Sunabileceği 12 Tamamlayıcı Tarif

Vişne

Vişneler bitmeden elini çabuk tutmak isteyenleri temmuz ayında da bulabilecekleri vişneye doğru alalım hemen. Kendisi A, C ve E vitaminleri yönünden zengin olmasının yanında kalsiyumdan potasyuma, vücuda birçok mineral de sağlıyor. Hal böyle olunca vişne faydalarıyla da her mutfakta yerini alması gerekenlerden oluyor. Dile kolay, minicik bir meyve olmasına rağmen kendisi bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkilere sahip mesela. Aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürüyor, unutkanlığa, uykusuzluğa ve kabızlığa da iyi geliyor. Onu taze taze yemek her zaman en iyi seçenek olsa da o kendine has tadını farklı tariflerde değerlendirmek isteyenler için çeşit çeşit vişneli tarifimiz de bulunuyor.

Bakınız, bu tarif gibi:

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın: Vişneli Crumble Tarifi

Rengini ve Lezzetini Vişneden Alan Birbirinden Farklı ve Nefis 14 Tarif

Vişnenin Kendine Has Mayhoş Tadıyla Lezzeti Tavan Yapan 10 Farklı Tarif

Kayısı

A, B ve C vitaminleri bakımından zengin, mis gibi kokusuyla hemen fark edilen yaz meyvelerinden kayısı da temmuz ayında tadını çıkarabileceklerinizden. Potasyum, beta karoten ve demir bakımından da zengin kayısı tüm bu içindeki maddelerin etkisiyle vücudu hastalıklara karşı koruyor, yüksek tansiyonu düşürüyor, kansızlığa, depresyona, yorgunluğa iyi geliyor.

Kayısıyı farklı tariflerde değerlendirmek içinse şöyle bir önerimiz var: Kayısılı Yaz Tatlısı Tarifi

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Taptaze Kayısıların Tüm Lezzeti İçinde Saklı 10 Nefis Kayısılı Tarif

Hem Yaşı Hem Kurusu Bolca Şifayla Dolu, Çekirdeği Tam Bir Kanser Savaşçısı: Kayısı

Şeftali

Kokusunu metrelerce öteden dahi alabildiğimiz, mis gibi şeftalilerin tam zamanı şimdi! Diğer pek çok yaz meyvesi gibi A, B ve C vitaminleri bakımından zengin olan şeftali de içeriğinde potasyum bulunan kalp dostu lezzetlerden. Tabii şeftalinin tek faydası kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olması değil, kendisi aynı zamanda sindirimi kolaylaştırıyor, ateş düşürüyor, böbreklere iyi geliyor.

Şeftaliyi taze taze yemek dışında nasıl değerlendirebileceğinizi düşünüyorsanız böyle buyurun: Şeftalili Muhallebi Tarifi

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Şeftalinin Rengi ve Tadıyla Sarıp Sarmaladığı 10 Mis Kokulu Tatlı Tarifi

Şeftali Mevsimi Bitmeden Bol Bol Yapılması Gereken Farklı ve Pratik 10 Şeftalili Tarif

Kavun

Potasyumdan A vitaminine, besin liflerinden C vitaminine, içeriğinde bolca yararlı madde bulunan yaz meyvelerinden kavun karşınızda şimdi de! Mis gibi kokusu ve lezzeti bir yana kavunun faydaları da öyle çok ki onu yemek için bolca sebebimiz var. Mesela bağışıklık sistemini güçlendiriyor, zayıflamaya yardımcı oluyor, kalp ve damar hastalıklarından vücudu koruyor, stresle daha kolay baş etmemize destek oluyor o. Tüm bu faydalarından ve çok daha fazlasından yararlanmak için de onu bol bol tüketmek gerekiyor tabii. Bir meyve olarak taze taze yemenin dışında kendisinden çeşitli tarifler de yapmak mümkün.

İçinde rafine şeker kullanmadan hazırlayabileceğiniz bu 4 malzemeli tatlı gibi: Kavun Tatlısı Tarifi

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Yaz Mevsiminin Medarıiftiharları Kavun ve Karpuzla Yapabileceğiniz 9 Tarif

Kavunun En Tatlısını Seçmek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 7 Farklı Yöntem

Karpuz

Karpuzlu Limonata Tarifi

Karpuzlu Limonata Tarifi

Kavun olur da karpuz eksik kalır mı sandınız! Ne şanslıyız ki o da bu aralar mutfaklarda yerini alabilen isimlerden. İçinde B, E ve C vitaminleri, potasyum, bolca su ve besin lifi barındıran karpuz, bu yararlı maddelerin etkisiyle böbreklere iyi geliyor, hafızayı güçlendiriyor, kan basıncını dengeliyor, hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırıyor. Kilo vermek isteyenlere de destek olan karpuzu taze taze yemek dışında onunla nefis yaz tatlıları ve içecekleri yapmak da mümkün oluyor.

Karpuzla ferah yaz içecekleri hazırlamak isteyenleri böyle alalım hemen: Karpuzlu Limonata Tarifi

Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Yazın Dev İsmi Karpuz Hakkında Eşe Dosta Hava Atmalık Harika Bilgiler ve Tarifler

Yaz Mevsiminin Var Olma Nedeni 8 Karpuzlu Nefis Tarif


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?