Farklı Yöntemleriyle ve Kolay Kabuk Soyma Tekniğiyle: Biber Nasıl Közlenir?

Favorilerime
Ekle

Üzerine köz tadı sinmiş o nefis biberler... Yeri geldi soframızda meze olarak afiyetle tüketildi. Yeri geldi peynirle sarılıp şahane bir lezzete dönüştü. Salatalarda, yemeklerde kullanıldı. Sosların içerisine girdi, kahvaltılarda da afiyetle yendi köz biberler. Biberin en güzel hallerinden biri kendisi. Mangal yakamadığınız durumlarda en kolay şekilde biberlerinizi nasıl közleyeceğinizi düşünüyorsanız bizim size şahane önerilerimiz var.

Biberleriniz hazırsa tadına doyum olmaz közlenme işlemine geçebiliriz. Közledikten sonra soyması da aslında aşırı pratik. Hadi gelin kabuk bırakmadan, en basit şekliyle biberlerimizi soyalım. En pratik şekilde közleyelim. Buyursunlar.

Üç kolay yöntemle: Biber nasıl közlenir?

biber-nasil-kozlenir

Üzerine köz tadı sinmiş biberleri hazırlamak aslında çok kolay. En güzel közlenmiş patlıcan yapmanın yöntemi elbetteki mangalda biber közlemekten geçiyor. Mangalınızın üzerine koyacağınız bir ızgarada biberlerinizi dizerek közleyebilirsiniz. Mangalın üzerine kalın bir sac koyup ısındıktan sonra biberlerinizi üzerine atıp arkalı önlü bir güzel közleyebilirsiniz. Sönmüş közün içerisine biberlerinizi gömerek de pişirebilirsiniz. Biberlerinize bu şekilde enfes bir köz tadına sinecektir.

biber-nasil-kozlenir-5

Diyelim ki çok hızlı ve pratik bir şekilde biber közlemek istiyorsunuz. Ocağınızın bir gözünü en yüksek ateşte açın. Biberlerinizi ısı geçirmez bir maşayla ocak gözünün üzerine yerleştirin. Maşa yardımıyla çevirerek her yerini güzelce közleyin.

biber-nasil-kozlenir-1

Biberlerin bir diğer közleme yöntemi ise fırında biber közleme yöntemi. Biberlerinizi yıkayıp kuruttuktan sonra üzerine bıçak yardımıyla üzerine delikler açın. Fırın tepsisine dizin ve 200 derecede 15 dakika kadar pişirin.

biber-nasil-kozlenir-2

Biberlerinizi kolaylıkla soymak için ise mutlaka kapaklı bir kabın içerisine dizip kapağını kapatın. Kapaklı bir kap yoksa, kabın üzerini bezle ya da streç filmle sıkı sıkı örtün. Bu şekilde biberler kendi buharıyla terleyecek ve kabukları çok daha kolay bir şekilde çıkacaktır.

biber-nasil-kozlenir-6

Dilerseniz bütün şekilde bırakabilirsiniz. Dilerseniz de sap kısımlarını kesip ortasını açıp tohum kısmını bıçak yardımıyla çıkararak da servis edebilirsiniz.

biber-nasil-kozlenir-3

Közlenmiş biberleriniz afiyetle yenmeye hazır! Zeytinyağı, sarımsak ve sirke ilavesiyle soslayarak servis edebilirsiniz. Dilerseniz de buzluk poşetlerine aktararak daha sonra kullanmak üzere buzlukta dondurabilirsiniz. Dilerseniz közlenmiş biberlerinizden kolay bir turşu tarifi de yapabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?