bezelye

Bezelye

Favorilerime
Ekle

Ayrı taç yapraklı, iki çenekli baklagiller familyasında yer alan bezelyenin uzun gövdesi, bitkinin ağırlığını taşıyamayacak kadar incedir. Yuvarlak tanelidir ve beyaz çiçekler açar. Tohumları bir kılıf içerisinde dizilidir. Taneleri, fasulye ve baklaya benzer. Bezelye eski çağlardan beri yetiştirilmekle birlikte, ana vatanı Batı Asya ve Avrupa'dır. Günümüzde ise dünyanın pek çok yerinde üretilmektedir. Sırık bezelyesi, sultani bezelye ve araka bezelyesi gibi çeşitleri bulunur.

Bezelye nasıl kullanılır?

Taze bezelye, birçok farklı yemekte, garnitürde ve çorbalarda kullanılır. Bununla birlikte bezelye taneleri; konserve yapılarak, dondurularak ve kurutularak saklanabilir. Kuru bezelye, nişasta ve protein bakımından taze bezelyeye oranla çok daha zengindir ve sindirimi daha kolaydır. Taze bezelye doğrudan pişirilebilirken, kurutulmuş bezelyenin diğer kuru baklagiller gibi önceden ıslatılması gerekir. Kuru bezelyenin öğütülmesi suretiyle, bezelye unu elde edilir. Besin değeri yüksek olan bu un, çocuk mamalarına katılmaktadır.

Bezelye nasıl dondurulur?

İlkbahar ve yaz aylarında toplanarak tezgahlara gelen taze bezelye, şoklama tekniğiyle dondurularak, kışın da rahatlıkla tüketilebilir. Bunun için yapılması gereken, bezelyeleri ayıklayıp, bol suyla yıkadıktan sonra, kaynar su içine atarak bir dakika boyunca haşlanmalarını sağlamaktır. Ardından, bezelyeler hızlıca buzlu su içine alınır ve süzülür. Böylece bezelyelerin rengi ve diriliği korunmuş olur. Hazırlanan bezelyeler, buzdolabı poşetlerine tanzim edilir. Son olarak ağızları hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır ve derin dondurucuya yerleştirilir.

Bezelyenin faydaları nelerdir?

-İçeriğinde A, B, E ve K vitaminleri bulunan bezelye; potasyum, fosfor ve demir oranı yüksek bir sebzedir. Kalp damar hastalıklarını önlemekle birlikte, kan şekerini dengeleyici niteliğe sahiptir.

-Bünyesindeki kolayca çözünen lif mineralleri sayesinde, kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür.

-Nohut ve fasulye gibi baklagillere nazaran, C vitamini seviyesi çok daha yüksektir.

-İyi bir protein kaynağı olduğu için uzun süre tokluk sağlar. Vücuda enerji ve zindelik kazandırır.

-Karoten, nişasta, folik asit ve antioksidan değerleriyle vücudun birçok gereksinimini tek başına karşılar.

-İştahı açar. Uykusuzluk problemlerini ortadan kaldırır.

-Anemi ve kan kanserine karşı vücudu savunur.

-Bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı giderir. Kolon kanserini önlerken, karaciğer faaliyetlerini düzenler.

-Sağlıklı kas ve kemik gelişimi üzerinde olumlu etkileri bulunur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?