Lezzeti Her Mevsime Taşınsın: Evde Bezelye Konservesi Nasıl Yapılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254157 takipçi1291 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Ekim 16, 2019
Cemre Özgüzel
Ekim 20
YENİ
5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
Zeynep Çetin
Mart 5

Baharın gelişiyle beraber içlerinde lezzet gizli bezelyeler de tezgahlardaki yerlerini almaya başlar. Nefis bir bezelye yemeğinden pilava, garnitüründen et yemeklerine kadar da birçok tarifin içinde yer alır ve çok sevilir. Ne yazık ki bezelyeleri diğer mevsimlerde tazecik bir şekilde bulmamız zor olabiliyor. Onun keyfini her zaman çıkarabilmek için iki farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki dondurucuda saklamak, bir diğeri ise konservesini hazırlamak. Özellikle konservesi mutfakta her daim kurtarıcılarımızdan biri oluyor. O zaman tazecik bezelyeleriniz hazırsa gelin bugün onlardan nefis mi nefis konservelere yapalım.

Evde bezelye konservesi nasıl yapılır?

bezelye-nasil-ayiklanir-1

Öncelikle bezelyelerimizi güzelce ayıklayarak işe başlayalım. Varsa içlerinden çürümüş olanları çıkaralım. O sırada kavanozlarımızı steril hale getirelim. Kavanozlarınızı steril hale getirmek bezelyelerinizin daha uzunca süreler vakumlu bir şekilde dayanmasını sağlayacaktır. Aklınızda bulunsun.

bezelye-konserversi-nasil-yapilir-1

Ayıkladığınız bezelyeleri güzelce yıkayın. Ardından bir tencerenin içerisine sıcak suyu alın. İçerisine temizlemiş olduğunuz bezelyeleri ilave edin. Bezelyeler çok hafif yumuşayana kadar karıştırarak bezelyelerinizi kaynatın.

bezelye-konserversi-nasil-yapilir-2

Hafif yumuşayan bezelyeleri daha önceden steril hale getirdiğiniz kavanozlara suyuyla beraber, suyu hafif ılındıktan sonra pay edin. Konserveleme aşamasında plastik değil, cam kavanoz kullanmanızı öneririz. Ardından kapaklarını sıkıca kapatarak kavanozları ters çevirin.

bezelye-konserversi-nasil-yapilir-3

Ters çevirdiğiniz kavanozların tamamen vakumlu hale gelmesi için, doğrudan gün ışığı almayan serin ve kuru bir ortamda 1 gece kadar dinlendirin. Dilerseniz sonrasında buzdolabında ya da yine serin ve kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Konservenizin içerisine havuç ve patatesi de haşlayarak ekleyebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?