Piknik Sofranızı Bir Anda Donatmanızı Sağlayacak 17 Pratik Meze Tarifi

https://yemek.com/tarif/babagannus/ | Babagannuş Tarifi
22 Haziran 2022
Favorilerime
Ekle

Güzel havaların tadını mis gibi pikniklerde çıkarmaya devam ediyor, nefis piknik yemekleri, kolay piknik tatlıları ve dolu dolu bir piknik menüsünün ardından bugün de mis gibi piknik mezeleri hazırlıyoruz! Eğer siz de piknik için meze tarifleri arıyorsanız kolayca hazırlanan, piknik sofranıza farklılık ve lezzet katacak bu mezelere sepetinizde mutlaka yer ayırın.

Dilerseniz sadece bu mezelerle dolu bir piknik sofrası kurup tüm gün ferah içeceklerinizle renk renk mezelerin tadını çıkarabilir, dilerseniz bu tarifleri mangal keyfinizin eşlikçisi olarak değerlendirebilir, hatta dilerseniz bazılarını mangalda közlediğiniz sebzelerle piknik alanında taze taze hazırlayabilirsiniz. Seçim sizin.

Hadi aşağıdaki meze tarifleri arasından en beğendiklerinizi seçin, malzemeleri hazırlayın, hemen yapmaya başlayalım!

 • Yalancı Girit ezme tarifi

Yasemin Şef'in nefis bir piknik için şipşak hazırladığı bu meze tarifinin yapımı çok pratik, lezzetiyse her gün yapmak isteyeceğiniz kadar nefis!

10 dakikada hazır: Yalancı Girit ezme tarifi

 • Yoğurtlu patlıcan salatası tarifi

Eğer piknikte mangal yapacaksanız patlıcanları çiğden yanınıza alıp mangalda közleyerek bu salatayı şipşak hazırlayabilir, mangal yapmayacaksanız evde hızlıca hazırlayıp saklama kabında piknik sepetinize atabilirsiniz.

Sofrada o olsun yeter: Yoğurtlu patlıcan salatası tarifi

 • Közlenmiş patlıcan salatası tarifi

Eğer yoğurtlu değil de bol sebzeli bir patlıcan salatası hazırlamak isterseniz sizi de hemen bu tarifimize doğru alabiliriz. Nefis sosunu doya doya kaşıklamayı unutmayınız.

Ekmek banmak da serbest: Közlenmiş patlıcan salatası tarifi

 • Közlenmiş biber salatası tarifi

Piknik sofralarında en az közlenmiş patlıcan kadar sık görmeye alışık olduğumuz isimlerden biri de közlenmiş kapya biberler! Hem mangallı hem de mangalsız tüm pikniklere öyle çok yakışır ki...

Yanınızda hiçbir şey olmasa dahi o mutlaka olmalıdır: Közlenmiş biber salatası tarifi

 • Kırmızı köz biber kızartması tarifi

Piknik sofralarında tabii ki sadece salatalar olmayacak. Mesela şöyle içi dolu dolu biberler de sofranın başköşesinde yerini alacak.

Piknik onlarla çok daha lezzetli: Kırmızı köz biber kızartması tarifi

 • Patates rulo mezesi tarifi

Evde kolayca hazırlayıp yanınıza alabileceğiniz, rulo şeklinde olduğu için dilimleyip kolayca da servis edebileceğiniz bir meze karşınızda! Patatesi sevmeyen de olmadığına göre buyurun hemen böyle.

Pikniğin en sevilen ismi olmaya aday: Patates rulo mezesi tarifi

 • 3 peynirli mantar dolması tarifi

Şimdi de sırada Ferhat Şef'in pikniklerde gönül rahatlığıyla değerlendirebileceğiniz çok özel bir tarifi var. Bu mantar dolmasını ılık ya da soğuk olarak da afiyetle yiyebileceğiniz için saklama kabına koyup yanınızda götürebilirsiniz.

Bir mezeden çok daha fazlası: 3 peynirli mantar dolması tarifi

 • Yoğurtlu köz biber ezmesi tarifi

Birkaç temel malzemeyle kısa sürede hazırlayabileceğiniz bu ezme tarifini tıpkı burada olduğu gibi dilerseniz mangalda pişirdiğiniz etlerle birlikte değerlendirebilir, dilerseniz ekmeğe süre süre afiyetle yiyebilirsiniz.

Aman dikkat, yanınıza ekmek almayı unutmayın: Yoğurtlu köz biber ezmesi tarifi

 • Etsiz çiğ köfte tarifi

Pişirme uğraşı yok, üstelik sadece 10 dakikada hazır oluyor. "10 dakikada çiğ köfte mi olurmuş?" diyenler dahi bu tarifi uygulayınca şaşırıp sık sık yapmaya başlıyor.

Çiğ köfte pikniğe çok yakışıyor: Etsiz çiğ köfte tarifi

 • Babagannuş tarifi

Mangal deyince akla düşen mis gibi köz sebzelerin her biri bu tarifte bir araya geliyor, babagannuş her sofrada olduğu gibi piknik sofralarında da en çok ilgi görenlerden oluyor.

Bol yapmalı: Babagannuş tarifi

 • Kaşık salata tarifi

Pikniğin olmazsa olmazlarından biri klasik bir salata olduğuna göre hazırlayın en sevdiğiniz salata malzemelerini, hızlıca yapalım. Onu dilerseniz meze olarak dilerseniz mangalın yancısı olarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Sosuyla nefis: Kaşık salata tarifi

 • Karışık piyaz tarifi

Eğer piknik için doyurucu bir meze hazırlamak istiyor, bitkisel proteinlerle doymak istiyorsanız piyazı bu şekilde hazırlayarak baklagillerden destek alabilir...

Kaşık kaşık afiyetle yiyebilirsiniz: Karışık piyaz tarifi

 • Yoğurtlu mantar tarifi

Piknikte protein tüketmek için mutlaka et yemek, mangal yapmak zorunda değiliz tabii ki. Tıpkı piyazda baklagillerden destek aldığımız gibi mantarlardan da destek alarak şöyle az malzemeli besleyici bir meze hazırlayabiliriz.

Besleyici piknik menüleri hazırlamak isteyenlere: Yoğurtlu mantar tarifi

 • Fırında karışık sebze kızartma tarifi

Renk renk sebzeler hafifliklerinden ödün vermiyor, yine tüm lezzetleriyle piknikte bize eşlik etmek için hazırda bekliyorlar!

Sıcak havalara en çok yakışan tarif o: Fırında karışık sebze kızartma tarifi

 • Sosunda pişen şakşuka tarifi

Mutfağımızın en klasik lezzetlerinden şakşukayı bu kez sosunda usul usul pişiriyor, lezzetini en az ikiye katlıyoruz.

Onu bir de böyle deneyin: Sosunda pişen şakşuka tarifi

 • Humus tarifi

Klasik mezelerden söz ederken humusu atlamak olmaz. Kendisi hem mangallı hem mangalsız tüm piknik sofralarına çok yakışırken, piknik sepetinde de akmadan, kokmadan taşınabiliyor...

Bize de onu tam kıvamında hazırlamak düşüyor: Humus tarifi

 • Bezelyeli ezme tarifi

Kruvasanların, renk renk meyvelerin, muffin'lerin başrolü aldığı yeni nesil bir piknik planı yapıyorsanız kızarmış ekmeklerin üzerine sürüp afiyetle yiyebileceğiniz, rengiyle de sofranıza çok yakışacak şöyle nefis bir ezme hazırlayabilirsiniz.

Bezelyeye hak ettiği değeri vermeli: Bezelyeli ezme tarifi

Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.


Bi Tabak Daha?

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız