Hep Bir Gölgede Kalan Kavunun Bugüne Dek Hiç Bilmediğiniz 10 Faydası

Favorilerime
Ekle

Her yaz o da tıpkı karpuz gibi tüm güzelliğiyle geldi. Mis kokusuyla tezgahlardan bize kendini göstermeye çalıştı. Peki, biz ne yaptık, hemen yanındaki karpuzu almayı seçtik hep. Evet, karpuz da çok faydalıydı ama kavunun yararlarını göz ardı ettik.

Her şeyi bırakın, o mis gibi kokusuna, enfes tadına ayıp ettik.

İstiyoruz ki artık hepimiz onun değerini de en az karpuz kadar bilelim, hazır mevsimiyken onu sofralarımızdan eksik etmeyelim.

Hem baksanıza nasıl da faydalı.

Önemli bir not: Siz yaparsınız ama biz yine de söyleyelim, ciddi bir rahatsızlığınız varsa kavun dahil herhangi bir yiyeceği hemen tüketmeye başlamak yerine öncesinde mutlaka doktorunuza başvurun, doktorunuzun tavsiye etmediği hiçbir yiyeceği yememeye özen gösterin.

Kavun, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor

anniespickns

Kavunun içinde bolca bulunan potasyum, kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynuyor artık bildiğiniz gibi. Kan basıncının düzenli olması da normal seyreden bir tansiyon, rahat damarlar ve rahat işleyen bir kalp anlamına geliyor.

Stresle kolayca baş etmenize yardımcı oluyor

organicproducegeek

Kavundaki potasyum, sizi kalp ve damar hastalıklarından korumakla da kalmıyor. Kan akışının düzenlenmesini sağlayarak strese yakalandığınız zamanların üstesinden kolayca gelmenizi sağlıyor.

Çünkü kan akışınızın düzenini sağlayan kavun, bu sayede beyninize giden kanın da düzenli olmasını ve beynin işlevlerini rutin bir şekilde gerçekleştirmesini sağlıyor.

Anlayacağınız kavun, hem kalbe hem beyne hitap ediyor.

Kavun, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor

organicproducegeek

Kavunda potasyumun yanı sıra bol miktarda da A, B ve C vitamini bulunuyor. Türünden türüne farklılık gösterse de içerdiği bu vitaminler sayesinde her türlü kavun, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücuda giren yabancı maddelerden vücudu koruyor.

Serbest radikaller adı verilen bu yabancı maddelerin vücuda girmesi durumunda da tam destek sağlayarak vücuttan bir an önce atılmasına destek sağlıyor.

Uykusuzluk sorununa çare oluyor, huzurlu bir uyku sağlıyor

servingjoy

Kanın akışını düzenleyip stresi bizden bir güzel alıp uzaklara götüren kavun, yine içindeki potasyumun bu yetenekleri sayesinde uyku düzeni bozulan ve uykusuzluk çekenlerin de yardımına koşuyor. Kavun sayesinde dinginliğe eren vücut, mışıl mışıl bir uyku için çok uygun oluyor.

Kavun, ileri yaşlarda görülen göz hastalıklarının oluşma riskini azaltıyor

servingjoy

İçindeki A vitamininden bahsettiğimiz kavun, işte bu bolca A vitamini sayesinde göz sağlığının korunması adına da önemli bir rol üstleniyor. Özellikle ileri yaşlarda oluşma ihtimali artan katarakt hastalığına yakalanma riskini elinden geldiğince azaltıyor.

Aşırıya kaçmadan yenen kavun, zayıflamaya yardımcı oluyor

simplyrecipes

Kavun, su oranı %90'lara varan bir meyve olduğundan ve içinde sindirilebilir besin lifleri bolca bulunduğundan tam bir diyet yiyeceği aslında.

Elbette içindeki su oranının fazla olmasına çok kapılmayıp içindeki şekeri de düşünerek azar azar ama düzenli yemeniz gerekiyor. Aksi halde zayıflayacağım derken kilo almanız bile mümkün olabiliyor.

Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı oluyor

eatwell101

İçindeki besin lifleri sadece zayıflamaya yardımcı olmuyor elbette. Üzerine bir de bağırsakların sağlıkla ve düzenli bir şekilde işlemesinde destek oluyor.

Ancak uyarmadan geçmeyelim, aşırı miktarlarda ve soğuk soğuk yenen kavunların ishal yapma ihtimali de oldukça yüksek. Bu yüzden çok soğuk olmayan kavunlardan az miktarlarda yemeniz daha doğru olacaktır.

Kavun, cilt sağlığını olumlu yönde etkileyerek ışıl ışıl bir cilde sahip olmanızı sağlıyor

cdkitchen

Kavunda bulunan C vitamini, cilt sağlığınız konusunda da yeteneklerini konuşturuyor ve cildinizin sağlıkla yenilenmesine destek oluyor. Aynı zamanda vücuda B vitamini de sağlayan kavun, bu iki vitaminin güçlerini birleştirmesi sonucu size aknelerden arınmış, nefis bir cilt olarak geri dönüyor. Bu özelliğinin egzama gibi cilt sorunlarının iyileşmesine de yardımcı olduğu biliniyor.

Akciğerlerin sağlığına destek olarak sigara gibi kötü alışkanlıkların yarattığı hasarların azalmasını sağlıyor

golubkakitchen

Kavundaki vitaminler bir kez daha karşımıza çıkıyor ve iyi ki de çıkıyor. Kavundaki C vitamini vücudun bağışıklığını güçlendirirken A vitamini de boş durmuyor, yaraların onarılması ve zararlı maddelerin vücuttan dışarı atılması konusunda C vitaminine yardım ediyor. Bu sayede akciğerlerimiz rahat bir nefes alıyor, özellikle sigara içenlerin akciğerlerinde oluşan hasarlar bir nebze de olsa azalıyor.

En iddialı faydaları arasında ise kavunun kansere yakalanma riskini azalttığı söyleniyor

adesignideas

Kavunda bulunan A vitamini olmak üzere, çeşitli etken maddelerin vücuda giren serbest radikallerle mücadele ettiğini ve mümkün olduğunca onları vücuttan dışarı atarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylemiştik.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi sayesinde kavunun çeşitli kanser türlerine karşı da vücudu koruduğu, kanserli hücrelerin oluşumunu ve çoğalmasını engellediği de kavunun faydaları arasında sıralananlardan.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?