Kavun Nasıl Seçilir

7 Farklı Yöntemle: İyi Kavun Nasıl Anlaşılır? Kavun Nasıl Seçilir?

Favorilerime
Ekle

Malum mevsim yaz ve sofralarımıza yaz neşesini taşıyan iki güzide meyvemiz var: Karpuz ve kavun.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız Karpuz Nasıl Seçilir isimli içerik çok ses getirdi, bu yöntemleri deneyip lezzetli karpuzlar alanlardan çok güzel yorumlar aldık, mutlu olduk.

Öyleyse sıra karpuzun can dostu kavunda. Gelin "Kavun nasıl seçilir?", "İyi kavun nasıl anlaşılır?" konusunu masaya yatıralım.

En az karpuzda olduğu kadar kavun seçmede de kendinize güveniyorsanız ya da "Ne yaparsa yapayım aldığım kavunlar istediğim kadar şekerli ve lezzetli çıkmıyor" diyorsanız şimdi bilgilerimizi yeniden gözden geçirme zamanı.

Bu az bilinen iyi kavun seçme yöntemleri bu yaz çok işinize yarayacak.

  • Kavunun kabuğu ne sert ne de çok yumuşak olmalı

Kavun Nasıl Seçilir

Tıpkı karpuzda olduğu gibi kavunun dış çeperlerine elinizle vurarak onun iyi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kavunun dışının ne sert ne de çok yumuşak olması çok iyi değil. Eğer çok sertse bu kavunun olgunlaşmadığına işaret. Diğer bir deyişle kavunun kabuğu yumuşakça olmalı. Ancak çok yumuşaksa da bu içinin geçtiğine işaret olabilir.

  • Kavunun dibi yumuşak olmalı

Kavun Nasıl Seçilir

Kavunun dibine dokunun. Eğer yumuşaksa olgunlaşmıştır ve içi tatlıdır.

  • Kavun, boyuna göre ağır olmalı

Kavun Nasıl Seçilir

Ne büyük ne de küçük kavuna iyidir demek doğru olmaz. Buradaki kıstasımız kavunun boyuna göre ağır olması. Kavun ağırlaştıkça içindeki şeker oranı da artacağı için boyutuna göre daha ağır olan bir kavunun iyi çıkma olasılığı çok daha yüksek.

  • Kavunun kabuğuna vurduğunuzda tok bir ses çıkmalı

Kavun Nasıl Seçilir

Cevap evetse kavununuz tatlanmış ve olgunlaşmıştır. Eğer tiz bir ses çıkıyorsa henüz olgunlaşmamış ve içi boştur. Onu seçtiğiniz takdirde lezzetsiz bir kavun yemiş olursunuz.

  • Kavunun özellikle dibinin hoş bir kokusu olmalı

Kavun Nasıl Seçilir

Karpuzdan farklı olarak iyi kavunu kokusu ele verir. İnsanlar için kullandığımız "Kavun değil ki bu, dibini koklayıp seçesin" sözünün doğruluğunu kanıtlarcasına kavunun dibi hoş bir koku veriyorsa bu o kavunun içi tatlıdır demektir.

  • Kavunun üzerindeki çizgiler düzgün olmalı

Kavun Nasıl Seçilir

Şu noktada kavun cinslerinden de bahsetmekte fayda var. Ülkemizde sıklıkla bulunan 3 kavun çeşidi var: Galia, Kırkağaç ve Hasanbey.

Galia kavun, yazın tezgahlarda yüzünü ilk gösteren kavun. Sarı ve yuvarlak olan galia kavunlar tatlı ve sulu olmasıyla tanınırken meşhur Kırkağaç kavunu yazın daha ilerleyen zamanlarında yüzünü gösteriyor. Kırkağaç kavunu galia kavuna göre daha az şekerli ancak aroması çok daha yoğun. Yazın sonuna doğru çıkan Hasanbey kavunu ise koyu yeşil rengiyle farklılaşıyor. Ankara çevresinde yetiştirilen bu cins kavun yoğun kokulu, tatlı ve sulu olarak biliniyor.

Kavun cinslerini artık bildiğimize göre ikinci aşamaya geçelim. Eğer seçtiğiniz cins kavunun dış dokusu tırtıklı ve çizgiliyse bunların düzgünlüğüne dikkat edin. Çizgiler ne kadar düzgünse içi de o kadar lezzetli çıkacaktır.

  • Kavunun sapını çektiğinizde kolayca kopmalı

Kavun Nasıl Seçilir

Korkmayın ve gözünüze kestirdiğiniz kavunun sapını çekin. Sapını çektiğinizde kolayca kopuyorsa o kavunun olgunlaştığından emin olabilir ve evinize gururla götürebilirsiniz.

Afiyet olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?