writeopinions.com

Birkaç Püf Noktasıyla Bu İş Tamam: Yağ Çekmeden Patlıcan Nasıl Kızartılır?

Favorilerime
Ekle

Kızartmaların lezzeti hep bir başka. Kalorisi yemeden önce biraz düşündürse de damakta bıraktığı lezzete değiyor. Çıtır çıtır kızarmış patateslerin, tavukların, sebzelerin, pişilerin yerini çok az şey tutar bu hayatta. Soslara banıp banıp yemenin keyfini doya doya çıkarmak için daha yağ çekmemesi gerekiyor. Ancak ne yaparsanız yapın yağ çektiği durumlar ne yazık ki oluyor.

Bu sebzelerin arasında patatesten sonra en çok kızartılanların başında patlıcan geliyor. Patlıcan da yapısı gereği çok fazla yağ çeken bir sebze. Özellikle karnıyarık, musakka gibi tariflerin baş tacı olan patlıcanın yağ çekip çekmemiş olması yemeğin lezzetini de etkiliyor. Peki ama nedir bu patlıcanın yağ çekmemesinin ardında yatan sır? Hadi gelin bu sırları hep birlikte öğrenelim, patlıcanlarımızı yağ çekmeden hazır edelim.

 

Patlıcanın yağ çekmemesi için ne yapılır?

Öncelikle patlıcanlarınızı güzelce yıkayarak işe başlayın. Patlıcanı alacalı soyarak kızartmak hem lezzet açısından önemli hem de patlıcanın kızartma süresini kısaltıyor. Alacalı bir şekilde soyduğunuz patlıcanları bütün halde bol tuzlu soğuk suyun içerisinde bekletin. İlk siyah acı suyu bu şekilde çıkacaktır. Ardından soğuk ve tuzlu bu suyu boşaltın, patlıcanlarınızı dilediğiniz şekilde doğrayın. Yeniden bol tuzlu ve soğuk bir su hazırlayıp patlıcan dilimlerini içerisine koyun.

Suyun rengi değişene kadar içerisinde bekletin. Soğuk ve bol tuzlu bir suyun içerisinde bekleyen patlıcanlar daha az yağ çekecektir.
Bu sırada bir tavanın içerisine sıvı yağınızı ilave edin. Bu aşamada zeytinyağı kullanırsanız patlıcanlarınız daha az yağ çekecektir. Zeytinyağı yüksek ısılara dayanabilen en güzel yağlardan biri. Bu yağın içerisine 1 çay kaşığı kadar sirke ilave edin. Sirkeyi yağ kızmadan henüz ocağın üzerine koymadan eklemeniz önemli.

Bu şekilde patlıcanlarınızın yağ çekmesini engellemiş olursunuz. Patlıcanları sudan çıkarın ve kağıt havlunun üzerinde tüm sularından arındırın, kurulayın. Üzerine tuz ilave edin. Yağ kızınca kuruladığınız ve tuzladığınız patlıcanları yağa atın ve kızartın. Orta ateşte ya da yüksek ateşte kızartmaya özen gösterin. Kısık ateşte yağ çekecektir. Bu nedenle ateşin seviyesine çok dikkat edin.

writeopinions.com

writeopinions.com

Pişen patlıcanlarınızı kevgir yardımıyla ocaktan alın ve kağıt havlu serili bir tabağın üzerine alın. Fazla yağlarının süzülmesini sağlayın. Fazla yağı süzülen patlıcanlar afiyetle tüketmeye hazır!

karniyarik-yemekcom

Patlıcanlarınızı tüm bir şekilde pişirmek istediğinizde de mutlaka aynı işlemleri uygulamanızı öneririz. Patlıcanlarınızı dilediğiniz tarifte bu şekilde kızartarak kullanabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?