Çilek Sirkesi Tarifi

Sapları Değerlendirin: Çilek Sirkesi Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Bahar mevsimi gelince yılın iple çektiğimiz o dönemine de hep birlikte merhaba deriz. Çilekler, kirazlar, vişneler... Kırmızı meyvelerin zamanı gelmiş demektir. Kilo kilo çilek alınıp afiyetle yenir. Bir kısmı reçele dönüşürken bir kısmı da tatlılar da kullanılır. Peki ama sapları? İşte onları çoğu zaman gözden çıkarırız. Hem saplarını değerlendirmenin bir yolu mu var ki dediğinizi de duyar gibiyiz. Gelin hadi, size o sapları neden gözden çıkarmamanız gerektiğinden bahsedelim. Çileğin saplarından çok kısa sürede tatlılarınızda, salatalarınızda kullanabileceğiniz türden harika çilek sirkeleri yapabilirsiniz. Sırları da bizden.

Çilek sirkesi nasıl yapılır?

cilek-sirkesi-nasil-yapilir1

Çileklerimizin çürüksüz, saplarının da sararmamış, çürümemiş saplar olmasına özen gösterelim. Çilekleri güzelce yıkamak ilk aşamamız. Dilerseniz çilekleri sirkeli bir suda bekletip birkaç defa yıkayarak iyice içindeki varsa toz ve kirden arındırabilirsiniz. Ardından sıra geldi saplarını ayıklamaya. Çileklerinizin saplarını güzelce ayıklayıp ayrı bir kabın içerisine koyun.

cilek-sirkesi-nasil-yapilir3

1 orta boy şişe için yaklaşık 500 gram çileğin sapları yeterli olacaktır. Daha fazla sirke elde etmek isterseniz daha fazla sap kullanabilirsiniz. Diğer malzememiz ise beyaz üzüm sirkesi. 500 gram çilek sapı için 2 su bardağı sirke yeterli olacaktır. Sapları ağzını kapatabileceğiniz bir kaba veya kavanoza aktarın. Hazırladığınız sirkeyi ağzı kapalı şekilde, serin, kuru ve karanlık bir yerde 10 gün bekletin.

cilek-sirkesi-nasil-yapilir2

10 günün sonunda üzerinde küf benzeri bir tabaka göreceksiniz. Bu tabaka her şeyin yolunda gittiğine dair bir işaret. Ardından sapları süzdürerek temiz bir cam şişeye aktarın. Sirkeniz hazır! Salatalara ve tatlılara çok yakışacak bu tarifi mutlaka deneyin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?