Kahvaltılık Kabak Kızartması Tarifi

Çıtırlık Sırları Burada: Yağ Çekmeden Kabak Nasıl Kızartılır?

Favorilerime
Ekle

Yaz mevsimi gelince tazecik kabaklı tariflerin sofralarımızdaki yeri sabitlenir. Her türlüsünü masamızda daha sık ağırlamaya başlarız. Kabak mezesi soğuk soğuk yenir. Kabak yemeği yoğurtla buluşup nefis bir akşam yemeği olur. Mücver her öğünde hazırlanır. Hele kızartması... Nefis olur! Özellikle kabak kızartırken o sorunu çok yaşadığınızı biliyoruz. Çıtır çıtır olmasını istediğimiz kabaklarımız yağ çekip bizleri hayal kırıklığına uğratabiliyor. Gelin bu sorunun kesin ve kalıcı çözümüne bakalım. Artık hiç yağ çekmeden çıtır çıtır olsunlar.

Yağ çekmeden kabak nasıl kızartılır?

yag-cekmeden-kabak-nasil-kizartilir-1

İlk püf noktası kabak seçiminde saklı. Kabaklarınızın yumuşamamış olmaması önemli. Yumuşamış kabakları yağda pişirmeye çalıştığınız durumlar yağ çeker ve lezzeti bozulur. Kabaklarımızı sert ve taze olanlardan seçtiysek sıra geldi diğer aşamaya. Kabakları jülyen şekilde ince uzun versiyonda veya yuvarlak kesim şeklinde pişirebilirsiniz. Dikkat! Kabakları kalın kalın kesmeyin. Pişme süresi uzayacağı için yağ çeker.

yag-cekmeden-kabak-nasil-kizartilir-2

Pek tabi kabakları tuzlayıp direkt yağda kızartabilirsiniz. Ancak bizim küçük bir sırrımız var. Kabakları doğradıktan sonra sodanın içerisinde bekletin ya da sodalı-unlu bir karışıma bulayın. Sodanın içerisinde beklettikten sonra kurulayıp tuzlayarak kızartma aşamasına geçebilirsiniz. Kabaklarınızın fazla suyunu kurulamayı unutmayın. Aksi takdirde yağa attığınızda yağ patlar. Un, yumurta, soda ve tuzdan oluşan bir karışıma bulayarak kızartırsanız da değmeyin keyfinize.

yag-cekmeden-kabak-nasil-kizartilir-3

Kabakları bu şekilde paneleyerek kızartmak isterseniz galeta unu ve peynirden de yardım alabilirsiniz. Lezzetine bu sayede lezzet katılacaktır. Ardından kızgın yağa atın. Yağ ne kadar kızgın olursa o kadar az yağ çeker ve pişme süresi hızlanır. Pişen kabaklarınızın fazla yağını süzdürerek ocaktan alın ve servis edin. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?