Kararmadan Kurusun, Küflenmeden Dayansın: Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254709 takipçi1314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Nisan 2, 2019
Cemre Özgüzel
Haziran 19, 2018
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9
YENİ
Duygu Arslan
Haziran 10

Yazla beraber gelen en güzel nimetlerin başında patlıcan geliyor. Kemer patlıcanından bostan patlıcanına, dolmalık patlıcandan minik patlıcana kadar çeşit çeşit patlıcanlar mevcut. Özellikle havalar soğuyup patlıcanın en tazesini bulamıyoruz. Yazın yeniden gelişinin özlemini çekiyoruz. Ancak patlıcanı konserve yaparak ya da sirkeli patlıcan yaparak kışın tüketmek mümkün. Bir diğer yöntem ise patlıcanı kurutmak. Patlıcanı hem içi oyulmuş dolmalık şekilde kurutabilir hem de dilimleyerek güneşte bekletebilirsiniz. Kışın bu şekilde kuruttuğunuz patlıcanları afiyetle tüketmeniz mümkün. Hadi sıvayın kolları, patlıcanları kışa hazır hale getiriyoruz.

Kışlık patlıcan nasıl kurutulur?

patlican-nasil-kurutulur

Kış için hazırlanan patlıcanlar üç farklı şekilde kurutulabilir. İlki hepimizin bildiği iç kısımları oyularak kurutulan patlıcanlar. İç kısımları oyularak kurutulan patlıcanlardan yapmak istiyorsanız dolmalık olarak bilinen minik patlıcanları kullanmanızı öneririz. Patlıcanları güzelce yıkayıp sap kısımlarını çıkararak işe başlayın. Ardından oyacak yardımıyla iç kısımları oyun.

patlican-nasil-kurutulur-1

Oyduğunuz patlıcanları tuzlu suyun içerisinde bekletip acı sularının çıkmasını sağlayın. Ardından çıkarıp patlıcanlarınızı kurulayın. Büyükçe bir iğneye orta kalınlıkta bir ip geçirin. Öncelikle 1 patlıcanı ipe geçirin. İpin bir ucunu patlıcanın etrafından geçirip düğüm yapın. Ardından diğer patlıcanlarınızı geçirmeye devam edin. Patlıcanlarınızın arasında aralık olmasına özen gösterin. İpe dizdiğiniz patlıcanları güneş alan bir yere asın. Güneş ışıklarını ne kadar aldığına bağlı olarak 7-12 gün arasında bekletin.

patlican-nasil-kurutulur-0

Bir diğer yöntem için ise kemer ya da bostan patlıcanları kullanabilirsiniz. Patlıcanlarınızın sap kısımlarını sabit bırakarak çok derine girmeden yelpaze şeklinde kesin. Tuzlu suyun içerisinde siyah suyu çıkana kadar bekletin. Sudan çıkarıp kurulayın. Ardından sap kısımlarından iğne geçirerek ipe dizin. Güneşin altına 7-12 gün bekleterek kurumaya bırakın. Ara ara kuruyup kurumadığını mutlaka kontrol edin.

patlican-nasil-kurutulur-1-1

Bu işlemlerin sonunda kurutulmuş bütün patlıcan ve dolmalık patlıcanlarınız hazır oluyor! İpten çıkarıp saklama kısmına geçebilirsiniz. Saklama önerilerimizi vermeden önce gelin son patlıcan kurutma yöntemine de göz atalım.

patlican-nasil-kurutulur-2

Taze patlıcanlarınız güzelce yukadıktan sonra dilediğiniz boyutlarda dilimleyerek tuzlu suda bekletin. Acı suyu çıkan patlıcanları güzelce kurutun. Temiz bir bezin üzerine serip güneş alan bir yere koyun. Kurumaya bırakın. 7-10 gün arasında bir sürede patlıcanlarınız kuruyacaktır.

patlican-nasil-kurutulur-3

Buzdolabı poşetlerinizin içerisine 1 çay kaşığı kadar karbonat koyun. Kuruttuğunuz patlıcanları içlerine aktarın. Ağızlarını bağlayıp hafifçe karıştırın. Bu şekilde patlıcanlarınız içlerinde küflenme olmadan ya da böceklenme olmadan çok uzun süre dayancaklardır. Dilerseniz buzdolabında dilerseniz de serin ve kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Yoğurtlu Kuru Patlıcan Salatası Tarifi

Yoğurtlu Kuru Patlıcan Salatası Tarifi

Kurutulmuş patlıcanlarınızı sıcak suyun içerisinde bekleterek kullanabilirsiniz. Salatasını yapıp meze niyetine tüketebilirsiniz. Dolma tariflerinde ya da etli patlıcan yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?