visne

Vişne

Favorilerime
Ekle

Bilimsel adı “pranus cerasus olan vişne, ülkemizde ekşi, bodur veya yabani kiraz olarak da bilinir. Latince isminde yer alan “cerasus” Giresun’un antik adıdır. Bu nedenle ana vatanın Kuzey Anadolu’dan Hazar Denizi’ne uzanan bir coğrafya olduğu tahmin edilir. Türkiye, vişne yetiştiriciliğinde dünyada ilk sıradadır. Ayrıca Rusya, Polonya, Ukrayna, İran, Sırbistan ve diğer Balkan Ülkeleri üretimde söz sahibidir. 4 metreden 10 metreye kadar büyüyebilen vişne ağacı, kiraz ağacı ile benzerlik gösterse de küçük yaprakları, ince ve sık dalları ile kiraz ağacından ayırt edilir. İlkbahar aylarında çiçeklenen vişne ağacı, temmuz ayından itibaren bolca meyve verir. Kiraza nazaran daha basık bir şekle sahip olan vişne, kırmızı ile bordo arası renktedir. İnce veya kalın kabuklu olabilen vişne taneleri sulu ve etlidir.

Vişne hangi alanlarda kullanılır?

Vişneyi sıkarak, kurutularak veya dondurarak çeşitli şekillerde kullanmak mümkündür. Meyvesi çiğ olarak veya kurutularak tüketilebilen vişne, pasta ve tart gibi tatlılarda kullanılabilir. Sıkılarak elde edilen vişne suyu en çok üretilen ve tüketilen meyve sularının başında gelir. Vişnenin komposto, hoşaf, şerbet ve şurup olarak tüketilmesi yaygındır.

Kaynatılmış vişneden marmelat, reçel, pestil, sirke ve pekmez yapılabilir. İlaç üretiminde de kullanılan vişneden şarap, likör ve bira gibi içkiler de üretilebilir. Vişnenin sapları, aynı kiraz sapı gibi taze veya kurutulmuş halde çay olarak kullanılabilir. Zeytinyağlı ve etli yemeklere ekşilik katması için eklenebilen vişne, ayrıca aroma olarak da kozmetik, tütün ve yem sektöründe kokuyu güzelleştirme amacıyla kullanılmaktadır.

Vişnenin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Vişne içerdiği vitamin ve mineraller bakımından kiraz ile benzerlik gösterir ancak kiraza oranla daha çok besin değeri içerir. İçerisindeki şeker oranı da kirazdan daha azdır. Vişnede karbonhidrat da bulunur. A, C ve E vitamini yönünden zengindir. Yüksek miktarda bera-karoten antioksidanı içerir. Fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi madensel tuzlar diğer etken maddelerindendir.

Vişnenin faydaları nelerdir?

-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Sinir sistemini düzenler.

-Kabızlık giderici bir etkisi vardır.

-Uykusuzluk ve unutkanlık gibi sorunları gidermeye yardımcı olur.

-Potasyum içermesi sayesinde tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

-Kansere ve parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltır.

-Kalp ve damar sağlığının korunmasını destekler.

-Göz sağlığı açısından da faydalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Bynny Nnr6 Kasım 2020 12:43
bi emziren anne olarak bol bol tüketin
Yanıtla
Bynny Nnr6 Kasım 2020 12:43
gerçekten cok faydalı
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?