https://yemek.com/tarif/kazandibi/ | Kazandibi Tarifi

Türk Mutfağından Kıvamıyla Damakta İz Bırakan 21 Ferah Sütlü Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağının en ferah köşelerinden sütlü tatlılara uzanıyor, mutfaklarımızın olmazsa olmaz lezzetlerinden tutun bir an önce denemeniz gereken yöresel tariflerimize, Türk mutfağı sütlü tatlılarını bir bir sıralıyoruz şimdi.

Mükemmel kıvamlarıyla damakta nefis bir tat bırakan muhallebi ve sütlaçlardan midelere şenlik lezzetlerimizden tavuk göğsü ve kazandibine, az malzemeyle kısa sürede hazırlananlardan en özel misafirlerinize bile gönül rahatlığıyla sunabileceğiniz kadar ihtişamlı olanlara... Bu listede yok yok desek yeri.

Üstelik şeflerimiz "Benim yaptıklarım bir türlü istediğim gibi olmuyor" diyenlerin dahi kolayca uygulayabileceği püf noktalarını da tek tek paylaşmayı ihmal etmedi, bizden söylemesi diyor ve hemen sizi Türk mutfağının nefis sütlü tatlılarıyla baş başa bırakıyoruz.

Buyursunlar...

 • Muhallebi tarifi

Sütlü tatlı denince akla ilk gelenlerden, yapımı da en pratik olanlardan muhallebiyle başlıyoruz! Onu tam kıvamında yapmayı herkes öğrenmeli.

Az malzemeli ferah tat: Muhallebi tarifi

 • Sütlaç tarifi

Pirincin tatlılara çok yakışabileceğinin en lezzetli kanıtlarından olan, mutfağımızın en özel sütlü tatlılarından o. Onu tıpkı annelerimizin, anneannelerimizin yaptığı gibi hazırlamanın yoluysa bu tarifte saklı.

Pirinci çok gelmesin, kıvamı mükemmel olsun isteyenler buraya: Sütlaç tarifi

 • Fırın sütlaç tarifi

Klasik sütlacın lezzetini katlayacak bir şey varsa o da fırında üzerini nar gibi kızartmaktır desek hiç de yanlış olmaz. Yalnız fırında geçireceği zamanı da düşünüp kıvamını doğru şekilde tutturmak maharet ve bazı püf noktalarını uygulamayı gerektirir tabii, bunu da unutmamalı.

Tüm lezzet sırlarıyla karşınızda: Fırın sütlaç tarifi

 • Tavuk göğsü tarifi

İçinde gerçek tavuk eti bulunması sebebiyle en dikkat çeken sütlü tatlılar arasında kendine yer bulan, ilk kez tadına bakanların içindeki tavuk liflerini fark edince şaşırmadan edemediği, bir kez yiyenlerin ise bağımlısı olduğu lezzetlerden o.

Doğru tarifle onu evde kolayca hazırlamak da mümkün: Tavuk göğsü tarifi

 • Yalancı tavuk göğsü tarifi

Tavuk göğsü tatlısını çok seviyor ama evde, gerçeğini hazırlamakla uğraşacak kadar vakit ya da enerji bulamıyorsanız aynı lezzeti tavuksuz yakalamanın yolunu keşfetmenizde fayda var.

Böylesi çok daha pratik: Yalancı tavuk göğsü tarifi

 • Kazandibi tarifi

Kimileri onu tavuk göğsü gibi tavuk etiyle hazırlanmış haliyle seviyor, kimileriyse evde pratik bir şekilde hazırlanmış tavuksuz haline bayılıyor. Biz bu kez onu kolayca yapabileceğiniz en sade hallerinden biriyle hazırladık, üzerini mis gibi yakmanın tüm adımlarını da detaylarıyla anlattık.

Hadi kaşıklayalım: Kazandibi tarifi

 • Keşkül tarifi

Osmanlı mutfağından günümüze armağan olan lezzetlerden, içindeki bademler sayesinde hem mükemmel bir lezzete hem de dokuya ulaşan çok özel bir tatlı o. Az malzemeli ama bir hayli ihtişamlı!

Yıllara meydan okumasının sırrı lezzetinde saklı: Keşkül tarifi

 • Kupta kadayıflı muhallebi tarifi

Kadayıf! Mutfaklarımızda sıkça kullandığımız, öyle ki mantısından şerbetli tatlısına, birçok tarifte kullandığımız kadayıf bu kez muhallebinin içinde bizimle buluşuyor, artık klasikleşmiş tatlılarımızdan biri haline gelen bu kadayıflı muhallebi sunumuyla da iştah açıyor.

Menülerin en rekli isimlerinden: Kupta kadayıflı muhallebi tarifi

 • Borcamda süt helvası tarifi

Bursa mutfağında çok özel bir yeri bulunan, bugüne dek denememiş olanların da ilk fırsatta mutlaka denemesi gereken lezzetlerden o. Üzeri fırında tıpkı fırın sütlaç gibi kızartılıyor ama o, hem tadıyla hem sunumuyla fırın sütlaçtan çok daha farklı bir tatlıya dönüşüyor.

Hazırlaması da düşündüğünüzden kolay üstelik: Borcamda süt helvası tarifi

 • Damla sakızlı süt helvası tarifi

Klasik süt helvasına, yine mutfaklarımızda çok özel bir yere sahip olan aromalardan damla sakızını dahil ediyor, onu bu haliyle de mutlaka deneyin istiyoruz.

Mis gibi aromasıyla: Damla sakızlı süt helvası tarifi

 • Sütlü irmik tatlısı tarifi

Tıpkı kadayıf gibi irmik de Türk mutfağında sıkça kullandığımız malzemelerden biri. Üstelik kendine has dokusu sayesinde dahil olduğu sütlü tatlılara da muazzam bir kıvam kazandırıyor...

Onu bu haliyle deneyen herkes çok seviyor: Sütlü irmik tatlısı tarifi

 • Güllaç tarifi

Kendisi özellikle ramazan geldiğinde mutfaklarda kendine yer bulan bir lezzet olsa da böyle bir listede ondan söz etmezsek eksik kalırdı! O, sütlü tatlıların en özellerinden biri...

Yılın tüm zamanlarında yenecek kadar lezzetli: Güllaç tarifi

 • Borcamda kesme muhallebi tarifi

Kaselere, kuplara doldurduğumuz klasik muhallebinin aksine, bu kez muhallebiyi dilimleyerek servis edebileceğimiz bir kıvamda hazırlıyor, şık sunumuna da lezzetine de bayılıyoruz.

Onunla tanışmayan kalmasın: Borcamda kesme muhallebi tarifi

 • Sultan sarması tarifi

Mutfağımızın klasikleşmiş sütlü tatlıları arasına adını altın harflerle yazdıran, son yıllarda çay saatlerinde, özel günlerde kendine menüde bol bol yer bulan tatlılardan o.

Kırmadan, bozmadan rulo yapmanın yoluysa bu tarifte sizi bekliyor: Sultan sarması tarifi

 • İncir uyutması tarifi

İncir Uyutması Tarifi

https://yemek.com/tarif/incir-uyutmasi/ İncir Uyutması Tarifi

Sadece 3 malzemeyle şipşak hazırlanan, kıvamını bulması içinse bir süre beklemeniz gerekecek, çok özel, pek sağlıklı sütlü tatlılarımızdan biri o. Bugüne dek onunla tanışma fırsatı bulamadıysanız hiç vakit kaybetmemelisiniz.

Her kaşığı sağlık ve lezzet dolu: İncir uyutması tarifi

 • Fincan tatlısı tarifi

Mutfakta lezzet kadar sunuma da önem verenlerdenseniz, tıpkı muhallebi gibi kolayca hazırlanan ama sunumuyla farkını ortaya koyacak bu lezzeti de sofralarınıza konuk edebilirsiniz.

Üzerini dilediğiniz meyvelerle süsleyebilirsiniz: Fincan tatlısı tarifi

 • Astarlı sütlaç tarifi

Klasik sütlaç ya da fırın sütlaç kadar çok bilinmeyen, oysa ki bir an önce herkesin keşfetmesi ve tadına bakması gereken lezzetlerimiden o. Zerde ve sütlaç güçlerini birleştiriyor, hem sunumu çok şık oluyor...

Hem de lezzeti adeta göklere çıkıyor: Astarlı sütlaç tarifi

 • Gebole tatlısı tarifi

Şimdi de Siirt mutfağına uzanıyor ve az bilinen efsane sütlü tatlılarımızdan gebole tatlısıyla sizi tanıştırmak istiyoruz. İçindeki pekmez sayesinde şimdiye dek yediğiniz tüm sütlü tatlılardan çok daha farklı ve sağlık dolu bir lezzet olacak o.

Her lokması enerji: Gebole tatlısı tarifi

 • Etimek tatlısı tarifi

Mis gibi şerbeti ve etimekleriyle klasik bir sütlü tatlıdan çok daha fazlası olan bu etimek tatlısının en özel katmanıysa bol sütle hazırlanan kısmı tabii ki. Zira o güzelim katman sayesinde şerbetin ağırlığı kalmıyor, her dilimi ferahlık olan bir tatlı ortaya çıkıyor.

Bize de onu sık sık yapmak düşüyor: Etimek tatlısı tarifi

 • Kaymaçina tarifi

Toplamda sadece 3 malzemeyle hazırlayabileceğiniz sütlü tatlılarımızdan kaymaçinayı da unutmak olmaz. Az malzemeli ama yapımı emek isteyen lezzetlerden o. Kıvamını tutturmak içinse bilmeniz gereken tüm detaylar tam burada sizinle.

Buyursunlar: Kaymaçina tarifi

 • Yörük sütlacı tarifi

İçinde pirinç değil, kuru fasulyeden nohuda, birçok kuru bakliyat bulunan bir sütlaç düşünün... Kendisi adeta aşure ve sütlacın bir karışımı gibi! Düşüncesi bile şahane değil mi?

Siz bir de tadına bakın, bu fikre bayılacaksınız: Yörük sütlacı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?