Çoban Kavurma Tarifi

Türk Mutfağından Lokum Gibi Pişen Tam Kıvamında 27 Et Yemeği Tarifi

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağının en sevilen lezzetlerini keşfetmeye zeytinyağlılar ve sütlü tatlılardan sonra bu hafta da et yemeklerimizle devam ediyoruz! Kurban Bayramı da yaklaşırken mutfağımızın en özel, en beğenilen, hatta ünü çoktan ülke sınırlarını aşmış et yemeklerini detaylarıyla tanıyalım, onları evde, en lezzetli şekilde hazırlamanın yollarını birlikte keşfedelim!

Siz de "Benim evde pişirdiklerim hiç dışarıda yediklerimiz gibi olmuyor" diyorsanız, annenizin, anneannenizin hazırladığı kadar muazzam sofralar hazırlamak istiyorsanız bu tarifleri bilmenizde fayda var.

Şeflerimizin tüm püf noktalarını adım adım anlattığı, yapılış aşamalarını da tek tek gösterdiği bu tarifleri ilk kez yapacak olanlar dahi kolayca yapabilecek. Buyursunlar, kebaplardan güveçlere, karşınızda Türk mutfağı et yemekleri!

 • Orman kebabı tarifi

Eti doyurucu hale getirmenin en lezzetli yolu, patates, bezelye gibi onunla mükemmel uyumu yakalayacak sebzelerden destek almaktan geçiyor, işte bunun en lezzetli örneklerinden biri mutfağımızın en klasik tatlarından orman kebabı oluyor.

Yapmayan kalmasın: Orman kebabı tarifi

 • Çökertme kebabı tarifi

Mutfağımızda kebapların yeri bir başka! O kadar çok ve çeşitli kebabımız var ki hepsini bu listeye sığdırmamız mümkün değil. Ama gelin içlerinde en çok sevilenleri bir bir yapmaya devam edelim.

Şimdi sırayı ona verelim: Çökertme kebabı tarifi

 • Güveçte et tarifi

Güveçlerle hazırladığımız, güveç sayesinde lezzeti tencerede yapılan yemeklerden çok daha lezzetli olan yemeklerimizden biri var sırada.

Üstelik hazırlaması da çok pratik: Güveçte et tarifi

 • Sac kavurma tarifi

Özellikle Kurban Bayramı zamanı geldiğinde sofralarımızda sıkça gördüğümüz, sacta kolayca ve tam kıvamında piştiği için lezzeti şahane olan bir et yemeği o. İster lavaşa sarıp yiyin...

İster yanında pilavla ikram edin: Sac kavurma tarifi

 • Mantarlı et güveç tarifi

Et güveci sade yapmak istemeyenlerin, mantar ve kırmızı etin uyumunu sevenlerin sıklıkla yaptığı yemeklerden biri de bu mis kokulu güveç.

Proteini bol, lezzeti yerinde: Mantarlı et güveç tarifi

 • Hünkar beğendi tarifi

Osmanlı saray mutfağının en özel lezzetlerinden hünkar beğendi karşınızda! Bol patlıcanlı, kıvamı yerinde beğendinin üzerine baharatı tam, lokum gibi pişmiş etler geliyor. Bu tarif, tek başına bir ziyafet sofrası kurmak için yeterli oluyor.

Yanında hiçbir şey olmasa da olur: Hünkar beğendi tarifi

 • Güveç tarifi

Kuşbaşı kuzu eti patlıcandan patatese, biberden soğana, çeşit çeşit sebzeyle bir araya geliyor, hem besleyici hem de doyurucu bir ana yemeğe dönüşüyor.

Kuzu eti severler bu tarife bayılıyor: Güveç tarifi

 • Alinazik tarifi

Gaziantep mutfağının sofralarımıza kazandırdığı o kadar çok lezzet var ki birinden bahsetsek diğerleri eksik kalıyor, hepsini bir araya getiremeyeceğimiz kadar çok ve lezzetli bu yemekler içinde alinazik de kendine çok özel bir yer edinenlerden oluyor.

Yapımı da düşündüğünüzden kolay: Alinazik tarifi

 • Etli kuru fasulye tarifi

Türk mutfağı sebzelerin, baklagillerin, et ve et ürünlerinin bir arada kullandığı en güzel mutfaklardan malumunuz. Mesela şöyle suyuna ekmek bana bana yemeye bayıldığımız ya da yanına pirinç pilavı yaptığımız öyle mis gibi kuru fasulye tariflerimiz var ki...

Lokum gibi: Etli kuru fasulye tarifi

 • Etli nohut yemeği tarifi

Kuru fasulyeden söz etmişken nohudu atlamak olmaz. En az kuru fasulye kadar sık sofralarımıza konuk ettiğimiz etli sulu yemeklerimizden o.

Tam kıvamında pişirmenin sırlarıysa burada: Etli nohut yemeği tarifi

 • Tas kebabı tarifi

En az orman kebabı kadar çok sevilen, ev usulü kebaplar arasında kendine üst sıralarda yer bulan lezzetlerden o.

Pilavın yanına en çok yakışanlardan: Tas kebabı tarifi

 • Et haşlama tarifi

İçinde ekstra yağ kullanmadan hazırlanan bu nefis yemeğin her lokması şifa kaynağı! İçindeki sebzeler et suyunun etkisiyle muazzam bir lezzete kavuşuyor, eti yumuşacık pişiyor...

Suyuna da doyum olmuyor: Et haşlama tarifi

 • Belen tava tarifi

Türk mutfağının nefis et yemeklerini incelerken yöre yöre gezmek gerektiğini biliyor, Hatay'da soluğu alıp şöyle mis gibi bir belen tava yapıyoruz.

Orijinal lezzetiyle: Belen tava tarifi

 • Yahni tarifi

Kırmızı et arpacık soğanlarla bir araya geliyor, az malzemeli bu dev lezzet, kırmızı et severlerin en favori yemeklerinden biri olup çıkıyor.

Yumuşacık pişmesinin tüm püf noktaları burada: Yahni tarifi

 • Et sote tarifi

Et yemekleri söz konusu olduğunda tercihi olabildiğince sade olanlardan yana olanları böyle alalım, tıpkı yahni gibi az malzemeyle yapabileceğiniz şahane bir yemek hazırlayalım.

Tadı damakta kalır: Et sote tarifi

 • Tirit tarifi

Bayat ekmek ya da pideleri değerlendirebileceğiniz bu özel tarif de farklı yörelerde ufak değişiklikler de olsa kendine sofrada yer bulan, et yemeklerinin en sevilenlerinden.

Et suyunun kattığı efsane tatla: Tirit tarifi

 • Etli nohutlu kapama tarifi

Doyurucu yemekleri tercih edenler için mutfağımızda misler gibi kapamalar da yok değil. Mesela şöyle pirinç, kuşbaşı et, nohut ve arpacık soğanla lezzetlenen bir kapama gibi.

Kalabalık sofraların kurtarıcısı: Etli nohutlu kapama tarifi

 • Elbasan tava tarifi

Osmanlı mutfağından günümüze gelmeyi başaran, yoğurtlu terbiyesiyle farkını ortaya koyan çok özel bir et yemeğiyle devam ediyoruz şimdi.

En klasik lezzetlerimizden: Elbasan tava tarifi

 • Çoban kavurma tarifi

Kurban Bayramı zamanı değeri daha çok anlaşılan lezzetlerimizden kavurmaların belki de en lezzetlisi o. Neden mi? Çünkü bu tarifle etler tam kıvamında pişiyor, mis gibi baharatlarla lezzeti katlanıyor...

Baharat dengesine bayılacaksınız: Çoban kavurma tarifi

 • Eli böğründe tarifi

Kahramanmaraş mutfağına uzanıyoruz şimdi. Ne yazık ki kebaplarımız, köftelerimiz kadar çok bilinmeyen ama bir an önce herkesin keşfetmesi gereken tatlardan eli böğründe yemeğini orijinaline en yakın şekilde evde hazırlıyoruz.

Maraş'a gidemiyorsanız siz onu sofranıza davet edin: Eli böğründe tarifi

 • Kavurmalı pilav tarifi

Et suyuyla pişirilen pirinç pilavı tane tane oluyor, kavurmalar da lokum gibi pişip pilava eşlik ediyor.

Yanına da bol köpüklü bir ayran yapalım, mis: Kavurmalı pilav tarifi

 • Kuzu külbastı tarifi

Geçmişi çok eskilere dayanan, lezzeti ve sadeliği sayesinde yıllara meydan okuyup bugünlere dek gelmiş lezzetlerden o. Lokum gibi pişmiş kırmızı etleri sevenler bu tarifi mutlaka denemeli.

Özel marinasyonuyla: Kuzu külbastı tarifi

 • Kuzu incik tarifi

Tam kıvamında pişirmesi maharet isteyen, özel davet sofralarında kendine sıkça yer bulan et yemeklerimizden kuzu incik de en lezzetli haliyle karşınızda bu listemizde!

"Ben bir türlü istediğim gibi pişiremiyorum" diyenler bu tarife: Kuzu incik tarifi

 • Kaburga dolması tarifi

Özel davet sofralarından söz etmişken mutfağımızın en ihtişamlı et yemeklerinden kaburga dolmasını da atlamak olmaz. Kendisi, bayram sofraları başta olmak üzere birçok özel günde sofralara çıkarılıyor, özellikle kalabalık gruplar için yemek yapması gerekenler onun doyuruculuğundan faydalanmayı ihmal etmiyor.

Ziyafet sofralarına: Kaburga dolması tarifi

 • Çöp şiş tarifi

Şişlere sıra sıra dizdiğimiz o güzelim et yemeklerini de unutmuyoruz tabii ki. Yeri geldiğinde mangalda yaptığımız, yeri geldiğinde tavada ya da fırında pişirdiğimiz şiş tariflerinin en özel ve en sadelerinden biriyle devam ediyoruz.

Kaç şiş yersiniz: Çöp şiş tarifi

 • Ev yapımı et döner tarifi

Kabul, evde yapımı o kadar da kolay olmayan, maharet isteyen bir tarif o. Ancak böyle bir liste yaparken, Türk mutfağı et yemeklerinden söz ederken onu anlatmazsak hiç olmaz. Üstelik doğru tarif ve biraz sabırla evde döner yapmak imkansız değil aslında.

Bu tarifle dışarıda yedikleriniz gibi bir döner yapabilirsiniz: Ev yapımı et döner tarifi

 • İskender tarifi

İskender Tarifi

İskender Tarifi

Evde döner yapabiliyorsak iskender de yapabiliriz dedik, kolları sıvayıp dışarıda yediklerinizi aratmayacak kadar nefis bir iskender kebap hazırladık.

Denemek isteyenler hemen buraya: İskender tarifi

Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

Kebap Tarifleri

Sulu Et Yemekleri

Fırında Et Yemekleri

Etli Pilav Tarifleri

Etli Sebze Yemekleri


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?