food.com

Yıl Boyu Sofranızdan Eksik Olmasın Diye: Adım Adım Kabak Buzlukta Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Yaz lezzetlerini kış aylarına taşımaya gayret ettiğimiz şu günlerde bu kez sırada kabak var! Bezelyelerimizi, taze fasulyelerimizi, hatta bamyalarımızı buzlukta saklamanın yollarını öğrendiğimize göre mis gibi kabakları neden saklamayalım ki, değil mi ama?

Eğer siz de en sevdiğiniz sebzeleri tüm yıl boyunca doya doya yemeyi sevenlerden, mümkünse bunun en sağlıklı yolların keşfetmek isteyenlerdenseniz hemen buyurun böyle.

Hazır olarak alacağınız konservelerden çok daha sağlıklı olacak yöntemlerle kabak buzlukta nasıl saklanır, adım adım anlatıyoruz!

1. adım: Kabakları temizleyin ve yapacağınız yemeklere uygun olacak şekilde doğrayın

Buzluk için hazırlayacağınız kabakları her zamanki gibi bol suyla güzelce yıkayın ve temizleyin. hangi yemeklerde kullanacağınızı düşünerek ona uygun olarak doğrayın ve şoklama işlemine uygun bir hale getirin.

2. adım: Bir tencerede su kaynatın, hemen yanına da içi buzlu su dolu geniş bir kap koyun

Şoklama işlemi için hem kaynamış hem de buzlu bir suya ihtiyacınız olacak. Bunun için derince bir tencereye su doldurup kaynatmaya başlayın. o kaynayana dek hemen tencerenin yakınında duracak şekilde geniş bir kap çıkarın. içini soğuk su ve buzla doldurun.

3. adım: Kabaklara şoklama işlemi uygulayın

Dilimlediğiniz kabakları kaynayan suyun içine atın, 1-2 dakika bekletin. Sürenin uzamaması önemli, aman dikkat. 1-2 dakika sonrasında kevgirle kabak dilimlerini kaynar sudan çıkarın ve hemen yanında duran buzlu suyun içine bırakın. Buzlu suyun içinde de yaklaşık 3-4 dakika tutun ve çıkarın. Şoklama işleminiz tamamlanmış demektir.

4. adım: Tüm kabakları temiz kuru bir bezin üzerine serip kurumasını bekleyin

Şoklayıp buzlu sudan yine kevgir ile çıkardığınız kabakları temiz kuru bir bezin ya da kağıt havluların üzerine üst üste gelmeyecek şekilde dizin. Bu şekilde tamamen kurumalarını bekleyin. Eğer üzerlerinde su kalırsa buzlukta bekleyecekleri süre azalabilir, beklerken sulanma, küflenme gibi sorunlar oluşabilir, aman diyelim.

5. adım: Tamamen kuruyan kabak dilimlerinizi hava almayacak şekilde kilitli poşetlere yerleştirin ve buzluğa atın

Tamamen kuruduklarından emin olduktan sonra kabak dilimlerinizi buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere pay edin. Paylaştırma işlemini yaparken 1 yemekte ne kadar kabak kullanacağınızı göz önünde bulundurarak bölüştürün. Böylece dondurucuda beklettiğiniz kabak poşetlerinden birini çıkarıp kullandıktan sonra yeniden buzluğa kaldırmanız gerekmez. (Hemen herkesin bildiği gibi buzları çözülen bir yiyeceği yeniden dondurmak oldukça zararlı, unutmayın.)

Son olarak, poşetlerin üzerine paketleyip buzluğa attığınız günün tarihini mutlaka yazın. Böylece kullanmadan önce kontrol edebilir, bozulup bozulmadığından emin olabilirsiniz.

Eğer dondurucunuz bozulmaz ya da elektrikler kesilmezse bu şekilde şoklayıp paketlediğiniz kabakları yaklaşık 1 yıl boyunca güvenle tüketebilirsiniz.

Farklı bir yöntem isteyenleri böyle alalım: Kabak yemeği hazırlayıp kavanozlara ya da kilitli poşetlere koyarak buzluğa kaldırabilirsiniz

thegrubfiles

thegrubfiles

Kabağı domateslerle bir araya getirip çok basit bir şekilde yemeğe dönüştürebilir ve bu şekilde de buzluğa kaldırabilirsiniz. Bunun için yine kabaklarınızı dilimleyerek işe başlayın. Ardından domatesleri de yemeklik olarak doğrayıp fazla sularını süzdürün ve bir tencerenin içine aktarın. Domates ve kabakları, hiçbir yağ ya da tuz ilavesi yapmadan tencerede dikkatlice karıştırarak bir süre pişirin. Kabaklar sarımsı bir renge geldiğinde yemeği ocaktan alın. Kabaklarınız tamamen pişmeyecek ama renk alacaktır.

Bu aşamadan sonra hazırladığınız bu 2 malzemeli kolay yemeği güzelce soğutun. Oda sıcaklığında iyice soğumuş olan yemeği cam kavanozlara ya da kilitli poşetlere aktarın. Kavanoza koyarsanız ters çevirerek bekletmeyi unutmayın. Eğer kilitli poşete ya da buzdolabı poşetine koyacaksanız hava almadığından emin olun. Ardından buzluğa kaldırın.

Kullanmak istediğinizde buzluktan çıkardığınız kabak yemeğini önce buzdolabının alt kısmında, ardından oda sıcaklığında bir süre bekletin. Sonrasında tencereye alıp zeytinyağı ya da farklı yağlar da ekleyerek pişirin. Baharatları da dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz tabii ki. İşte bu kadar!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Merve Sari Demirci22 Ağustos 2019 02:13
Kabaklari ben hicbir islemden gecirmeden sadece yikayip dograyarak posetliyorum. Tavsiye ederim ☺️☺️
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?