biber-dolmasi-puf-noktalari-4

Pirinci Sert Kalmadan, Kurumadan Pişsin: Biber Dolmasının Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Yaz mevsiminin bize en güzel hediyelerinden biri biberler... Kapyasından sivri biberine, acı biberinden sarı biberine kadar onlarca çeşit biber afiyetle yenir ve birçok farklı tarifte de kullanılır. Turşu olarak misafir ederiz, bazen közleyip lezzetine lezzet katarız. Kızartması, salatası... Her biberli tarif birbirinden nefis olur! Ama içlerinde bir tarif vardır ki hepimizin kalbinde yeri çok farklı. Zeytinyağlısı ayrı nefis, etlisi ayrı nefis olan biber dolmaları bugünkü konumuz.

Biber dolması yaparken dışının kuru kalmaması ya da çok pişmemesi için dikkat etmemiz gereken birkaç püf noktası var. Etli ya da zeytinyağlı yapacaksanız da bu püf noktalarını mutlaka bilin deriz. Hadi o zaman tazecik biberler çıksın sahneye. Enfes dolmalar yapacağız.

Biber dolmasının püf noktaları

biber-dolmasi-puf-noktalari

İlk aşama dolmanızı zeytinyağlı mı etli mi yapacağınıza karar vermekten geçiyor. Eğer dolmalarınızı etli yapacaksanız mutlaka yarım yağlı bir kıyma kullanmanızı öneririz. Tamamen yağsız bir kıyma kullanmak isterseniz mutlaka içerisine ekstra yağ ve bolca baharat ilave edin. Kıymalı harcı çiğden eti pişirmeden hazırlayın ki lezzeti nefis olsun. Çiğden hazırladığınız harçlarda pirinci mutlaka önden yıkamak veya bir süre suda bekletmek pişerken sert kalmasını önleyecektir.

biber-dolmasi-puf-noktalari-1

Eğer zeytinyağlı bir iç harç hazırlamak isterseniz dilerseniz her şeyi çiğden hazırlayabilirsiniz. Ancak bizim önerimiz bol soğanlı ve öncesinde malzemeleri kavurduğunuz bir iç harç yapmanızdan yana. Mutlaka soğanları kavurun ki o nefis şekerli lezzeti ortaya çıksın. Pirinçler de çok hafif pişsin ki dolmanın içinde ne çok diri ne de çok pişmiş kalsınlar. İçine damak zevkinize göre kuş üzümü ve dolmalık fıstık da ekleyebilirsiniz. Yine zeytinyağlı bir dolma içinin en mühim püf noktası kaliteli bir zeytinyağı kullanmak ve harca az da olsa şeker ilave etmek. Diğer merak ettiğiniz püf noktaları için de sizleri buradan alalım: Her Tarife Uygun, Mükemmel Ölçülü: Dolma İçi Nasıl Hazırlanır?

biber-dolmasi-puf-noktalari-2

Gelelim biberleri doldurmaya. Biberlerinizi doldurmadan önce kapak olarak kullanmak için mutlaka biberlerinizin üst kısımlarını ya da domateslerden kapak olacak büyüklükte bir parçayı ayırın. Hazırladığınız iç harcı biberlerinizin içerisine çok sıkıştırmadan, üzerlerinde de en az 1 parmak boşluk kalacak şekilde doldurun. Üzerine de kapaklarını yerleştirin. Ardından tencerenize, yan yana sıkı sıkı olacak şekilde dizin.

biber-dolmasi-puf-noktalari-4

Bu aşamada üzerine limonlu, zeytinyağlı bir sos hazırlayarak gezdirin ve dolmaların üzerini tabak gibi ya da dolma pişirmek için özel hazırlanmış toprak ağırlıklarla kapatın. Bu sayede dolmalarınız dağılmadan pişecektir.

zeytinyagli-biber-dolmasi-yemekcom

Ardından pirinçlerinizi tarifteki pişme süresine bağlı kalarak, orta ateşte pişirmeye bırakın. Piştikten sonra üzerindeki kapağı kaldırın ve tencere kapağını hafif aralık bırakarak soğutun. Etli bir dolmaysa sıcak sıcak servis de edebilirsiniz. Etsiz bir dolmaysa soğuduktan sonra mutlaka zeytinyağı gezdirin. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?