Sevmeyeni Kalmayacak: Bamya Pişirmenin Püf Noktaları

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254709 takipçi1314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Mayıs 25
Zeynep Çetin
Mayıs 30
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 14
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9

Aslında bamya lezzeti harika sebzelerden biri. Ancak doğru pişirilmediği zamanlarda salyalanıyor ve lezzeti iştah açmıyor. Bu nedenle çocukluktan bu yana pırasa, kereviz gibi sebzelerin yanında mesafeli durulan isimlerden kendileri. Ancak yaşımız ilerledikçe lezzeti kıymete biniliyor ve tabak tabak yenmeye başlıyor. Sizin de bamyayla hala yıldızın barışmadıysa, en doğru pişirme tekniğini öğrenmenin tam zamanı gelmiş demektir! Bu püf noktalarından sonra eminiz bamyayı sofralarınızdan eksik dahi etmek istemeyeceksiniz.

Hazırsanız başlıyoruz!

Bamya pişirmenin püf noktaları

bamya-pisirmenin-puf-noktalari

Bamyaların en klasik ve nefis pişirme yöntemi tencerede pişirme yöntemi. Kızartma, fırınlama gibi farklı pişirme yöntemleri de var. Onlar için bu içeriğimize göz atabilirsiniz: Salyalanmasın, Kıvamı Hiç Bozulmasın: Bamya Nasıl Pişilir?

Her ne şekilde pişirmek isterseniz isteyin önemli aşamalarından biri temizleme aşaması. Bamyanın üst kısımları çok fazla derine girmeden bir bıçak ve ya açacak yardımıyla soyarak temizleyin.

Bamyalarınızı bölmeyin. Özellikle küçük küçük böldüğünüz bamyalar pişerken çok kolay salyalanır ve lezzetlerini kaybederler. Bu nedenle önerimiz bölmeden, ikiye kesmeden pişirmenizden yana. Bamya tarifinize uygun şekilde malzemeleri ilave ettikten sonra bamyalarınızı ekleyin.

lanascooking

lanascooking

Tencereye bamyalarınızı ilave ettikten sonra çok az karıştırın. Sık sık karıştırmak bamyalarınızın ezilerek içindeki tohumlarının dışarıya çıkmasına ve salyalanmasına neden olacaktır. Pişirirken yapılarını korumasını sağlamak için limon suyu da ilave edebilirsiniz. Bamyaları çok uzun süreler pişirmemeye de özen gösterin. Zaten çok kısa sürede pişen bir sebze olduğu için hafif yumuşadıktan sonra ocaktan alın.

bamya-pisirmenin-puf-noktalari-2

Mis gibi pişmiş bamyalarınız hazır. Bamyalarınızı sadece bu şekilde değil, kızartma, fırınlama, kavurma şeklinde de pişirebilirsiniz. Birbirinden nefis bamyalı tariflerimiz için sizi şuradan alalım: Sevmeyenine Bile Kendini Tabak Tabak Yedirtecek 9 Farklı Bamya Yemeği Tarifi

Şimdiden ellerinize sağlık!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?