Bamya

Favorilerime
Ekle

Ilıman iklimlerde boyu 70-90 cm'e kadar çıkan, kuraklığa dayanabilen, ebegümeciler familyasına ait bir bitkidir. İçerdiği mineral ve vitaminlerle oldukça yararlı bir bitkidir. Faydalarından tam anlamıyla yararlanabilemek için bamyanın seçimi ve muhafazası da en az pişirilmesi kadar önemlidir.

Bamya seçmenin püf noktaları nelerdir?

İyice olgunlaşan bamyalar tohuma kaçmış olabileceği gibi genelde kesikli ve lekeli olurlar. Bu da tencerede dağılmalarını ve yemeğin salyalanmasını kolaylaştırır. Küçük bamyaların, iri bamyalara oranla daha yumuşak ve lezzetli olduğu genel kabul görmüştür.

Bu sebeple küçük bamya türleri daha çok rağbet görmektedir. Bamya buzdolabında tazeliğini iki günden fazla koruyamayacağı için pişirileceği zamanda yeteri miktarda satın almak daha uygundur. Bu sayede bamyadan elde edilecek faydalar maksimum seviyeye çıkartılmış olur.

Bamya nasıl saklanır?

Konserve ve şoklama yöntemleri ile bamya saklama imkanı bulunsa da en sağlıklı ve en çok rağbet edilen yöntem kurutmadır.Kurutmak üzere alınan taze bamyalar iyice yıkandıktan sonra suyu süzülmeye bırakılır. Süreci hızlandırmak için temiz bir bez yardımıyla kurulamak yerinde olacaktır.

Baş kısımları bir bıçak yardımı ile yavaşça döndürülerek huni biçiminde kesilir. Bu işlemin itinalı biçimde yapılması bamyanın zedelenmesini engelleyecek ve pişirilirken salya yapmasının önüne geçecektir.

Bamyaları keserek baş kısımlarını sivriltme işlemi sonrası, bir iğne yardımı ile sivri kısımlarından teker teker iplere dizilerek kurumaya bırakılması gerekir. Güneşi direkt almayan, hafif rüzgarlı bir yerde kurumaları iki hafta kadar sürecektir.Kuruyan bamyalar bez bir torba içinde, serin ve ışık almayan bir ortamda muhafaza edilir.

Bamyanın faydaları nelerdir?

- Bamyanın sindirim sistemini koruyucu özellikleri mevcuttur. Kabızlığa karşı etkilidir.

- Zengin lif içeriği ile diyabeti önlemede yardımcıdır.

- Folat (folik asit) yönünden zengin olması nedeniyle hamilelerin tüketmesi tavsiye edilir.

- Kan ve kemik sağlığı için oldukça değerli olan K vitamini bamyada bolca bulunur.

- Astım hastaları üzerinde olumlu etkileri bilinmektedir.

- Güneşin verdiği hasarları gidermede yararlıdır.

- Kolon kanserine karşı tüketilmesi önerilir.

- Kolesterol seviyesinin dengelenmesine katkı sağlar.

- Obezite ile mücadelede etkisinin olduğu düşünülmektedir.

- Cilt ve saç sağlığını korumada yardımcıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?