Barbunya

Barbunya

Favorilerime
Ekle

Özellikle zeytinyağlı tariflerle yazın tazesi ve kışın da kurusu pişirilen ve oldukça rağbet gören barbunya Türk, Yunan, İtalyan ve İspanyol mutfaklarında farklı tarifler içinde yer bulmaktadır.

Barbunyanın içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Barbunya içerisinde A, C ve E vitaminlerini barındırır. Oldukça bol lifli olan barbunya, protein yönünden de bir hayli zengindir. İyi bir besin deposu olan barbunyanın içeriğinde çinko, demir, sodyum, potasyum ve kalsiyum bulunur.Karbonhidrat ve kalsiyum yönünden iyi bir kaynak olan barbunyanın yağ oranı oldukça düşüktür ve kolesterol içermez.

Barbunyanın faydaları nelerdir?

- Kemikleri güçlendirmede etkisi vardır.

- Vücudun direncini arttırmaya yardımcıdır.

- Kandaki şeker oranını düşürmek ve dengelemek için kullanılabilir.

- Böbrek rahatsızlıklarına faydası bulunur. Böbrek taşını ve böbrek kumunu döktürücü etkileri bilinmektedir.

- Vücudun sağlıklı gelişiminde destekleyici rol oynar.

- Kansızlığa karşı etkilidir.

- Siyatik ve romatizma tedavisinde etkisi bulunduğu düşünülmektedir.

- Vücudun zihinsel ve fiziksel yorgunluğunu gidermede etkisi vardır.

- Sinirleri kuvvetlendirici özelliğe sahiptir.

Barbunya nasıl saklanır?

Barbunya kurutularak muhafaza edilebileceği gibi derin dondurucuda da saklanabilir. Eğer taze barbunya saklanmak isteniyorsa, ayıklandıktan sonra porsiyonlar halinde poşetlenerek ağız kısımları hava almayacak şekilde bağlanır. Derin dondurucuya bu haliyle yerleştirilen barbunyalar tazeliklerini koruyacak ve ihtiyaç duyuldukça kullanıma hazır halde olacaktır.

Derin dondurucudan çıkarılan barbunyalar pişirme tenceresine buzlu halleri ile konulursa herhangi bir renk değişimine uğramadan pişirilmesi mümkün olur. Aksi durumda buzu çözülen barbunyaların renginde kararma yaşanması beklenebilir.

Barbunya nasıl pişirilir?

Taze barbunya, herhangi bir ön işlemden geçirilmesine gerek duyulmadan pişirilebilir. Derin dondurucudan çıkarılan barbunyalar için de durum aynıdır.Eğer pişirilmek istenilen kuru barbunya ise, bir gece önceden suda ıslatılması ve bu su süzülerek pişirmeye geçilmesi gerekir.

Eğer mide rahatsızlığı ve lektin denilen bitkisel proteine karşı alerji durumu var ise, barbunyanın 15 dakika haşlanması, ardından bu haşlanma suyunun dökülerek yeniden su ilavesi ile pişirilmesi yerinde olacaktır.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Sıkça Yenen Konular


Enginar
Yemek.com
Nisan 17, 2015
Bakla
Yemek.com
Kasım 23, 2015
Tere
Yemek.com
Nisan 20, 2015

Yorumlar

0

Bir Tabak Daha?

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?