https://yemek.com/tarif/kayisili-yaz-tatlisi/ | Kayısılı Yaz Tatlısı Tarifi

Taptaze Kayısıların Tüm Lezzeti İçinde Saklı 10 Nefis Kayısılı Tarif

Favorilerime
Ekle

Mevsimin en güzel getirilerinden biri, mis kokulu, enfes dokulu kayısılar şu sıralar her yerde gözlerimizi gönüllerimizi açıyor. Şöyle olgun mu olgun, içinden adeta bal damlayan kayısıları afiyetle, en taze haliyle bol bol yemeyi ihmal etmeyin tabii ki ama...

Madem böyle harika bir lezzete kavuşuyoruz, onu sadece taze taze yemekle de kalmayalım diyoruz. Kayısı lezzetini tüm yıla yaymanızı sağlayacak tam kıvamında reçeller de hazırlayalım onunla, sağlıklı mı sağlıklı tatlılar, hatta ana yemekler de mesela.

Bir sonraki yıla dek özlemeyin diye, tam da zamanıyken kayısılarınızın tadını çıkarmak isterseniz aşağıdaki kayısılı tarifleri mutlaka bir köşeye not edin ve şu sıralar her birini bol bol değerlendirin.

  • Yumurta kek

Taptaze kayısılarla yapabileceğiniz en sıra dışı, en eğlenceli ve en lezzetli keklerden biri o. Bakmayın kek dediğimize, gördüğünüz gibi kendisi pastalarla yarışır bir görüntüde.

İlk kez gören herkes şaşkın: Yumurta kek tarifi

  • Kayısı reçeli

Sıra geldi kayısının lezzetini tüm yıla yaymak için yapabileceğiniz en lezzetli ve en sevilen tarife. Evet, tabii ki kayısı reçelinden söz ediyoruz!

Onun dahil olduğu kahvaltının mutsuz olma ihtimali yok: Kayısı reçeli tarifi

  • Bademli kayısı reçeli

Mutfakta hep yenilikçi adımların, sıradanlıktan uzak tariflerin peşinde olanlardansanız klasik kayısı reçelini bir kenara bırakıp bademlerden bol bol destek alarak böyle bir reçele de imza atabilirsiniz.

Tek başına kaşık kaşık yenilesi bir tatlı adeta: Bademli kayısı reçeli tarifi

  • Taze kayısı marmelatı

Keklerinizin, kurabiyelerinizin üzerine ya da içine koyabileceğiniz, tek başına ekmeğin üzerine sürüp yiyebilececeğiniz, daha birçok tatlı tarifinde, hatta ana yemeklerde bile kullanabileceğiniz çok özel bir lezzet o.

Bir reçelden çok daha fazlası: Taze kayısı marmelatı tarifi

  • Kayısı soslu fırın tavuk

Kayısıları değerlendirerek ana yemek bile yapabilirsiniz demiştik. İşte o ana yemeklerin en lezzetli, en farklılarından biri bu enfes, lokum gibi pişen tavuk. Misafirlerinizi ağırlayacağınız ya da kendinizi özel bir yemekle şımartmak istediğiniz günlerde dönül rahatlığıyla değerlendirebilirsiniz.

Tavuğun en tatlı ve lezzetli hali: Kayısı soslu fırın tavuk tarifi

  • Sacher pasta

Ünü Viyana'dan tüm dünyaya yayılan, "Sachertorte", "Sacher turtası" ya da "Sacher pastası" olarak anılan bu lezzet özenle hazırlanan kekin arasına gizlenen enfes kayısı marmelatı ile lezzetine kavuşuyor, üzerindeki çikolata sosla da damakta unutulmayacak bir tat bırakıyor.

Viyana'da yapılanları aratmayacak lezzetiyle, karşınızda: Sacher pasta tarifi

  • İç baklalı yaz salatası

Yazın öğlen ya da akşam yemeklerinde salata yemeyi tercih ediyor, yedikleriniz hem ağır olmasın hem de mutlu etsin istiyorsanız en sağlıklısından, bol kayısılısından şöyle bir salata tam size göre demektir.

Klasik salataları unutun, bu yaz favoriniz o olacak: İç baklalı yaz salatası tarifi

  • Kayısılı yaz tatlısı

Yaz demek biraz da kayısı demek. O zaman onu sadece enfes bir yaz salatasında kullanmak olmaz, şöyle ferah ferah yemelik bir yaz tatlısı da yapmalı.

Bakınız tam olarak şöyle mesela: Kayısılı yaz tatlısı tarifi

  • Kayısılı kek

En başta verdiğimiz yumurta kek tarifinden farklı olarak, bu kek tarifinde kayısıyı kekin sadece üzerinde değil içinde de bol bol kullanıyor, kekin lezzetini kayısı sayesinde göklere çıkarıyoruz.

Hafif ıslak dokusuyla bu yaz fırınınızdan eksik etmek istemeyeceksiniz: Kayısılı kek tarifi

Sizden Gelenler konusu: Kayısı ve şeftalili galette

Kayısılı Şeftalili Galette Tarifi

Kayısılı Şeftalili Galette Tarifi

Bize enfes tariflerini gönderen Yemek.com'un hamarat yazarlarından Gamze Olgun'un mutfağından çıkan ve güneş gibi sofranızda parlayacak bir kayısılı önerimiz daha var. Bu kez kayısılara şeftaliler de eşlik ediyor üstelik.

Gözlerden kalpler çıkaracak bir tarif: Kayısı ve şeftalili galette tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?