Havuç meyve mi sebze mi?

Havuç

Favorilerime
Ekle

Maydanoz, kimyon, kereviz, kişniş gibi maydanozgiller familyasında yer alan havuç, Amerika’dan Avustralya’ya 60 farklı türü bulunan yaygın bir sebzedir.En yaygın olarak bilinen rengi turuncu olmakla beraber kırmızı, beyaz, siyah ve sarı olanları da mevcuttur.

Havuç denilince ilk akla gelen A vitamini ve sağlıklı gözlere sağladığı katkı olsa da içerdiği vitaminler sayesinde pek çok rahatsızlık üzerinde olumlu etkileri bulunur.

Havuç nasıl tüketilmelidir?

Havuç, çiğ ve pişmiş olarak tüketilebileceği gibi suyu çıkarılarak da tercih edilebilir.Uzmanlara göre havuçtan maksimum verimi alabilmek için havucu doğramadan ya da rendelemeden çiğ olarak tüketmek gerekmektedir. Böylelikle herhangi bir kayba uğratmadan havuçta bulunan tüm besin değerlerinden istifade edebilmek mümkün olacaktır.

Havuç, kek, çorba, salata ve garnitürlerin yoğun şekilde tercih edilen tatlandırıcılarından bir tanesidir. Barbunya, pırasa gibi zeytinyağlı yemeklerde de sıklıkla kullanılan havuç, sebzelerin keskin tadını kırarak yemeği daha tatlı ve yumuşak bir forma sokmak için tercih edilir.

Havuç suyu sade içilebileceği gibi uyumlu meyvelerle karıştırılarak da tüketilebilir. Taze tüketilmesi ve tüketiminde aşırıya kaçılmaması halinde havucun sağladığı yararları elde etmek mümkün olabilecektir.

Havucun yararları nelerdir?

-İçerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığı üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır.

-Beyin sağlığı ve başta unutkanlık olmak üzere beyin hastalıkları üzerinde koruyucu ve önleyici tesirleri mevcuttur.

-Zengin lif içeriği sayesinde mide ve bağırsakları koruyarak sağlıklı biçimde çalışmalarına katkı sağlar.

-Hasar görmüş hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar, mikrop ve virüslere karşı direnci arttırır.

-Sağlıklı cilt, saç ve tırnak oluşumuna destek verir. Kuru ciltteki kaşıntı ve döküntüleri gidermede yardımcıdır.

-İç ve dış organlarda meydana gelen enfeksiyonlar üzerinde olumlu tesirleri bulunduğu belirtilmektedir.

-Toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olarak vücudu temizler.

-İnme ve felç ihtimalini azaltıcı etkileri mevcuttur.

-Diş ve diş eti sağlığı üzerinde faydalı rolü vardır.

Havucun zararları nelerdir?

Havuç da diğer besinlerde olduğu gibi, aşırı tüketim halinde olumsuz etkiler yaratabilir. Aşırı havuç tüketimi alerjik bünyelerde cilt sorunlarına neden olabilir. Uzmanlar günde ikiden fazla havuç tüketilmemesini tavsiye etmekte olup aşırı tüketimi halinde karaciğer hasarı, deride sararma ve deri ile ilgili alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabileceğini belirtmektedir.

Havuç aynı zamanda şişkinlik hissi vereceğinden ve hazımsızlığa neden olabileceğinden dolayı kararında tüketilmelidir.Diğer taraftan havuç bol miktarda şeker ihtiva ettiğinden dolayı şeker hastalarına doktorlarına danışmadan aşırı havuç tüketmemesi önerilmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?