Türk Mutfağının Tüm Dünya Mutfaklarını Unutturacak Kadar Nefis 41 Şahane Tatlısı

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağı... Mis gibi ana yemeklerinden zeytinyağlılarına, mezelerinden şerbetli ya da sütlü tatlılarına, her köşesi hala keşfedilmeyi bekleyen lezzet hazineleriyle dolu, her köşesi damakta uzun süre iz bırakacak kadar iddialı ve nefis!

Biliyoruz, ondan ne kadar söz etsek hep eksik kalacak ama en azından her tarif defterinde bulunması gereken tariflerimizden söz edelim istiyoruz. Tam da bu yüzden mis gibi tatlılarımızı seçtik bu hafta sizler için, mutlaka bilmeniz ve mümkünse ilk fırsatta evde yapmayı denemeniz gereken Türk mutfağı tatlıları karşınızda!

En geleneksel şerbetli tatlılarımızdan tutun da en ferah sütlü ve meyveli tatlılarımıza, bu listedeki her bir tatlı denenmek için tam kıvamında tarifiyle sizi aşağıda bekliyor. Onları fazla bekletmeyin.

 • Sütlaç tarifi

sutlac-guncelleme-sunum-2

Ev yapımı sütlacı tam kıvamında ve tam ölçülü yapmak için birkaç püf noktasına ihtiyacınız var. Tam kıvamında, ölçüsü şaşmayan bir sütlaç için hazırlıklar tamamlansın.

Tüm detayları hemen şurada: Sütlaç tarifi

 • Muhallebili kadayıf tarifi

Mis gibi muhallebilerle lezzetlendirebildiğimiz tatlıların da bir sınırı yok desek yeri. Bakınız, kadayıf dahi onunla çok daha lezzetli.

Denemeyen kalmasın: Muhallebili kadayıf tarifi

 • Kadayıf dolması tarifi

Konu kadayıfa gelmişken, Erzurum mutfağı harikası olan şerbetli tatlılarımızdan kadayıf dolmasını da anmadan olmaz. Hazırlaması pratik, lezzeti efsane bu güzelim tatlıyı kaymak ilavesiyle afiyetle tüketebilirsiniz.

Püf noktalarına dikkat: Kadayıf dolması tarifi

 • Künefe tarifi

Ve kadayıfın en çok sevilen hallerinden künefe... Özel bir Antakya peyniriyle lezzeti uzadıkça uzayan, sıcak sıcak yendiğinde tadına doyulmayan bir Hatay lezzeti o.

Evde yapmanın tüm lezzet sırlarıysa bu tarifte saklı: Künefe tarifi

 • Kemalpaşa tatlısı tarifi

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinden çıkıp lezzeti sayesinde ünü tüm ülkeye yayılan lezzetlerimizden biriyle devam ediyoruz. Özel hamuru ve tam kıvamında şerbetiyle birçok şerbetli tatlının aksine 1-2 tane yedikten sonra iç baymıyor...

İnsanın yedikçe yiyesi geliyor: Kemalpaşa tatlısı tarifi

 • Şekerpare tarifi

Hem evde ellerimizle bol bol yaptığımız hem de pastanelerde afiyetle yediğimiz, kısacası hiçbir haline asla hayır diyemediğimiz en geleneksel tatlılarımızdan şekerpare karşınızda!

Hem de tam kıvamında tarifiyle: Şekerpare tarifi

 • Revani tarifi

Tatlılarımızda sıkça kullandığımız irmik yine tezgahın üzerinde yerini alsın. Bu kez onunla puf puf kabaracak mis gibi bir revani yapacağız.

Şerbetinin ölçülerini de tam tutacak, mis: Revani tarifi

 • Kalburabastı tarifi

Eski zamanlarda şeklini verirken kalbura basılan, adını da buradan alan en özel şerbetli tatlılarımızdan kalburabastı, günümüzde evde çok daha kolayca şekil verilebilen, efsane tadıyla yine damaklarda iz bırakmayı başaran lezzetlerden.

Kolları sıvayın, mutfakta buluşalım: Kalburabastı tarifi

 • Ayva tatlısı tarifi

Türk mutfağında meyvelere de hak ettiği değeri fazlasıyla verdiğimiz doğrudur. İşte bunun en lezzetli, en renkli kanıtlarından biri karşınızda.

Keşke 4 mevsim ayva olsa: Tarçın soslu ayva tatlısı tarifi

 • Kabak tatlısı tarifi

Tıpkı ayva gibi mevsimini dört gözle beklediğimiz lezzetlerden bal kabağıyla da nefis tatlılar yapmayı ihmal etmiyoruz tabii ki. Üzerine de tahinli nefis bir sos gelince tadına doyum olmayan bu lezzeti evde en lezzetli şekilde hazırlamak isterseniz...

Şimdiden bu tarifi not edin: Kabak tatlısı tarifi

 • Gerçek tavuk göğsü tarifi

Mutfağımızın büyük ihtimalle en ilginç sütlü tatlılarından tavuk göğsü ile devam ediyoruz. İçinde gerçek tavuk eti bulunması sebebiyle ilk kez duyanlarda büyük bir şaşkınlık oluşturan bu tatlı, tadına bakanların ise bağımlısı olduğu bir lezzet.

Muazzam kıvamıyla damak çatlatanlardan: Gerçek tavuk göğsü tarifi

 • Kazandibi tarifi

Dileyenlerin tavuk göğsü ile hazırlayabileceği ve içinde gerçek tavuk etine de yer verebileceği, dileyenlerin ise bu lezzete daha pratik bir şekilde ulaşmak için işte bu tarifle yapabileceği nefis bir tatlımızla devam ediyoruz şimdi.

Yapımı düşündüğünüzden kolay: Kazandibi tarifi

 • İrmik tatlısı tarifi

Farklı yörelerimizde 9 kaşık tatlısı gibi farklı isimlerle de anılabilen bu sütlü tatlımızda ise irmik, klasik bir sütlü tatlıya nefis bir doku kazandırıyor, bu tatlı malzeme listesinin kolaylığıyla da tarifine bir kez bakan herkesin tarifi ezberlemesine olanak sağlıyor.

Malzemeleri 9'ar kaşık olacak şekilde ayarlamanız yeterli: İrmik tatlısı tarifi

 • Fırın sütlaç tarifi

Türk mutfağı ve tatlı denince akla ilk gelen tatlılardan biri pirinciyle, üzerinin nar gibi kızarmasıyla kaşıklamaya doyamadığımızfırın sütlaç tabii ki.

Böyle bir listede o da olmazsa olmazlarımızdan biri: Fırın sütlaç tarifi

 • Baklava tarifi

Sıra geldi Türk mutfağının medarıiftiharı tatlısı fıstıklı baklavaya! Kat kat, üzeri çıtır çıtır olan baklavalık yufkaların arasına bolca Antep fıstığı geliyor, tam kıvamında şerbetiyle buluşan baklava lezzetini buluyor.

Ünü çoktan ülke sınırlarını aşan bir lezzet o: Fıstıklı baklava tarifi

 • Sütlü nuriye tarifi

Yine mis gibi baklavalık yufkalarla yapabileceğiniz, bu kez şerbetinde süt kullanarak fark yaratabileceğiniz bu nefis tatlımızı da unutmak olmaz. Kendisi, yumuşacık şerbeti sayesinde klasik bir baklavadan çok daha farklı bir tat sunuyor.

Onun mutfağımızdaki yeri de çok başka oluyor: Sütlü nuriye tarifi

 • Sütlü soğuk baklava tarifi

Son yılların yükselen yıldızlarından olan, neredeyse klasik baklavalarımızı dahi unutturacak kadar ilgi görmeye başlayan soğuk baklava da artık klasikleşmiş tatlılarımız arasında yerini aldı desek yanlış olmaz. Onu bugüne dek belki hep dışarıdan hazır olarak aldınız ama...

Aslında evde de kolayca yapabilirsiniz: Sütlü soğuk baklava tarifi

 • Şöbiyet tatlısı tarifi

İçinde Antep fıstığına ek olarak özel bir irmikli karışım bulunan, bu sayede her lokmada içinden yumuşacık bir lezzet gelen şöbiyet, dışının çıtırlığıyla da kalpleri hızlı hızlı çarptıranlardan.

Şerbetli tatlı sevip de onu sevmeyen yok: Şöbiyet tatlısı tarifi

 • Bülbül yuvası tarifi

Dileyenlerin Antep fıstığıyla dileyenlerin ceviz içiyle yaptığı en klasik şerbetli tatlılarımızdan bülbül yuvası, ismini şeklinden alıyor. Ortası boş, kenarları büzgülü çıtır çıtır haliyle o, her tatlı severin mutlaka tadını bilmesi gerekenlerden biri olup çıkıyor.

Birkaç püf noktasıyla siz de tıpkı anneniz kadar lezzetli yapabilirsiniz: Bülbül yuvası tarifi

 • Keşkül tarifi

Osmanlı mutfağından yadigar, muazzam lezzeti sayesinde bugünlere gelmeyi başarmış nice geleneksel tatlımızdan biri de keşkül. Toz bademin verdiği kendine has lezzet sayesinde kendini tüm sütlü tatlılardan ayırmayı başaran bu lezzeti evde tam kıvamında yapmak isterseniz bu tarifi uygulamanız yeterli.

Sizi hemen tarifimize doğru alalım: Keşkül tarifi

 • Zerde tatlısı tarifi

Osmanlı mutfağından günümüze dek gelmeyi başaran bir başka lezzetimiz de rengiyle iştah açan zerde! Rengini safran ve zerdeçala borçlu olduğu için yapımı da kendisi de çok özel bu tatlıyı siz de özel günleriniz için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Misafirleri mutlu etmenin en renkli yollarından: Zerde tatlısı tarifi

 • Cezerye tarifi

Mersin ve çevresinin alametifarikalarından, hediyelik olarak dahi bol bol alıp tıpkı lokum gibi eşe dosta götürmeye bayıldığımız cezerye de evde yapabileceğiniz tatlılarımızdan.

Detaylarını merak edenler hemen buraya: Cezerye tarifi

 • Portakallı lokum tarifi


Lokum demişken tüm dünyanın "Turkish delight" olarak andığı, en bizden, en tatlı lezzetlerimizden lokumlara hak ettiği değeri vermenin, onu evde de yapmayı öğrenmenin zamanı çoktan geldi bizce.

4 malzemeyle şipşak hazır: Portakallı lokum tarifi

Eğer daha farklı aromalara sahip lokumlar yapmak isterseniz şu listemizdeki tariflere de göz atmayı unutmayın: Dışarıdan Aldıklarınızı Unutturacak Ev Yapımı 10 İkramlık Kolay Lokum Tarifi

 • Un helvası tarifi

Toplamda 4 malzemeyle hazırlanan ve geleneksel mutfağımızda çok özel bir yeri olan tariflerimizden un helvasını da böyle alalım ve onu, evde tam kıvamında yapmak için ihtiyacınız olan o tarifi tüm detaylarıyla anlatmaya başlayalım.

Buyursunlar, bu taraftan: Un helvası tarifi

 • İrmik helvası tarifi

Un helvasını fazla yoğun bulanların tercihi, birçok özel günde misafirlere de ikram etme geleneğini sürdürdüğümüz irmik helvası da tam burada sizi bekliyor. Ölçüleri şaşmayan tarifi sayesinde bu irmik helvası herkesin damağına hitap etmeyi başarıyor.

Onu bir de bu tarifle deneyin: İrmik helvası tarifi

 • Halka tatlısı tarifi

Kültürümüzde çok özel bir yere sahip sokak lezzetlerinin belki de en tatlısı o. Tek bir tanesi bile tatlı yeme isteğini en lezzetlisinden bastırmak için yeterli olan halka tatlısı yemek için mutlaka hazır olarak almanız da gerekmiyor tabii.

Evde de tıpkı dışarıdakiler gibi yapabilirsiniz: Halka tatlısı tarifi

 • Tulumba tatlısı tarifi

Mini mini lokmalık tatlılarımızdan tulumba tatlısı, halka tatlısıyla benzerlikler gösteriyor ama onu kaç tane yiyeceğinizi saymak pek mümkün olmuyor. O yüzden baştan uyaralım, evde yapmaya karar verirseniz mutlaka bol bol yapın.

Çünkü seveni çok: Tulumba tatlısı tarifi

 • Şambali tarifi

Çocukluğumuzda bizler için tam bir sokak lezzeti olan, seyyar satıcılardan almaya doyamadığımız şambali de özellikle İzmir ve çevresinde bolca yapılan ve tüketilen geleneksel bir tatlı. Kıvamını tutturmak için irmiğe gereken önemi vermeniz gereken bu lezzeti nasıl yapabileceğinizi keşfetmek isterseniz...

Hiç vakit kaybetmeden bu tarifte buluşabiliriz: Şambali tarifi

 • Ekmek kadayıfı tarifi

Pastanelerden esnaf lokantalarına, hemen her lezzet durağının menüsünde kendine yer bulan, kaymakla servis edildiğinde insanda yedikçe yeme isteği uyandıran bir başka şerbetli tatlımız karşınızda!

Üzerinden kaymağını eksik etmeyiniz: Ekmek kadayıfı tarifi

 • Vezir parmağı tarifi

Mutfağımızda bir de ismiyle dikkatleri üzerine çeken tatlılarımız var bildiğiniz gibi. İşte vezir parmağı da tam onlardan biri.

Dünyanın en özel lezzetlerinden biri olabilir: Vezir parmağı tarifi

 • Dilber dudağı tarifi

En az vezir parmağı kadar ilginç tatlılarımızdan dilber dudağını unutmak ne mümkün. Kolay erişilebilir malzemelerle hazırlanan, fındıklı dolgusuyla, tam kıvamında şerbetiyle tadı da nefis olan bir tatlıdan söz ediyoruz.

Onu sevmemek elde mi: Dilber dudağı tarifi

 • Lokma tatlısı tarifi

O, sadece mutfağımızın en sevilen tatlılarından değil, kültürümüzün de vazgeçilmez bir parçası. Başta İzmir ve çevresi olmak üzere ülkemizin birçok yerinde hayır için lokmalar döktürülüyor, mis kokusu tüm sokağa yayılan lokmaları evde de tıpkı dışarıdakiler gibi yapmak mümkün oluyor.

Çıtır çıtır olmasının sırları burada sizi bekliyor: Lokma tatlısı tarifi

 • Hira tatlısı tarifi

Şehir şehir gezmeye devam ettiğimiz listemizde şimdi de sırada Tokat var! Tokat mutfağından çıkıp gelen, yapımının pratikliği ve dış kaplamasındaki irmik sayesinde gönüllerde taht kurmayı başaran tatlılarımızdan o.

Tokat mutfağından çıktı, tüm mutfaklarda yerini aldı: Hira tatlısı tarifi

 • Höşmerim tarifi

Peyniri tatlılarda bol bol kullanan bir ülke olarak peynirin hakkını verdiğimiz tatlılarımızdan höşmerimi de anmak isteriz. En lezzetlisine Balıkesir'de bolca ulaşabildiğimiz bu lezzeti yemek istediğinizde her seferinde oralara kadar gidemeyeceğinize göre...

Onu evde yapmayı da öğrenmelisiniz: Höşmerim tarifi

 • Pepeçura tarifi

Karadeniz mutfağına uzanıyoruz şimdi! Mis kokulu üzümlerin başrolü kaptığı bu tatlıyı, tam da üzüm mevsimi geldiğinde bol bol yapıp yemeyi ihmal etmiyoruz.

Her lokması ayrı bir ferahlık: Pepeçura tarifi

 • Taş ekmeği tarifi

Elazığ mutfağına ait yöresel bir lezzet olmasına rağmen hem pratikliği hem de muhteşem lezzeti sayesinde her mutfakta kendine yer bulan tatlılarımızdan taş ekmeği, yapımının kolaylığıyla bir kez deneyen herkesin tam kıvamında yapabileceği tariflerden.

Bakınız, yapımı işte bu kadar kolay: Taş ekmeği tarifi

 • Bici bici tarifi

Adana taraflarına yolu düşen herkesin ismini duyar duymaz meraklanmaya başladığı, tadına bakar bakmaz ise hayranı olduğu en ferah tatlılarımızdan o. "Evde yapmak mümkün mü?" derseniz onun da cevabı bizde tabii ki.

Kocaman bir evet: Bici bici tarifi

 • Kestane şekeri tarifi

Bursa taraflarına yolu düşüp de dönüşte kutu kutu kestane şekeri almayan yoktur. Yerlisi, yabancısı tüm turistlerin hediyelik olarak dahi tercih ettiği, damakta eriyen kestane şekerlerini evde yapmak isterseniz onun da kolayı var.

Yapımı için 4 malzeme yeterli: Kestane şekeri tarifi

 • Mozaik pasta tarifi

Sadece Türk mutfağının değil, büyük ihtimalle dünya mutfaklarının en kolay tatlılarından biri olan mozaik pasta da çocukluğumuzdan beri bayılarak yediğimiz en sevilen tatlılarımızdan. İçini dilediğimiz kuru yemişlerle çeşitlendirip zenginleştirebildiğimiz bu nefis tatlıyı yapmayı bilmeyen kimse kalmamalı.

İhtiyaç halinde tarife hemen şuradan ulaşabilirsiniz: Mozaik pasta tarifi

 • Bisküvili muhallebi tarifi

Çocukluğumuzdan beri en çok sevdiğimiz tatlılardan, yapımı da en pratik olanlardan biriyle hızlı bir başlangıç yapıyoruz. Muhallebiyi sade yapmak da nefis bir fikir ama biz bu kez onu bisküvilerle renklendiriyoruz.

Sizi de bekleriz: Bisküvili muhallebi tarifi

 • Haşhaşlı muhallebi tarifi

Haşhaşlı Muhallebi Tarifi

Haşhaşlı Muhallebi Tarifi

Türk mutfağında sık sık kullandığımız haşhaşlar yine iş başında! Eğer muhallebinizi bisküvili hazırlamak istemezseniz haşhaşlardan destek alarak onu şöyle renklendirebilirsiniz.

Her kaşıkta ağızda lezzet patlaması yaşatır: Haşhaşlı muhallebi tarifi

Daha fazla tarif isterseniz şu listelerimize de bekleriz:

Türk Mutfağından Kıvamıyla Damakta İz Bırakan 21 Ferah Sütlü Tatlı Tarifi

Şerbetlisinden Sütlüsüne Mutfaklarımızın Vazgeçilmezi 20 Geleneksel Tatlı Tarifi

Şimdiye Dek Denemediğiniz İçin Pişman Olacağınız 12 Yöresel Tatlı Tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?