https://yemek.com/tarif/bogurtlen-soslu-panna-cotta/ | Böğürtlen Soslu Panna Cotta Tarifi

Yaz Meyveleri ve Birbirinden Nefis 13 Tarif

Favorilerime
Ekle

Haziran ayı meyve ve sebzeleriyle bir araya geldiğimizde yazın geldiğine bir hayli sevinmiştik, hatırlarsınız. Temmuz ayı meyve ve sebzeleriyle bu sevincimiz daha da katlandı desek yanlış olmaz. Ağustos için geri sayıma ise başladık desek yeri. Sözün kısası yaz meyvelerini, sebzelerini sevmeyen var mı?

Sulu sulu kirazlar, vişneler, şeftaliler; mis gibi aromasıyla damakta ferah tatlar bırakan kayısılar, üzümler, çilekler; en iyisini seçmenin maharet istediği karpuzlar, kavunlar ve daha neler neler...

Meyve ve sebzeleri mevsiminde değerlendirmeyi sevenlerin şu sıralar tazesini bol bol tüketmesi gereken yaz meyveleri ve faydaları hemen aşağıda sizi bekliyor. Bu meyveleri sadece taze taze yemekle yetinmeyip onlarla farklı tarifler hazırlamak isteyenler için de şeflerimizin hazırladığı çok özel tariflerimiz var, bizden söylemesi diyor ve sizi en lezzetli, en sevilen yaz meyveleriyle baş başa bırakıyoruz.

Yaz meyveleri ve faydaları nelerdir?

yaz-meyveleri-shutter-1

Mis kokulu, taptaze ve sulu sulu yaz meyvelerini sevmek için sebebimiz çok. Bir kere çok lezzetliler, yetmezmiş gibi bir de her lokmaları ayrı bir şifa dolu. Vitamin, mineral ve daha birçok yararlı madde bakımından oldukça zenginler. Hemen her biri bağışıklık sistemimiz üzerinde olumlu etkilerde bulunuyor, vücudu birçok hastalığa karşı korumayı ihmal etmiyor. Nasıl mı? Gelin, yaz meyvelerini daha yakından tanımaya başlayalım şimdi.

Vişne

Kendisi ayrı, suyu ayrı, reçeli ayrı nefis bir meyveyle, vişneyle başlıyoruz! Yazın gelmesine sevinmek için başlı başına bir sebep sunan vişne, sadece kendine has mayhoş lezzetiyle değil, içeriğindekilerle de mutlu ediyor üstelik.

Vişnedeki vitamin ve mineraller: İçeriğinde A, C ve E vitaminleriyle kalsiyum, potasyum, fosfor, sodyum gibi mineraller bulunuyor. Antioksidan bakımından da zengin olduğu biliniyor.

Vişnenin iyi geldiği hastalıklar: Bağışıklık sistemini güçlendirmekten tutun kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korumaya, yüksek tansiyonu düşürmekten tutun kabızlıktan kurtarmaya, vişnenin faydaları bir hayli fazla.

Kiraz

Vişnenin tatlı ikizi kiraz da şu sıralar erişebildiğimiz yaz meyvelerinden. Zengin içeriğinde de neler neler yok ki...

Kirazdaki vitamin ve mineraller: A, B, C ve K vitaminleri bakımından zengin kirazın içinde bunlara ek olarak demir, çinko, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bulunuyor.

Kirazın iyi geldiği hastalıklar: Kan şekerini dengeliyor, yüksek kötü kolesterolü düşürüyor, kabızlığa ve böbrek taşına iyi gelirken kanın temizlenmesine de destek oluyor.

Kayısı

Nefis rengiyle yazın geldiğini bir kez daha hissetmenizi sağlayacak meyvelerden kayısıda sıra! Gelin, kayısının içeriğini hep birlikte öğrenelim şimdi.

Kayısıdaki vitamin ve mineraller: A, B, C ve E vitaminleriyle demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri bakımından zengin olan kayısının içinde bolca beta karoten ve besin lifi bulunduğu da biliniyor.

Kayısının iyi geldiği hastalıklar: İçeriğindeki yararlı maddeler sayesinde kayısı, tansiyonun dengelenmesini sağlıyor, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine destek olarak kabızlığa çözüm oluyor, kilo vermeye yardımcı oluyor, vücutta idrar söktürücü bir etki oluşturuyor.

Şeftali

Mis gibi kokusuyla, sulu sulu yapısıyla tek başına en ala tatlılarla yarışacak lezzetteki şeftalileri inceliyoruz şimdi. Şeftalinin faydalarını öğrenince onu daha da çok seveceğinize ise eminiz.

Şeftalideki vitamin ve mineraller: Birçok yaz meyvesinde olduğu gibi şeftalide de bol miktarda A, B ve C vitamini bulunuyor. Bu vitaminlerin yanında şeftali potasyum, demir ve magnezyum bakımından da zengin meyveler arasında yerini alıyor. Besin lifi ve beta karoten bakımından da kayısı gibi oldukça zengin, bizden söylemesi.

Şeftalinin iyi geldiği hastalıklar: Vücudun hastalıklara karşı direncini artırıyor, hazmı kolaylaştırırken mideyi rahatlatıyor, böbrek ve cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor.

Çilek

İlkbaharda kavuşup yazın da tadını çıkarabildiğimiz meyvelerden çilek de mis kokusuyla bize yazı doya doya yaşatanlardan. O minnoş görüntüsünün altında ise onlarca fayda saklı.

Çilekteki vitamin ve mineraller: Çok zengin bir C vitamini kaynağı olan çilekte C vitaminin yanı sıra sodyum, potasyum, kalsiyum, demir gibi mineraller bulunuyor.

Çileğin iyi geldiği hastalıklar: Çok güçlü antioksidan özellikleri bulunduğundan vücudu toksinlerden arındırıyor, kemik ve diş sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor, yüksek tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor.

Karpuz

Yaz demek sizin için de karpuz-peynir ikilisi demekse buyurun hemen böyle. Karpuzun faydalarını öğrenmenin, onu doya doya tüketmenin tadını çıkarma zamanları şimdi!

Karpuzdaki vitamin ve mineraller: İçinde A, B, C ve E vitaminleri bulunan karpuz, aynı zamanda içeriğinde potasyum, magnezyum ve demir de bulunan meyvelerden.

Karpuzun iyi geldiği hastalıklar: Kilo vermeye yardımcı oluyor, böbreklerin sağlıkla çalışmasını sağlıyor, hafızayı güçlendiriyor, kan basıncının dengelenmesine destek oluyor.

Kavun

En az karpuz kadar çok sevdiğimiz kavun da en mis kokulu haliyle şu sıralar tezgahlarda. Tahmin edebileceğiniz gibi onu da tüketmek için sebebimiz çok, zira kavunun faydaları da saymakla bitmeyecek kadar fazla.

Kavundaki vitamin ve mineraller: Kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum bakımından zengin kavunun içeriğinde E vitamini de bolca bulunuyor. Besin lifi bakımından da çok zengin olduğu biliniyor.

Kavunun iyi geldiği hastalıklar: Kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor, stresi azaltıyor, strese bağlı uykusuzluk sorununa çözüm oluyor, bağışıklık sistemini güçlendirirken zayıflamaya yardımcı olmayı da ihmal etmiyor.

Üzüm

Salkım salkım üzümler de yaz aylarında tezgahları dolduracak, bize de onları bir bir afiyetle yemek düşecek. Üstelik her bir tanesinde üzümün faydaları da vücudumuza katkı sağlayacak. Mis.

Üzümdeki vitamin ve mineraller: A, B6, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin üzümün içinde demir, potasyum, bakır, kalsiyum gibi mineraller bulunuyor. Güçlü antioksidan özellikler gösteriyor.

Üzümün iyi geldiği hastalıklar: Hazımsızlığa iyi geliyor, mideyi rahatlatıyor, kolesterolün dengelenmesine yardımcı oluyor, göz sağlığını koruyor, böbreklerin sağlıkla çalışmasına da destek oluyor.

Mürdüm eriği

Tek bir tanesinde bile onlarca fayda saklı mürdüm eriğini mutfaklarınıza daha çok konuk etmelisiniz. Neden mi? Buyurun, sizi hemen aşağıya doğru alalım, içeriğini ve faydalarını keşfedince siz de bize hak vereceksiniz.

Mürdüm eriğindeki vitamin ve mineraller: A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri bakımından zengin mürdüm eriğinin içeriğinde aynı zamanda E vitamini, demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum ve sodyum bulunuyor.

Mürdüm eriğinin iyi geldiği hastalıklar: Güçlü antioksidan özellikleriyle toksinleri vücuttan uzaklaştırıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, idrar söktürücü özellikler gösteriyor, böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesine yardım ediyor.

İncir

Kurusuna dört mevsim ulaşabildiğimiz ve bol bol tükettiğimiz incirlerin en taze olduğu zamanlar da yaz ayları bildiğiniz gibi. Özellikle ağustos ayında moruna da yeşiline de doyacağımız incirlerin faydaları ise yine saymakla bitmeyecek kadar fazla. Bakınız...

İncirdeki vitamin ve mineraller: B2, B3 ve B6, C ve K vitaminleriyle dolu incirin içinde poastum, magnezyum ve sodyum da bolca bulunuyor. Beisn lifi bakımından da en zengin meyveler arasında yer alıyor.

İncirin iyi geldiği hastalıklar: Hazımsızlığa iyi geliyor, bağırsak hareketlerini düzenliyor, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olduğu için kilo vermek isteyenlere de yardımcı olabiliyor. Bunların yanında incirin anne sütünü artırdığı, kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği de biliniyor.

Ahududu

Frambuaz olarak da anılan ahududu da mini mini halinden çok daha fazlasını vadeden nefis meyvelerimizden.

Ahudududaki vitamin ve mineraller: İçinde bolca C vitamini bulunuyor, bunun yanında E ve K vitaminleri bakımından da zengin olduğu biliniyor. Mineraller söz konusu olduğunda da özellikle kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum bakımından zengin olduğu söyleniyor.

Ahududunun iyi geldiği hastalıklar: Yüksek kan şekerini düşürüyor, beynin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, ağız içinde oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesine yardım ediyor, tıpkı kan şekeri gibi yüksek tansiyonu da düşürücü etkiler gösterebiliyor.

Böğürtlen

Tıpkı ahududu gibi ülkemizde yeterince tüketilmeyen, oysa değeri bilinmesi gereken meyvelerden biri böğürtlen. Bakın, o kadar çok işe yarıyor ki sadece bu faydaları sebebiyle bile bol bol tüketilmeli.

Böğürtlendeki vitamin ve mineraller: İçinde A,B, C ve E vitaminleri bulunan böğürtlen, demir, magnezyum, iyot, organik asit gibi maddeler bakımından da zengin meyvelerden.

Böğürtlenin iyi geldiği hastalıklar: Antioksidan özellikler göstererek vücudu hastalıklara karşı koruyor, hemoroide, yüksek tansiyona, zarar gören dokulara iyi geliyor, şeker hastalarına da olumlu etkileri bulunduğu söyleniyor.

Karadut

Karaduttaki vitamin ve mineraller: İçinde A, B, C, E ve K vitaminleri bulunan karadut mineral bakımından da en çok kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve sodyum bakımından zengin. Bunların yanında karadutun içinde folik asit, niasin ve tiamin gibi farklı yararlı maddeler de bolca bulunuyor.

Karadutun iyi geldiği hastalıklar: Kötü kolesterole iyi geliyor, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor, ağız içinde oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor, diyabete, kansızlığa ve sindirim sistemine iyi geliyor.

Yaz meyveleri ile yapabileceğiniz tarifler

Kavundan karpuza, şeftaliden kiraza, yaz meyvelerini ve faydalarını öğrendiğimize göre geçelim en lezzetli kısma, bu nefis yaz meyveleriyle yapabileceğiniz tariflere...

 • Vişneli sakızlı muhallebi tarifi

Yaza yakışır ferah mı ferah bir tatlıyla başlıyoruz. Vişnenin o kendine has mayhoş tadını sakızlı muhallebiyle buluşturmayı daha önce hiç denemediyseniz şimdi tam zamanı.

Çok iştah açıcı: Vişneli sakızlı muhallebi tarifi

Vişneli daha çok tarif keşfetmek isteyenler buraya:

Rengini ve Lezzetini Vişneden Alan Birbirinden Farklı ve Nefis 14 Tarif

Vişnenin Kendine Has Mayhoş Tadıyla Lezzeti Tavan Yapan 10 Farklı Tarif

 • Kirazlı kek tarifi

Kirazı daha önce farklı tariflerde kullanmayı hiç denemediyseniz, onu sadece taze bir meyve olarak tükettiyseniz bu nefis tarifi ilk fırsatta denemelisiniz.

Kirazları değerlendirmenin en nefis yollarından biri: Kirazlı kek tarifi

 • Kayısılı muhallebili tart tarifi

Mutfakta farklı tatlar denemeyi sevenlerdenseniz, kayısının lezzetini nefis tatlılara taşımak istiyorsanız böyle buyurun lütfen.

Çok şık bir önerimiz var: Kayısılı muhallebili tart tarifi

Kayısılı daha çok tarif keşfetmek isteyenler buraya:

Taptaze Kayısıların Tüm Lezzeti İçinde Saklı 10 Nefis Kayısılı Tarif

 • Şeftali ve jöleli pasta tarifi

Şeftalilerle cheesecake tadında nefis bir tatlı yapmak üzere mutfaktayız şimdi. Tabanını bisküvilerle kolayca hazırladığımız, içinden labneli özel bir muhallebiyi de eksik etmediğimiz bu lezzeti bir kez deneyince sık sık yapmak isteyeceksiniz.

Aynı lezzeti başka yerde bulamazsınız: Şeftali ve jöleli pasta tarifi

Şeftalili daha çok tarif keşfetmek isteyenler buraya:

Şeftali Mevsimi Bitmeden Bol Bol Yapılması Gereken Farklı ve Pratik 10 Şeftalili Tarif

 • Pastane usulü çilekli magnolia tarifi

Çileğin en çok kullanıldığı, özel muhallebisi sebebiyle de klasik sütlü tatlılardan çok daha fazla sevilen tariflerden biri karşınızda. Bugüne dek denediğiniz tüm magnolia tariflerini unutun, bu tıpkı dışarıda yedikleriniz gibi olacak.

Tam kıvamında: Pastane usulü çilekli magnolia tarifi

Çilekli daha çok tarif keşfetmek isteyenler buraya:

"Keşke Çilek Mevsimi Hiç Bitmese" Dedirtecek 17 Nefis Çilekli Tatlı Tarifi

Gününüze Küçük Mutluluklar Katacak 16 Nefis Çilekli Tarif

 • Karpuz salatası tarifi

Karpuz başlı başına nefis bir tatlı zaten ama onu farklı malzemelerle zenginleştirmek, şöyle yaza yakışır nefis salatalara dönüştürmek de mümkün.

İhtişamlı ve ferah: Karpuz salatası tarifi

Karpuzlu daha çok tarif keşfetmek isteyenler buraya:

Yaz Mevsiminin Var Olma Nedeni 8 Karpuzlu Nefis Tarif

 • Kavun sorbe tarifi

Toplam 4 malzemeyle hazırlayabileceğiniz, hem çok pratik hem de çok ferah bir tatlı o. Adeta ev yapımı dondurma!

Hadi yapalım: Kavun sorbe tarifi

Kavunlu ve karpuzlu daha çok tarif keşfetmek isteyenler buraya:

Yaz Mevsiminin Medarıiftiharları Kavun ve Karpuzla Yapabileceğiniz 9 Tarif

 • Üzüm reçeli tarifi

Üzümlerin lezzetini tüm yıla yaymanızı sağlayacak bir tarifte sıra. Daha önce evde hiç üzüm reçeli yapmamış olanların dahi kolaylıkla kıvamını tutturması için tüm püf noktalarını da adım adım anlatıyoruz.

Lezzet sırlarına dikkat: Üzüm reçeli tarifi

 • Mürdüm eriği suyu tarifi

Yazın sonlarına doğru daha kolay erişebilir hale geleceğimiz mürdüm erikleriyle yapabileceğiniz en ferah tarifimizi de hemen şuraya bırakıyoruz.

Afiyetle içiniz: Mürdüm eriği suyu tarifi

 • İncirli muhallebi tarifi

Kuru incirlerle hazırladığınız tarifler bir kenarda dursun, şimdi taze incirleri bol bol değerlendirme zamanı. Mesela onlarla şöyle nefis muhallebiler yapma zamanı!

Bir muhallebiden çok daha fazlası: İncirli muhallebi tarifi

İncirli daha çok tarif keşfetmek isteyenler buraya:

Tazesi de Kurusu da Ayrı Bir Enfes İncirin Başrolü Kaptığı 10 Tatlı Tarifi

 • Frambuazlı cheesecake tarifi

Ahududular, namıdiğer frambuazlar da tatlılara en çok yakışan yaz meyvelerinden. Onunla şöyle rengiyle iştah açan, mayhoşluğuyla damak çatlatan cheesecake'ler hazırlayabilirsiniz mesela.

Kıvamı tam tutar: Frambuazlı cheesecake tarifi

Frambuazlı daha çok tarif keşfetmek isteyenler buraya:

Minicik Frambuazların Dev Lezzetiyle Dolu Birbirinden Nefis 10 Tatlı Tarifi

 • Böğürtlen soslu panna cotta tarifi

O özel dokusunu tutturmak zor gibi gözükse de birkaç püf noktasını doğru şekilde uyguladığınızda tahmin ettiğinizden çok daha kolay olacak, üzerine gelen böğürtlen sosla bu tatlının lezzeti de sunumu da çok daha muazzam bir hale gelecek.

Bozmaya kıyamayacağınız kadar şık: Böğürtlen soslu panna cotta tarifi

 • Taze meyveli kek tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?