Taptaze Domateslerin Tadını Doyasıya Çıkarmak İsteyenlere 18 Kolay Domatesli Tarif

Favorilerime
Ekle

Dört mevsim bulabiliyor olsak da mevsimi geldiğinde en lezzetli, en mis kokulu, en sulu sulu haline kavuşan domateslerleyiz bugün! Türk mutfağında hemen her yemeğe dahil etmeye bayıldığımız, tadıyla eklendiği her tarifin lezzetini katlayan domatesleri bu kez başrole alıyor, birbirinden iştah açıcı ve nefis domatesli tarifler hazırlıyoruz! Siz de bize katılmaz mıydınız?

Domatesi tıpkı soğan gibi sık sık yardımcı oyuncu olarak değerlendirdiğimiz tarifleri, çorban salatadan gavurdağı salataya uzanan klasik salata tariflerimizi bir kenara bırakıyoruz şimdi. Bu kez en çok domatesi konuşacak, en çok onu tüketecek ve en çok ona rol vereceğiz.

Bu bol domatesli tariflerle yazın tadını en renklisinden çıkarmak sizin de elinizde! Şimdiden deneyecek herkese afiyet olsun.

 • Domates çorbası tarifi

Domatesin tadını kaşık kaşık çıkararak listemize başlayalım! Üzerine serpiştireceğiniz az miktarda kaşar peyniriyle lezzeti uzatmak da elinizde, bizden önermesi.

Kıvamı yerinde: Domates çorbası tarifi

 • Közlenmiş domates çorbası tarifi

Domatesin közlendiğinde kazandığı o kendine has tadı sevenlerdenseniz sizi de hemen bu çorba tarifimize doğru alabiliriz.

Klasiğinden çok daha farklı: Közlenmiş domates çorbası tarifi

 • Domates mücveri tarifi

Başında da söylediğimiz gibi bu kez domatesleri yardımcı malzeme olarak değil, ana malzeme olarak kullanacağız. Mesela genelde kabakla yapmaya alışık olduğunuz mücverlerin dahi domatesle nasıl lezzetli olabileceğini göstereceğiz.

Siz de denemek isterseniz böyle buyurun hemen: Domates mücveri tarifi

 • Çilek sirkeli domates salatası tarifi

Eğer domatesi salatalarda kullanmayı sevenlerdenseniz tam da yaza yakışır çok özel bir salatayla sizi hemen tanıştırmak isteriz. Sonuçta hep aynı salataları yapmak olmaz.

Gelin, nefis bir değişiklik yapalım şimdi: Çilek sirkeli domates salatası tarifi

 • Labneli köz domates mezesi tarifi

Domatesle mücver bile yapabiliyorken şöyle nefis bir meze yapmadan geçer miyiz hiç? Her lokması ağızda bir lezzet patlaması bu mezeyle sofralarınızı şipşak donatmak elinizde.

Hazırlaması sadece 10 dakika: Labneli köz domates mezesi tarifi

 • Domatesli arpa şehriyeli risotto tarifi

Şimdi de domatesleri ana yemeklerin başrolüne taşıma zamanı. Klasik ristotto'dan çok daha farklı bu risotto tarifi damak tadınıza çok uyacak, evdeki malzemelerle kolayca hazırlanabilecek.

Biz kez deneyen sık sık yapmak ister: Domatesli arpa şehriyeli risotto tarifi

 • Domates dolması tarifi

Sebzeleri nefis harçlarla buluşturup doldurmayı pek severiz. Ama hep biberleri, kabakları dolduracağız diye bir kural tabii ki yok. Domatesleri de en lezzetlisinden doldurabiliriz.

Bakınız şöyle: Domates dolması tarifi

 • Yumurtalı domates dolması tarifi

Domatesleri kahvaltı için de nefis bir dolmaya dönüştürebilirsiniz tabii ki. Bu kez içinde yumurta ve peynirler olsun.

Onunla güne güzel başlamak garanti: Yumurtalı domates dolması tarifi

 • Kahvaltılık domates tava tarifi

Kahvaltı için domatesle yapabileceğiniz bir başka tarifte sıra. Daha kolayı domatesi doğrudan doğrayıp sofraya koymak desek yeri. Öylesine kolay, öylesine lezzetli.

Ekmek bana bana yemelik: Kahvaltılık domates tava tarifi

 • Domates burger tarifi

Domatesle yapabileceğiniz belki de en farklı, en şaşırtıcı tariflerden biri o! Zira bu burger tarifinde hamburger ekmeklerinin yerini domates alıyor.

Böylesi çok daha hafif, çok daha lezzetli: Domates burger tarifi

 • Frenk kebabı tarifi

Pek sevdiğimiz kebaplarla domatesleri buluşturuyor, domatesin o sulu sulu, mis kokulu lezzetini hem çok şık hem de çok lezzetli bir şekilde sofralarımıza taşıyoruz.

Porsiyonluk lezzetler: Frenk kebabı tarifi

 • Demleme domatesli makarna tarifi

Makarnaya domates çok yakışıyor, doğruya doğru. Ama onu klasik bir domates sosla lezzetlendirmek yerine, tek tencerede bol domatesle birlikte pişirmek çok daha lezzetli oluyor, bizden önermesi.

Neredeyse hiç bulaşık çıkarmaması da cabası: Demleme domatesli makarna tarifi

 • Domatesli milföy tarifi

İster çay saatleriniz için isterseniz de kahvaltılarınız için değerlendirebileceğiniz nefis bir tarifte sıra. Domatesin hamur işlerine ne çok yakıştığının en renkli ve pratik kanıtlarından biri.

Acıktığınız her an elinizin altında olsun isteyeceksiniz: Domatesli milföy tarifi

 • Lutenitsa tarifi

Mutfaklarımızda sıkça kullandığımız birçok domatesli sos var, malumunuz. İşte onlar arasında en lezzetlilerden biri de Balkanlar'dan çıkıp gelen bu nefis lutenitsa.

Patlıcan ve biberin de katkılarıyla: Lutenitsa tarifi

 • Acılı ezme tarifi

Klasik meze tarifleri arasında kendine üst sıralarda yer bulan acılı ezme, tıpkı en sevdiğiniz kebapçıda yediğiniz haliyle karşınızda şimdi!

Minik lezzet sırlarına dikkat: Acılı ezme tarifi

 • Menemen tarifi

Konu klasik lezzetlerimize gelmişken menemenden söz etmeden geçmek olmaz. Domatesin tadını ekmek bana bana çıkarmanın yolu bu tariften geçiyor...

Kendisi her öğün kurtarıcımız olabiliyor: Menemen tarifi

 • Domates soslu biber turşusu tarifi

Siz domatesin tadını doya doya çıkarmak isteyin, biz turşuyu dahi bol domatesli bir şekilde hazırlayabiliriz. Daha önce biber turşusunu hiç böyle hazırlamadıysanız domates mevsimi geçmeden bu efsane tatla tanışmalısınız.

Hayran olunası: Domates soslu biber turşusu tarifi

 • Bonus: Domatesten baharat tarifi

Domatesten Baharat Tarifi

Domatesten Baharat Tarifi

Domatesin kabuklarını soyarak kullanmanız gereken tarifler olduğunda kalan domates kabuklarını çöpe atmanızı engelleyecek nefis bir önerimiz var. Bilirsiniz, israf sevmeyiz.

Lezzet severiz: Domatesten baharat tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?