Hira Tatlısı Tarifi

Şimdiye Dek Denemediğiniz İçin Pişman Olacağınız 12 Yöresel Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

İzmir'in çıtır çıtır, bol şerbetli lokmaları, en güzeli Hatay'da yenen künefeler, Akdeniz'den kopup gelen nefis taş kadayıflar hepimizin malumu...

O yüzden biz bu kez bildiklerinizden değil, bilmediklerinizden söz etmek için geldik karşınıza. Belki adını duyduğunuz ama daha önce hiç tadına bakma fırsatı bulamadığınız, belki daha önce tam da yerinde yediğiniz ama doğru tarifini bir türlü bulamadığınız ya da evde kendi ellerinizle yapabileceğinizi hiç düşünmediğiniz lezzetler onlar. Her yanı lezzet dolu ülkemizin dört bir yanından geliyorlar!

Bu yöresel tatlı tariflerini bir an önce denemelisiniz bizce. Zaten bir kez deneyince şimdiye dek onu tanımadığınız için üzülebilir, daha önce yapmadığınız için pişman olabilirsiniz.

"Ben yapılışlarını izlemek istiyorum" diyenlere özel video bonusuyla başlayalım: Benzersiz bir mutfağa sahip olduğumuzun kanıtı 8 farklı yöresel tatlı

Elazığ'ın hayran olunan taş ekmeği, Siirt'in bereket sembolü tatlısı gebole, Karadeniz'in enfes lezzeti laz böreği, her tarifine ayrı hayran olduğumuz Hatay'ın kömbe kurabiyesi, Seferihisar'ın gizli cevheri samsades, Kayseri'nin enerjiyi tavan yaptıran tatlısı nevzine, tel kadayıfın aldığı en lezzetli hallerden biri olan Erzurum'un kadayıf dolması ve İzmir'in dillere destan lezzeti İzmir bombanın her birine tek tek bayılacaksınız, eminiz.

Şöyle Karadeniz'den başlayalım: Pepeçura

Karadeniz mutfağında kendine özel bir yeri olan, hayranı çok pepeçura tatlısıyla henüz tanışmadıysanız şimdi tam sırası. Sadece 5 malzemeyle kolayca hazırlanıyor, içinden Karadeniz mutfağının alametifarikası mısır unu da eksik edilmiyor.

Kaşıklar dolusu yenir: Pepeçura tarifi

O Erzurum mutfağının en gözde isimlerinden: Kadayıf dolması

Kadayıf dolması, belki bir künefe kadar olmasa da bilindik, hemen hemen her pastanede karşımıza çıkabilen bir lezzet aslında. Ama hala onu evde, elleriyle yapmayanlar varsa diye hemen tarifimizi hazırlamadan edemedik.

Üstelik yapımı düşündüğünüzden çok daha pratik: Kadayıf dolması tarifi

O bir Çanakkaleli: Fırınlanmış peynir helvası

Höşmerim olarak da anılan peynir tatlıları, aslında Çanakkale'den Balıkesir'e ve hatta Yozgat'a dek birçok farklı yörede farklı şekillerde yapılabiliyor ama biz bu kez Çanakkale mutfağından fırınlanmış olanını hazırladık.

Şimdi sıra sizde: Fırınlanmış peynir helvası tarifi

Trakya mutfağına teşekkürlerimizle: Hayrabolu tatlısı

Türk mutfağının en özel yanlarından şerbetli tatlılara bir destek de Trakya mutfağından geliyor. "Hayrabol" tatlısı da denilen Hayrabolu tatlısı, içindeki tuzsuz peynir ve irmikle lezzetini katlarken üzerine konan kaymakla damaklarda iz bırakmayı da iyi biliyor.

Tadına doyum olmuyor: Hayrabolu tatlısı tarifi

Ankara'dan gelen hafif bir lezzet dalgası: Sakızlı Ankara sarması

Görüntüsüyle sultan sarmasını andıran, içindeki damla sakızıyla, üzerindeki kakaolu bisküvi parçalarıyla herkesi kendine hayran bırakan bu lezzet, aslında yapımı çok kolay enfes bir sütlü tatlı.

Bağımlılık yapmasıysa kaçınılmaz: Sakızlı Ankara sarması tarifi

Tokat'ın en özel lezzetlerinden: Hira tatlısı

Görüntüsüyle ikram ettiğiniz tüm misafirlerinizin iştahını kabartacak, şerbetli tatlı yemeyi en sevmeyen insanı bile kendine hayran edecek bir lezzet o.

Tokat'a binlerce kez teşekkür etme sebebi: Hira tatlısı tarifi

Karşınızda bir Seferihisar lezzeti: Samsades

İzmir'in güzel bir ilçesi olan Seferihisar, belki de ilk kez duyacağınız ve göreceğiniz şöyle bir lezzete ev sahipliği yapıyor aslında. Samsades, içinde lor peynirli, tarçınlı ve şekerli bir harçla damaklara şenlik yaşatıyor, tarçınlı şerbetiyle farklılığına farklılık katıyor.

İç baymayan minnoş: Samsades tarifi

Kuzey Ege'ye doğru uzanalım: Damla sakızlı lor tatlısı

Şöyle Ayvalık'a doğru, Kuzey Ege'ye uzanıp damla sakızlı lor tatlısıyla tanışalım diyoruz.

Bu lezzet dolu yolculuğa siz de davetlisiniz: Damla sakızlı lor tatlısı tarifi

Hatay'dan kıyır kıyır bir lezzet geliyor: Kömbe kurabiye

Daha en başta söyledik, Hatay ve tatlı kelimeleri yan yana gelince aklımıza ilk gelen isim uzayan peyniriyle ağız sulandıran künefe oluyor, doğruya doğru. Ama biz bir de bu kıyır kıyır, bol baharatlı nefis lezzeti deneyin, Hatay mutfağının bu nefis tarifini de keşfedin istiyoruz.

Çay saatlerinizi şenlendirmeye geliyor: Kömbe kurabiye tarifi

Kayseri'den en az mantı kadar meşhur olması gereken bir lezzet: Nevzine

Ceviz içi, tahin ve pekmez gibi bir tatlıya yakışabilecek her şey var onda. Öyle de lezzetli ki bir dilim yiyip yemek yetmiyor asla. Adına şiirler yazılacak kadar nefis, Kayseri mutfağının en az mantısı kadar meşhur olması gereken bir lezzeti o.

Fırını hazırlayın, başlayalım: Nevzine tarifi

Yaz da yaklaşırken bu Akdeniz lezzetini keşfetmeyen kalmasın: Bici bici

Akdeniz Bölgesi'nde, özellikle de Adana'da yaz aylarının aranan isimlerinden olan bici bici, ferah ferah yenen, içindeki gül suyuyla, buzla farkını ortaya koyan şahane bir lezzet.

O varken, dondurma da neymiş: Bici bici tarifi

Kıbrıs bonusu: Gullurikya

Gullurikya Tarifi

Gullurikya Tarifi

Bir an önce keşfetmeniz gereken yöresel tatlılardan söz ettik, Kıbrıs'tan da özel bir bonus vermeden bu listeyi bitirmek istemedik. Görüp görebileceğiniz en ilginç, en lezzetli ve pratik tatlılardan biri o.

Şekliyle cezbeder: Gullurikya tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?