Şerbetlisinden Sütlüsüne Mutfaklarımızın Vazgeçilmezi 20 Geleneksel Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Mutfaklarımızın vazgeçilmezleri geleneksel tatlı tariflerimizleyiz bugün.

Hani aklınıza geldiğinde durduk yere tatlı krizine girdiğiniz, mutlaka aklınıza gelen o tatlıyı yemedikçe, ne yerseniz yiyin bir türlü bu krizinizi bastırmayı başaramadığınız tariflerler...

En şerbetlisinden tutun, en çıtır çıtır olanına, en sütlüsünden en yumuşacık dokulusuna, her birine ayrı ayrı hayran olduğumuz bu nefis tatlılar, hala tarif defterlerinizdeki yerini almadıysa bu tarifleri hemen bir köşeye not edin.

Bugünden itibaren en alasını siz, kendi ellerinizle yapın. İşte karşınızda baklavasından un helvasına, birbirinden enfes ve geleneksel tatlı tariflerimiz...

Revani tarifi

Eğer bir yemeğin ardından gelecek tatlı revaniyse ve sofradaki herkes bunu biliyorsa yemek çok hızlı biter, herkes her zaman yediğinden çok daha az yer. Çünkü revavi söz konusuysa...

Midede en çok ona yer açılmalı: Revani tarifi

Kalburabastı tarifi

Madem geleneksel tatlılarımızı bir bir sıralamaya revaniyle başladık, şöyle bol şerbetli biricik tatlılarımızdan kalburabastıyla devam edelim. Kendisi şekliyle fark yaratır, lezzetiyle insanı kendine hayran bırakır.

Onu sevmemek imkansız: Kalburabastı tarifi

Halka tatlısı tarifi

halka-tatlisi-yeni

Tatlı ve sokak lezzeti deyince hemen herkesin aklına ilk düşen isim o oluyor. Adı farklı yerlerde farklı şekillerde anılsa da önemli olan tadı oluyor.

Tadı bizi asla yanıltmıyor: Halka tatlısı tarifi

Tulumba tatlısı tarifi

Hem yapılışı hem de lezzeti açısından halka tatlısının minik kuzeni diyebileceğimiz tulumba tatlısı, tek atımlık olmasıyla da kalp çalıyor.

İnsan kaç tane yediğini sayamıyor: Tulumba tatlısı tarifi

Ev baklavası tarifi

Şerbetli tatlıların biriciği, en sevdiğimiz, en özlediğimiz... Annelerimizin, anneannelerimizin hazırladıklarının yeri her zaman ayrı olacak ama bu kez onlardan beklemiyor, biz onlara hazırlıyoruz.

Doğru bir tarifle enfes bir lezzet yakalamak mümkün: Ev baklavası tarifi

Şöbiyet tatlısı tarifi

Baklavadan vazgeçmeyiz, o ayrı. Ama illa baklava yerine başka bir tatlı düşünülecekse işte o şöbiyet olmalı.

İrmikli iç harcıyla kendine hayran bırakır: Şöbiyet tatlısı tarifi

Kadayıf tarifi

Cevizli hazırlandığında ayrı, Antep fıstığıyla yapıldığındaysa daha bir ayrı olan, tel tel kadayıfların damak çatlattığı bir tatlıdan söz ediyoruz.

Fazla söze gerek var mı: Kadayıf tarifi

Ekmek kadayıfı tarifi

Bildiğimiz kadayıfa dokusuyla bambaşka bir lezzet getiren ekmek kadayıfı, üzerine gelen kaymakla mutluluğu garantiliyor.

İlk lokmasıyla yüzde kocaman bir gülümseme oluyor: Ekmek kadayıfı tarifi

Fırın sütlaç tarifi

Mutfağımızın en ünlü, en sevdiğimiz yanlarından olan şerbetli tatlılara kısa bir ara veriyor, daha hafif ve bol sütlü tatlıları sevenleri hemen böyle alıyoruz.

Kaşıklarca: Fırın sütlaç tarifi

Keşkül tarifi

Osmanlı saray mutfağından çıkıp gelen, o gün bugündür girdiği her evi, dahil olduğu her sofrayı şenlendiren bir tarif var karşımızda.

Şu güzelliği sevmemek mümkün mü, bir baksanıza: Keşkül tarifi

Tavuk göğsü tarifi

Tavuk etinden bile tatlı yapabilmiş insanlarız biz, geleneksel tatlılarımıza laf söyletecek değiliz. Gerçek tavuk etinin didilerek kullanılmasıyla anlam bulan bu tarifin birçok yalancı versiyonu olsa da biz bu kez en gerçeğini yapacağız.

Siz de bize katılmaz mıydınız: Tavuk göğsü tarifi

Kazandibi tarifi

Kazandibi, tavuk göğsü tatlısına bir hayli benziyor, kabul. Ama onu böyle tanımlamak bu lezzete büyük haksızlık olur. Rengiyle, o hafif yanık aroması ve lezzetiyle bu tatlı en geleneksel lezzetlerimiz arasına girdiyse boşuna değil.

Aslında o pek eşsiz bir lezzet: Kazandibi tarifi

Un helvası tarifi

Az malzemeyle enfes lezzetler çıkarma ustası olan insanlarız biz. Bu da en tatlı kanıtlarımızdan biri.

Her gün olsa yenir: Un helvası tarifi

İrmik helvası tarifi

Mutfağımızdan çıkan farklı farklı birçok helva tarifi var ama biz bu kez en favorilerimizi seçtik. Sıcak, ılık ya da soğuk demeden her haliyle sevip bayıla bayıla yediğimiz bu lezzet...

Bir irmik harikası: İrmik helvası tarifi

Şambali tatlısı tarifi

Eskiden hemen her sokakta, en az simitçiler kadar sık görmeye aşılık olduğumuz lezzetlerden biriydi şambali. Zaman geçtik, bir sokak lezzeti olmaktan yavaş yavaş uzaklaştı. Araya mesafeler girse de bizim ona olan sevgimiz hiç ama hiç azalmadı.

Evde misler gibi yapmak için: Şambali tatlısı tarifi

Şekerpare tarifi

Şekerpare ne baklava kadar ünlü bir bayram tatlısı ne de canımız tatlı istediğinde aklımıza ilk gelen isimlerden. Ama yeri geliyor hepsinin yerine geçebiliyor, yeri geliyor lezzetiyle tüm misafirleri ele geçirebiliyor. Sözün kısası, şekerpare mütevazı olduğu kadar da iddialı olanlardan.

Bizden biri: Şekerpare tarifi

Vezir parmağı tarifi

Mutfağımız öyle renkli ki, bu sadece tariflerimizin içeriğine değil ismine bile yansımış. Her şeyden önce ilginç isimleriyle dikkat çeken lezzetlerimizde ilk sıra vezir parmağında.

Denemeyen kalmasın: Vezir parmağı tarifi

Dilber dudağı tarifi

İlginç isimli lezzetlerimizden söz etmişken ondan bahsetmeden geçmek olmazdı, olamazdı. İsmini şekil benzerliğinden alan bu tatlıyı yiyip de sevmeyen henüz bulunamadı.

Kat kat, çıtır çıtır: Dilber dudağı tarifi

Bülbül yuvası tarifi

Orta kısmı boş, büzgülü, çıtır çıtır bir hamur tatlısı, ortasına ilave edilen Antep fıstığı ya da tercihe göre ceviz içiyle lezzetini katlıyor.

Ortaya çıkan sevimli ve şık görüntü iştah kabartıyor: Bülbül yuvası tarifi

Kemalpaşa tatlısı tarifi

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinden çıkıp neredeyse tüm ülkede ünlenen bir tatlı. Diğer birçok şerbetli tatlıya göre çok daha kolay hazırlanması da ayrı bir artısı. Dışarıda hazır olarak kolayca bulunsa da evde yapılanı hep daha bir lezzetli, daha bir farklı.

Oluk oluk akan şerbetiyle: Kemalpaşa tatlısı tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?