TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

"İftara Ne Pişirsem?" Diye Şimdiden Düşünmeye Başlayanlara 17 Nefis Tarif

yemek.com
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.

Sıkça Yenen Konular

Ramazan yine tüm bereketiyle geldi, "İftara ne pişirsem?" telaşı şimdiden mutfakları sardı.

Biz de istedik ki bu telaşınıza bir destek de bizden gelsin, birbirinden lezzetli, doyurucu, sağlıklı ya da pratik yemek tariflerimizle iftar sofralarınızı kurmanıza biz de yardımcı olalım.

İftara misafiri olanlar için en kallavi yemeklerimi de, az vakitte dev lezzetler yapmak isteyenler için pratik tariflerimizi de, ramazanı sağlıkla geçirmek isteyenler için doyurucu ama bir o kadar da dağlıklı lezzetlerimizi de bir bir sıralayım.

E sizi de önce küçük bir alışverişe, ardından da mutfağa doğru alalım.

Buyursunlar, bu birbirinden nefis iftar yemeklerinden dilediğinizi seçin, başlayalım.

Her yere pide, her yerde pide: Galacoş

İsmi belki de size çok yabancı geldi ama aslında kendisi çok yakınımızdan, Bayburt'tan aramıza katılan bizden bir lezzet. Tırnak pidelerin tabağa yayıldığı, üzerine yoğurdun ve kıymalı-mercimekli enfes bir harcın eklendiği bu lezzet sofranın yıldızı olacak.

Bolca proteiniyle herkesi doyuracak: Galacoş tarifi

Et yemek şart değil ya: Mantar yemeği

Söz konusu iftar olduğunda daha bir özeniyor, "Aman sofradaki herkes güzelce doysun" diye düşünüyoruz çoğunlukla ama sırf bunun için sofrada mutlaka et yemeği olacak diye bir kural yok ya... Mantarla hazırlanan hem pratik hem sağlıklı bu tarifle de şahane iftar sofraları kurmak mümkün mesela.

Toplam 21 dakikada sofrada: Mantar yemeği tarifi

Patlıcansız olmaz: Saksı kebabı

Patlıcanların en lezzetli olduğu zamanları değerlendirmeyi, onları bol bol iftar sofralarımıza konuk etmeyi unutacak değildik. Adeta yenebilir saksılara dönüştürdüğümüz patlıcanları öyle lezzetli malzemelerle doldurduk ki insan doysa bile yemeye devam etmekten kendini alamıyor. Dileyenler yanına bir de pilav yapıp iftara en uygun menüyü hazır ediyor.

Düşünürken acıktıran lezzet: Saksı kebabı tarifi

Ekonomik köfte: Lor köftesi

Bu köfte bildiğiniz köftelere benzemiyor, çünkü içinde kıyma yok, aksine bol bol sebze ve lor peyniri var. İftarda aşırıya kaçmak istemeyenlerin favorisi olacak bu köfte, midenizi çok yormadığı gibi bütçenizi de yıpratmayacak.

Afiyet, bal, şeker olur: Lor köftesi tarifi

Bol bol yapmalı: Şıhıl mahşi

Görüp görebileceğiniz en doyurucu, en lezzetli dolmalardan biri o. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sıkça yapılan lezzetlerden, ismi "dolmaların şahı" anlamına gelen bu lezzetle henüz tanışmadıysanız e bir akşam iftara davet edersiniz artık.

İsminin hakkını veren lezzetlerden: Şıhıl mahşi tarifi

Konu kabağa gelmişken: Kabaklama

Konu kabağa gelmişken Antep mutfağından çıkan ama bir an önce tüm mutfaklara konuk olması gereken kabaklamadan da söz etmeden olmaz. İftar sofrasına sulu yemekleri yakıştırıyor, şöyle sıcacık pideyi suyuna bana bana yenecek yemeklerden hoşlanıyorsanız bu lezzet tam sizlik.

Pideleri hazırlayın, mutfakta buluşuyoruz: Kabaklama tarifi

İftara misafir varsa: Duvaklı pilav

Eğer iftar sofranızda sizin için özel misafirleriniz olacaksa ve ne yapacağınızı hala bulamadıysanız Diyarbakır mutfağının enfes lezzeti duvaklı pilav yardımınıza koşmaya hazır. Üzerine gelen kıymalı harçla lezzeti katlanan bu pilav, ana yemek olarak değerlendirebileceğiniz en özel lezzetlerden.

Sunumuyla iştah açar: Duvaklı pilav tarifi

Fırından destek: Fırında sebzeli patates

İftar yemeği hazırlarken mutfakta uzun uzun zaman geçirmek istemeyenleri, bir tencerenin başında dakikalarca yemek karıştırmaya gücü yetmeyecek olanları böyle alalım. Patatesin tüm doyuruculuğu ve lezzetiyle...

Karşınızda: Fırında sebzeli patates tarifi

Sofrada bir bahar havası: Çentik kebabı

Görüp görebileceğiniz en renkli kebap olabilir kendisi. Renk renk sebzelerin ve kıymanın güçlerini birleştirip efsane bir ana yemeğe dönüştüğü bu kebap, damakta uzun süre iz bırakır...

Yedikçe yeme isteği uyandırır: Çentik kebabı tarifi

Baklagilleri ihmal etmek olmaz: Misket köfteli nohut

Genelde kış sofralarına davet etmekten hoşlansak da nohut yemeği aslında tüm yıla yakışır bir lezzet. Üstelik bu kez "Ben et yemeden doyamıyorum" diyenler için misket köfteler de ona eşlik ediyor.

Doyuruculuğun en lezzetli adreslerinden oluyor: Misket köfteli nohut tarifi

Bütçeler yorulmasın, ağız tadımız bozulmasın: Patatesli erişte pilavı

Kişi başı yalnızca 1,05 TL olan, içindeki patatesle, mercimekle, erişteyle tüm gün oruç tutan tüm bünyelere iyi gelecek, dilimlerce yenecek bir lezzet o.

Üstelik hazırlaması da çok pratik: Patatesli erişte pilavı tarifi

Sofrada sunuma önem verenlere: Patlıcan kuleleri

Bu kez patlıcanı hep bir arada görmeye alışık olduğumuz kıymayla ya da kuşbaşı etle buluşturmuyor, peynirlerle, domatesle bir araya getirip fırına uğurluyoruz. "Bu lezzeti neden daha önce denemedim" diye hayıflanmamak elde değil.

Öylesine bir lezzet, öylesine bir şıklık: Patlıcan kuleleri tarifi

Ekonomik lezzetler kuşağından devam edelim: Ispanak köftesi

Tıpkı patatesli erişte pilavı gibi bu köfte de bütçenizi yormamaya, size en ekonomiğinden enfes bir iftar sofrası kurdurmaya kararlı.

Kişi başı 1,90 TL: Ispanak köftesi tarifi

En özel iftar sofralarına: Çöp şiş

Ramazan gelince şöyle sevdiklerinizle bir arada olacağınız iftar sofralarına oturmayı, en özel lezzetlere birlikte kavuşmayı seviyorsanız hafta sonu planlarınıza bu tarifi de eklemeyi unutmayın deriz.

Kaç tane yersiniz: Çöp şiş tarifi

Çok dolmuş: Dolgulu tavuk

Bu tavuk öyle çok dolmuş ki artık iftar sofralarındaki yerini almak için sabırsızlanıyor desek yeri. E yanına da enfes bir patates püresi geldi mi...

Onu daha fazla bekletmeye gerek yok: Dolgulu tavuk tarifi

Kokusu yeter: Patates musakka

Evde pişen her yemek nefis, her yemek şahane ama başrolde patatesin olduğu, kıymanın da ona eşlik ettiği şöyle bir anne yemeğinin kalbimizdeki yeri çok başka. Sözün kısası iftar sofrasına onu davet etmek için sebebimiz çok.

Hem doyurucu hem de çok lezzetli: Patates musakka tarifi

Hafif hafif bitirelim: Sebzeli barbunya yemeği

Baklagillerin yaz aylarına en çok yakıştırılan isimlerinden barbunyayla kapanışı yapalım, onu da tek bırakmayıp renk renk sebzelerle bir arada sunalım istedik. İftarda hem besleyici hem de hafif yemeklerden yana olanlardansanız barbunyayı bir de böyle deneyin deriz.

Böylesi de nefis: Sebzeli barbunya yemeği tarifi

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?