Herkesin İşine Yarar: En Kolay Kek Kabartma Yöntemleri

Favorilerime
Ekle

Mutfakta hayat kolaylaştıran tüyolara tarif deneyen herkesin çok ihtiyacı oluyor. Bazı püf noktaları var ki hem yaptığınız tarifin tadını güzelleştiriyor hem de çok daha nefis kıvamlar elde etmenizi sağlıyor. Kıvam demişken tutturulması aslında en kolay ama mutfakta herkesin çokça sorun yaşadığı tariflerin başında ise kekler geliyor. Keklerin içi tam pişmiyor, kabarmıyor, kabarsa bile fırından alındığında çökebiliyor. O çok istenilen puf puf kabarmış, içi de tam kıvamında pişmiş kek görüntüsünün bir türlü yakalanmadığı durumlar olabiliyor. ''Ne yaptıysam kekimin kıvamı bir türlü istediğim gibi olmadı'' diyorsanız, bu püf noktaları ve kabartma yöntemlerini öğrendikten sonra sorunlarınız ortadan kalkacak. Kek kalıpları yağlansın, fırınlar ısıtılsın. Nefis kekler yapmaya gidiyoruz.

En kolay kek kabartma yöntemleri

kek-kabartma-yontemleri2

Kek kabartmanın en en önemli ve temel kuralı yumurtaların doğru çırpılmasından ve doğru oranda kullanılmasından geçiyor. Doğru yumurta seçimi, yumurtaların ısısı ve güzel şekilde çırpılması sonucunda muhteşem keklerinizin olmaması için hiçbir engeliniz kalmıyor. Yumurtalarınızı oda sıcaklığında bekletin, soğuk yumurtalarla kek yapmayın. Soğuk yumurtayla yapılan kekler istenildiği gibi kabarmaz. Ardından yumurtalarınızı dilerseniz sarısına ve beyazına ayırıp ayrı ayrı çırpabilirsiniz. Bu şekilde kek harçları hazırlayabileceğiniz gibi yumurtaları ayırmadan şekerle çırparak da yapabilirsiniz. Şekerle çırpılan yumurtaları köpük köpük olana kadar ve kremamsı bir doku alana kadar çırpmaya özen gösterin. Ne kadar iyi çırparsanız kekiniz o kadar iyi kabarır.

kek-kabartma-yontemleri3

Yumurtadan sonra keki en güzel şekilde kabartan yöntemlerden biri ise soda yani maden suyu kullanmak. Harca girdiği an aniden köpürdüğünü göreceksiniz zaten. Bu etkisini sodalar fırında da gösteriyor. Kekinizin sünger gibi yumuşacık ve kocaman bir şekilde kabarmasını sağlayacaktır. Soda kullanılan keklerin nasıl nefis bir şekilde kabardığını gözlemleyince artık tüm tariflerinizde kullanmak isteyeceğinizden eminiz.

kek-kabartma-yontemleri4

Buraya dikkat! Dillere destan bir kek kıvamı için tüm kuru malzemelerinizi birkaç kez elemeyi ihmal etmeyin. En az 2 kez elediğiniz kuru malzemelerin kekinizin daha kolay kabarmasını sağlar ve içinin çiğ kalma riskini çok azaltır. Kuru malzemeler elendiği için sıvı malzemelerle de çok kolay bir şekilde bütünleşir. Yine tüm kuru malzemeleri oda sıcaklığındayken kullanmayı ihmal etmeyin. Yine yoğurt yaparken ya da kefir yaparken elde ettiğiniz sularla da keklerinizin harcını hazırlayabilirsiniz. Onların da yumuşatma ve kabartma etkileri mevcut.

kek-kabartma-yontemleri1

Genelde kek harçlarında kabartma tozu kullanılır ancak karbonat sayesinde de kekler çok güzel kabarır. Karbonat kullanacağınız kek harçlarınızda içerisine limon suyu ya da soda gibi asidik yapılı malzemeler ilave etmeyi unutmayın. Bu sayede karbonat daha aktif hale gelir ve kekinizi güzel bir şekilde kabartır. Tüm tariflerde el alışkanlığı olarak elimizin fırının yüksek ayarına gidiyor ancak keklerin güzel bir şekilde kabarması için 160-180 derece arası ısılar oldukça ideal. Fırınlarınızı genelde bu ayarlarda ısıtmaya özen gösterin. Bu püf noktalarıyla kekleriniz çok daha pofuduk. Şimdiden ellerinize sağlık!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?