https://yemek.com/tarif/besamelli-bruksel-lahanasi/ | Beşamelli Brüksel Lahanası Tarifi

Sonbahar Sebzeleri ve Birbirinden Nefis 10 Tarif

Favorilerime
Ekle

Eylül ayıyla birlikte yavaş yavaş kavuşmaya başladığımız, Ekim ile birlikte tatlarını doya doya çıkardığımız, bu ay da hak ettikleri değeri fazlasıyla vereceğimiz sonbahar sebzeleriyleyiz bugün.

Geçtiğimiz haftalarda tam da şu sıralar en tazesine ulaşabileceğiniz sonbahar meyvelerinden bahsetmiş, onlarla rengarenk tarifler hazırlamıştık. Şimdi de sırada yine en az onlar kadar renkli, onlar kadar şifa dolu mevsim sebzeleri var!

Hadi gelin, bu aralar mutfaklarımıza hangi sebzeleri bol bol konuk etmeliyiz, daha da önemlisi bu sonbahar sebzeleriyle hangi farklı tarifleri yapabiliriz birlikte keşfedelim şimdi.

Sonbahar sebzeleri ve faydaları nelerdir?

sonbahar-sebzeleri-shutter-1

Lahanadan karnabahara, sonbaharda en lezzetli haline ulaşan mevsim sebzeleriyle yapabileceğiniz tariflere geçmeden önce gelin hangi sebzenin hangi faydaları var öğrenelim, hangisini neden tüketmemiz gerektiğini daha iyi anlayalım.

Kereviz

Kerevizdeki vitamin ve mineraller: İçinde B, C, E ve K vitaminleri bulunan kereviz, potasyum, demir, sodyum, kalsiyum, fosfor, çinko gibi mineraller bakımından da bir hayli zengin olmasıyla biliniyor.

Kereviz neye iyi gelir: Hazımsızlığa iyi gelen kerevizin bunun yanında idrar yolu enfeksiyonlarına, gaz sorunlarına, sivilcelere, unutkanlığa ve ödeme de iyi geliyor.

Pırasa

Pırasadaki vitamin ve mineraller:İçeriğinde A, B6, B9, C ve K vitaminleri barındıran pırasanın kalsiyum, iyot, demir ve potasyum gibi mineraller bakımından da zengin olduğu biliniyor.

Pırasa neye iyi gelir: İçeriğindeki tüm bu yararlı maddeler sayesinde pırasa, antioksidan özellikler gösteriyor, vücudu hastalıklara karşı koruyor, uzun vadede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor, kilo vermeye yardımcı oluyor.

Ispanak

Ispanaktaki vitamin ve mineraller: Ispanağın içeriğinde A, B, C ve E vitaminleriyle magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko ve demir gibi mineraller bulunuyor. Antioksidan özelliklerinin oldukça güçlü olduğu da biliniyor.

Ispanak neye iyi gelir: yorgunluğa, kalp ve damar hastalıklarına, kansızlığa, yaşlılık sebebiyle oluşabilen görme bozukluklarına iyi geliyor. Ispanak sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına da destek oluyor.

Brokoli

Brokolideki vitamin ve mineraller: A, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminleriyle dolu brokolinin mineraller bakımından da zengin olduğu biliniyor. Brokolinin içinde bolca demir, potasyum, magnezyum, çinko, fosfor ve kalsiyum bulunuyor.

Brokoli neye iyi gelir: Vücudu hastalıklardan koruyor, zayıflamaya yardımcı oluyor, kolesterolü dengeliyor, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Karnabahar

Karnabahardaki vitamin ve mineraller: A, B1, B2, C ve E vitaminleri bakımından zengin karnabaharın içinde magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri de bolca bulunuyor.

Karnabahar neye iyi gelir: Karnabaharın faydaları arasında vücudu toksinlerden arındırması, migren ağrılarına, idrar yolu enfeksiyonlarına, kabızlığa iyi gelmesi bulunuyor.

Lahana

Lahanadaki vitamin ve mineraller: İçeriğinde A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri bulunan lahana, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da bir hayli zengin sebzelerimizden.

Lahana neye iyi gelir: Şeker hastalığına, kansızlığa, romatizmal ağrılara iyi gelen lahananın faydaları arasında kalp ve damar hastalığına karşı koruma, yaşlanma karşıtı etki, bağırsak sağlığını koruma gibi özellikler bulunuyor.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanasındaki vitamin ve mineraller: Brüksel lahanasının içinde bolca A, B, C, E ve K vitaminleriyle potasyum, kalsiyum, selenyum mineralleri bulunuyor.

Brüksel lahanası neye iyi gelir: Vücudu toksinlerden arındırıyor, hastalıklara karşı koruyor, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor, zayıflamak isteyenlere destek olmayı da ihmal etmiyor.

Turp

Turptaki vitamin ve mineraller: A, B6, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin turp güçlü antioksidan özellikler gösteriyor. Çinko, potasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir ve besin lifi bakımından da zengin olduğu biliniyor.

Turp neye iyi gelir: Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, hücrelerin onarılmasına yardımcı oluyor, cildi güzelleştiriyor, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor.

Şalgam

Şalgamdaki vitamin ve mineraller: Güçlü bir C vitamini kaynağı olan şalgamın içeriğinde kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum ve magnezyum gibi mineraller de bolca bulunuyor.

Şalgam neye iyi gelir: Bağırsak sorunlarına iyi geliyor, kan basıncının ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor, göz sağlığına iyi geliyor, saçların dökülmesine engel oluyor.

Yer elması

Yer elmasındaki vitamin ve mineraller: Demir, potasyum, kalsiyum, selenyum mineralleri bakımından zengin yer elmasının içinde B ve C vitaminleri de bulunuyor.

Yer elması neye iyi gelir: Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor, yorgunluğa, halsizliğe iyi geliyor, cildi güzelleştiriyor, saç köklerini kuvvetlendiriyor ve göz sağlığına iyi geliyor.

Sonbahar sebzeleri ile yapabileceğiniz tarifler

Sonbahar sebzelerinin faydalarını hep birlikte keşfettiğimize göre geçelim onlarla yapabileceğimiz nefis yemeklere. En klasiğinden en farklısına, en doyurucusundan en pratiğine, sonbahar sebzelerini değerlendirebileceğiniz nefis yemek tariflerimiz hemen aşağıda sizi bekliyor.

  • Zeytinyağlı kereviz yemeği tarifi

Kerevizi en sevilen hallerinden biriyle sofralarınıza çıkaralım dedik, mükemmel zeytinyağlı kereviz yemeği nasıl yapılır, tüm püf noktalarıyla anlattık.

Onu bir de bu tarifle deneyin: Zeytinyağlı kereviz yemeği tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Onu Görünce Yüzünü Ekşitenlerin Bile Bayıla Bayıla Yiyeceği 10 Kerevizli Tarif

Kerevize Olan Tüm Ön Yargıları Rafa Kaldıracak Kadar Lezzetli ve Farklı 10 Yemek Tarifi

Kerevizi Herkesin Afiyetle Yemesini Sağlayacak Kadar Farklı ve Pratik 11 Sağlık Dolu Tarif

  • Fırında pırasa dilimleri tarifi

Pırasayı bugüne dek sadece zeytinyağlı bir yemek olarak hazırladıysanız onu ilk fırsatta bu şekilde de denemelisiniz. Bu tarif, pırasayla arası iyi olmayanların dahi afiyetle yiyeceği kadar iddialı ve nefis.

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Kış Güzeli Pırasayla Yapabileceğiniz 17 Leziz Tarif

Pırasayı Herkese Sevdirecek Kadar İddialı ve Lezzetli 12 Farklı Tarif

  • Börek tadında ıspanaklı makarna tarifi

Ispanağı bir yemek haline getirip yoğurtla afiyetle yemek de nefis bir fikir ama hazır mevsimiyken onu daha farklı tariflerde de değerlendirmeliyiz. Çünkü o öyle lezzetli ve faydalı bir sebze ki ne kadar yesek o kadar iyi.

Hadi gelin makarnaya da dahil edelim onu şimdi: Börek tadında ıspanaklı makarna tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Ispanağı Hiç Sevmeyenlerin Bile Bayıla Bayıla Yiyeceği 27 Ispanaklı Tarif

Ispanağı Herkesin Sevmesini Sağlayacak Kadar İddialı 12 Farklı Ispanaklı Tarif

  • Fırında brokoli mücveri tarifi

Brokoliyle yoğurtlu ya da bol limon soslu nefis salatalar hazırlayabiliyor, onu tek başına haşlayıp afiyetle tüketebiliyoruz ama mücver haline tam anlamıyla bayılıyoruz! Yoksa siz hala bu tarifi denemediniz mi?

Bu lezzetle tanışmayan kalmasın: Fırında brokoli mücveri tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Sebzelerin En Sağlıklısı Brokoliyle Yapabileceğiniz 20 Farklı ve Nefis Tarif

  • Karnabahar kısırı tarifi

Bulgurla yaptığınız klasik kısıra sağlık dolu bir rakip geliyor! Bu kez bulgur yerini karnabahar tanelerine bırakıyor, bu kısırla karnabahar sevmeyen kimse kalmıyor.

Herkes sizden tarifini isteyecek: Karnabahar kısırı tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Karnabaharın Değerini, Ağzının Tadını Bilenlere Özel 32 Farklı ve Nefis Tarif

Hiç Yemeyen Çocuklara Bile Karnabahar Yemeyi Sevdirecek 17 Farklı Tarif

Karnabaharın En Sağlıklı Halini Keşfetmenizi Sağlayacak 10 Fırında Karnabahar Yemeği

  • Porsiyonluk lahana dolması tarifi

En şifa dolu sebzelerden biri olan lahanaya hak ettiği değeri veriyor, onu nefis bir porsiyonluk lahana dolmasına dönüştürüyoruz. Klasik lahana sarmasından çok daha pratik bir şekilde yapılıyor, tek bir tanesiyle tıka basa doyuruyor.

Gören herkes ona hayran kalıyor: Porsiyonluk lahana dolması tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Beyaz Lahanayı Sevmeyenlerin Bile Afiyetle Yiyeceği Kadar Lezzetli 11 Farklı Lahana Tarifi

Lahana Sevmeyenlerin Dahi Afiyetle Lahana Yemesini Sağlayacak 11 Farklı Tarif

Ona Burun Kıvırdığınız Her Gün İçin Pişman Olacağınız 10 Farklı Lahana Tarifi

  • Beşamelli Brüksel lahanası tarifi

Brüksel lahanasını tek başına yediğinizde yeterince doyurucu gelmiyorsa onu beşamel sosla lezzetlendirebilir, doyuruculuğunu da arttırabilirsiniz.

İster tek başına ister ana yemeğin yanına: Beşamelli Brüksel lahanası tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Brüksel Lahanasını Nasıl Lezzetlendireceğine Karar Veremeyenlere 10 Farklı ve Kolay Tarif

  • Soğanlı turp mezesi tarifi

Turplar da sonbaharla birlikte mutfaklarımıza girmeye başlayan, tüm kış boyunca da tüketmeye devam edeceğimiz lezzetlerden biri olarak listemizde yerini alıyor, onu her türlü salataya eklemek harika oluyor. Turpları başrolde değerlendirmek isteyenler ise hemen bu tarifte buluşuyor.

Böyle alalım sizi: Soğanlı turp mezesi tarifi

  • Şalgam suyu tarifi

Bugüne dek şalgam suyunu büyük ihtimalle hep dışarıdan hazır olarak alıp tükettiniz ama bu tariften sonra işler değişecek, onu hep evde yapmak isteyeceksiniz.

Çünkü böylesi çok daha leziz: Şalgam suyu tarifi

  • Fırında yer elması tarifi

Fırında Yer Elması Tarifi

Fırında Yer Elması Tarifi

Yemeklerin yanında sürekli patates püresi ya da pilav yapıyorsanız bu mevsimde en azından yer elmasına da şans vermeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Zaten bu tarifi bir kez deneyince onu sık sık yapmaya karar vereceğinize eminiz.

Hazır mevsimiyken değerini bilmeli: Fırında yer elması tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?