https://www.thespruceeats.com/salgam-suyu-overview-3274140 | thespruceeats

Daha Çok Şalgam Suyu Tüketmek İçin İhtiyacınız Olan 10 Şahane Neden

Favorilerime
Ekle

Seveni kadar sevmeyeni de olan, ama birazdan öğreneceklerinizin ardından hemen hemen herkesin seveceğinden emin olduğumuz enfes bir lezzet o!

Evet, şalgam suyundan söz ediyoruz.

Kendine has rengi ve lezzetiyle hemen her yemeğin yanına yakışan, içindeki A, B ve C vitaminleri başta olmak üzere birçok yararlı maddeyle sağlığımızı destekleyen bu lezzet, sizce de daha fazla tüketilmeyi hak etmiyor mu?

Buyurun, onu yakından tanıyalım, şalgam suyunun faydalarını öğrenip onu daha çok tüketmek için ne çok sebebimiz var keşfedelim.

Şalgam suyu, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasını sağladığı için hazımsızlığa bire bir

Şalgamı yemeklerle bir arada tüketenlere daha çok hak vermenize neden olacak, onu sofranın en önemli yancısı, hatta destekçisi olarak görmenizi sağlayacak ilk neden; kendisinin muhteşem bir sindirim yardımcısı olması.

Bol miktarda besin lifi içeren, aynı zamanda asidik bir yapısı bulunan şalgam suyu, bu iki özelliği bir araya geldiğinde sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, besin lifleriyle kendinizi daha kısa sürede tok hissetmenizi sağlarken laktik asit etkisiyle hazmı kolaylaştırmayı da ihmal etmiyor.

Şalgam suyu bu özelliği sayesinde kabızlık sorununu da kısa sürede ortadan kaldırmayı biliyor

salgam-suyu

Şalgam suyunun sadece sindirimde işinize yarayacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kendisi aynı zamanda boşaltım sisteminin de sağlıkla çalışmasına destek oluyor. Üstelik bunu da yine sahip olduğu yüksek orandaki besin lifi sayesinde yapıyor. Bize de onu bol bol tüketmek için nefis bir neden daha çıkmış oluyor.

Bolca vitamin içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıkların bize uğramasına izin vermiyor

C vitamini başta olmak üzere A ve B vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahip olan şalgam suyu, tüm bunlar sayesinde güçlü antioksidan özellikler gösteriyor. Yani, vücudumuza giren serbest radikallerle, daha açık anlatmak gerekirse bizi hasta eden birçok zararlı maddeyle savaşıyor, onları en kısa sürede vücudumuzdan uzaklaştırıyor.

Bu sayede şalgam suyu gripten tutun çeşitli kanser türlerine kadar, hastalıklara karşı vücudumuzun yanında yer alıyor.

Kemiklerin ve dişlerin gelişimini destekliyor, daha güçlü olmalarına yardımcı oluyor

Şalgam suyuyla ilgili belki de bugüne dek hiç aklınıza gelmeyen, bilmediğiniz faydalarından biri de kemikler üzerindeki etkisi aslında. "Şalgam suyunun nasıl böyle bir etkisi olabilir ki?" derseniz hemen anlatalım: Kendisi, kalsiyum, potasyum ve demir gibi vücudumuz için oldukça önemli olan tüm minerallere bolca sahip bir içecek. Şalgam hariç içindeki siyah havuç ve pancar gibi faydalı sebzelerin de etkilerini düşündüğümüzde bu etkisi katlanarak artıyor.

Şalgam suyu, zayıflama konusunda da desteğini esirgemiyor

İçinde bolca besin lifi var dedik, vitaminlerden, minerallerden de söz etmeden geçemedik. Her yerinden sağlık fışkıran böyle bir içecek tabii ki zayıflama konusunda da yardımcı olacaktı tahmin edebileceğiniz gibi. Sindirim sistemini hızlandırıyor, kabızlığı önlüyor, e içindeki besin lifleriyle tok tutmayı da çok iyi biliyor. Ondan ala diyet dostu mu olurmuş?

Şeker hastalığının oluşumunu önlemede yardımcı oluyor

Şalgam suyu, kan şekerinin dengelenmesi konusunda da tam bir uzman. Karbonhidratlar gibi kan şekerini bir anda tavana çıkarıp ardından bir anda düşürmek yerine yavaş yavaş yükselmesini ve sağlıklı seviyelerde dengelenmesini sağlıyor. Hal böyle olunca diyabet rahatsızlığı olanların da ellerinden düşürmediği içecekler listesine adını yazdırıyor.

Ancak dikkat, şeker hastalığı ciddi bir rahatsızlık olduğu için eğer böyle bir sorununuz varsa mutlaka doktorunuza danışarak şalgam suyu tüketin ve onun önerdiği miktarların dışına çıkmayın, aman diyelim.

Akciğerlerimizin de karaciğerimizin de daha temiz ve sağlıklı olmasına destek oluyor

karaciger-yaglanmasi-neden-olur

Şalgam suyunun güçlü antioksidan özellikler göstermesi boşuna değil. Kendisi sigara gibi sağlığa çok zararlı maddelerin akciğerlerde bıraktığı hasarı en aza indiriyor, aynı şekilde karaciğerin de temizlenmesine destek oluyor. Tabii siz şalgam suyuna güvenmek yerine tüm zararlı alışkanlıklarınızdan bir an önce kurtulmaya baksanız çok daha sağlıklı olmakla kalmaz, içtiğiniz her şalgam suyundan da daha çok fayda sağlarsınız.

Şalgam suyu saçların beyazlama hızını yavaşlatıyor

Şalgam suyunun içinde bulunan E vitamini ve bakır minerali de boşuna değil. Kendileri en çok saç sağlığı üzerinde etkilerini gösteriyor ve saçların daha uzun süre doğal rengini korumasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda daha sağlıklı saç köklerine sahip olmamızı sağlıyor. Bu da düzenli olarak şalgam suyu tükettiğimizde daha gür, sağlıklı ve uzun saçlara sahip olabileceğimiz anlamına geliyor.

Cildin erken yaşlanmasını önlüyor, kırışıklıkların oluşumunu olabildiğince geciktiriyor

Ve şalgam suyunun antioksidan özellikleri bir kez daha sahnede! Bu özelliği sayesinde cildimizi de serbest radikallerden arındıran ve temizlenmesine yardımcı olan şalgam suyu, kırışıklıkların oluşmasına neden olan zararlı maddeleri, ortadan kaldırıyor, bu sayede cildin erken yaşlanmasını önlüyor, daha temiz, ışıl ışıl ve sağlıklı bir cilt sağlıyor. Kendisine "gençlik iksiri" diyenler dahi olması boşuna değil anlayacağınız.

Şöyle ev yapımı nefis bir tarifini bırakmadan bitirmek olmaz: Şalgam suyu tarifi

Şalgam Suyu Tarifi

Şalgam Suyu Tarifi

Şalgam suyundan bu kadar çok söz etmiş, onu daha çok tüketin demişken tarifini vermeden geçmek olmaz dedik. Evdei tahmin ettiğinizden çok daha kolay hazırlanan bu lezzeti siz de keşfedin istedik.

Yoksa siz evde yapılmaz mı sanmıştınız: Şalgam suyu tarifi

"Ben içmekten pek hoşlanmıyorum, şalgam suyunu başka nasıl tüketebilirim?" derseniz şöyle iki tarifimizden daha söz etmek isteriz: Şalgamlı bulgur salatası tarifi, şalgamlı kısır tarifi.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?