lahana-faydalari-2-aralik-2020

Mevsimi Geçmeden Bol Bol Lahana Tüketmek için 10 Sağlık Dolu Sebep

Favorilerime
Ekle

Turpgiller familyasının en heybetli ve en lezzetli üyelerinden lahanayı yakından tanıyalım istiyoruz bu kez. Beyazıyla, moruyla ana yemeklerden salatalara, birçok tarife dahil ettiğimiz, seveni olduğu kadar ne yazık ki sevmeyeni de olan bir sebze o. Ama bugünden itibaren işler değişecek, onu evine hiç sokmayanlar dahi mevsimini kaçırmadan bol bol lahana tüketmek isteyecek.

Neden mi?

Çünkü lahananın vücuda öyle etkileri var ki öğrenince şaşırmamak, "Bu kadarını da beklemiyordum" dememek imkansız. Her yaprağında ayrı bir şifa saklı lahananın faydalarını gelin birlikte inceleyelim şimdi.

Buyursunlar...

Lahananın faydaları nelerdir?

lahananin-faydalari-aralik-2020

İçeriğinde bolca C ve A vitaminleri bulunan lahana, sodyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller bakımından da oldukça zengin bir sebze. Hal böyle olunca kendisi doğru şekilde tüketildiğinde vücuda birçok fayda sağlıyor. Lahananın faydaları arasında en çok bilinenler ise şöyle:

 • Güçlü antioksidan özellikler gösteren lahana, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Bu özelliği sayesinde kötü kolesterolün düşmesine de yardımcı olduğu biliniyor.
 • Lahana, içeriğindeki potasyumun etkisiyle kan basıncının dengelenmesine destek oluyor. Tansiyon sorunu yaşayanlar için bu özelliği en önemli faydalarından sayılıyor.
 • Vücudu yabancı maddelerden koruyan antioksidan özelliği sayesinde lahana, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.
 • Bağırsaktaki yararlı bakteriler konusunda da olumlu etkileri olduğu biliniyor.
 • Bu özelliği sayesinde de lahana, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına yardımcı oluyor.
 • A vitamini içerdiği için düzenli olarak tüketildiğinde göz sağlığını olumlu yönde etkiliyor.
 • Düşük kalorili olduğu ve besin lifi bakımından zengin olduğu için zayıflamak isteyenlere de destek oluyor.
 • Suyu tüketildiğinde selülit sorunu başta olmak üzere birçok cilt sorununa çözüm olabiliyor.
 • Potasyum, kalsiyum ve magnezyum içeren lahana, bu minerallerden aldığı güçle kemiklerin de güçlenmesini sağlıyor.
 • Lahana nasıl tüketilir?

  Porsiyonluk Lahana Dolması Tarifi

  Porsiyonluk Lahana Dolması Tarifi

  Lahananın faydalarını öğrenince onu daha çok tüketmek istemiş olabilirsiniz. Ancak lahananın faydalarından gerçek anlamda yararlanabilmek için onu nasıl tüketmeniz gerektiğini de bilmenizde fayda var. Tabii ki lahana sarmasından kapuska yemeğine dek, onu birçok farklı yemek tarifi içinde kullanabilirsiniz. (Bakınız: 10 Farklı Lahana Tarifi)

  Ancak lahana, diğer tüm sebzeler gibi yüksek ısıya maruz kaldığında, herhangi bir şekilde pişirildiğinde tabii ki içeriğindeki vitamin ve minerallerin değeri azalıyor. Bu sebeple pek çok beslenme uzmanı lahananın faydalarından yararlanabilmemiz için onu olabildiğince az ısıl işleme maruz bırakmamızı, hatta çiğ halde tüketmemizi öneriyor. Bunun için de taze lahanaları alıp onlardan salatalar hazırlamak ya da suyunu sıkıp içmek en iyi tercihlerden sayılıyor.

  Ve tabii ki turşusu... Lahanadan söz ederken mis gibi lahana turşularını anmadan olmaz. Lahanayı tam kıvamında, yumuşamamış, nefis turşulara dönüştürüp yemek de oldukça faydalı olarak görülüyor. Bağırsaklardan mideye, birçok organımıza iyi gelen probiyotik etkili bir turşu hazırlamak isterseniz sizi hemen şuraya alabiliriz: Probiyotik Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

  Lahananın yan etkileri, zararları nelerdir?

  lahana-faydalari-2-aralik-2020

  Lahananın birçok faydasını sıraladık, onu mutfaklarımıza nasıl konuk edebileceğimizi konuştuk. Ancak her şeyde olduğu gibi lahana tüketirken de dikkat etmemiz gereken noktalar var tabii ki. Öncelikle "nasıl olsa sebze" diye düşünüp tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekiyor. Faydalarından yararlanmak için düzenli olarak tüketmeye karar verdiğinizde ise şu adımlara mutlaka dikkat etmeniz ve doktorunuza danışmadan hareket etmemeniz gerekiyor:

 • Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç ya da uygulamanız gereken özel bir perhiz varsa doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.
 • Guatr hastalığınız, hipotriod ve tiroid disfonksiyonu gibi rahatsızlıklarınız varsa, lahana ve/veya lahana benzeri sebzelere karşı vücudunuz alerjik reaksiyonlar gösteriyorsa tüketmemelisiniz.
 • Aşırı tüketiminde gaz ve şişkinlik başta olmak üzere birçok yan etki yaşamanıza sebep olabileceğinden asla aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz.
 • Özellikle suyunu tüketiyorsanız ve ishal sorunu yaşıyorsanız suyunu tüketmeyi bırakmalı ve şikayetlerinizin devam etmesi durumunda doktorunuza danışmalısınız.
 • Hamilelik ya da emzirme dönemlerindeyseniz ilgili alandaki doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.
 • Sözün kısası, siz siz olun lahana da dahil olmak üzere hiçbir yiyeceği, fayda sağlaması adına aşırı miktarda tüketmeyin, aklınızda en ufak bir soru işareti bile oluşsa doktorunuza danışmadan hareket etmeyin. Unutmayın, her yiyecek her bünyede aynı etkileri oluşturmaz.

 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?