themeinmeat

Elma Gibi Kütür Kütür Yiyeceğiniz Turpun Vücuda Antibiyotik Etkisinde 9 Faydası

Favorilerime
Ekle

Kırmızı turp bir siyah (kara) turp kadar olmasa da çok aranan bir yiyecek değildir. Acıdır ya biraz ondan. Ama salatalarda o kadar güzel olur ki, özellikle bir havuç ve roka salatasının içinde, balığın yanında.

Siyah ve kırmızı turp her ne kadar aynı aileye mensup olsa da faydaları oldukça birbirinden bağımsızdır. Siyah turpun faydalarına daha önce zaten değinmiştir. Bir göz atabilirsiniz.

Gelelim kırmızı turpa.

Sindirimi kolaylaştırarak sindirim sağlığına etki eder

Turp gün içinde midemize zarar veren yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olarak hazım sorunlarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Aynı zamanda uzun vadede tüketildiğinde, içinde barındırdığı liflerin etkisiyle sindirim sistemini etkileyen organlara da faydalıdır.

En doğal antioksidan kaynaklarından birisidir

Turp içinde barındırdığı birçok vitamin ve bileşenler sayesinde güçlü bir antioksidan özelliği kazanmıştır. Bu da turpun hastalıkların iyileşme sürecine etki etmesini sağlamıştır. Çünkü hepinizin bildiği gibi antioksidanlar hastalıklara neden olan virüslerde etkilidir.

Hücreleri onararak cildi güzelleştirir

Turp A, C ve K vitaminleri açısından eli de gönlü de bol bir yiyecektir. Bu vitaminlerin hepsinin bir arada bulunması ise hücrelerin oluşmasına ve yenilenmesini sağlar. Bu durum aynı zamanda sağlıklı bir cildin de oluşmasına etki eder.

Kalbin tıkır tıkır çalışmasını sağlar

Zengin miktarda demir içeren turp, kalp sağlığı açısından olumlu etkilere sahiptir. Demir vücudun genel sağlığına etki ettiği gibi; hücrelerin yenilenmesi, saç ve tırnakların güçlenmesi gibi daha birçok yararı bulunur.

Genel anlamda metabolizma hızını iki katına çıkarır

turpun-faydalari-5

Kırmızı turpun içinde bulunan zengin mineral ve vitaminler genel anlamda insan metabolizmasına da etki ederek metabolizmayı hızlandırır.

Diyet yapanların kilo vermesini kolaylaştırır

İçerdiği yüksek oranda lifler diyet yapan insanların yağ yakımını ve kilo vermesini kolaylaştırır. Salatalarda muhakkak turp tüketilmesi uzmanların bu konudaki önerileri arasındadır.

Kronik kabızlığı giderir

turpun-faydalari-7

Yine içerdiği lifler sayesinde mide ve bağırsak sağlığına da katkıda bulunur. Bağırsağın işlevini destekleyerek verimli çalışmasına yardımcı olur buna bağlı olarak da kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

Bozulan kas dokularını onarır

Turpun kas sağlığını koruma noktasında içerdiği bol miktarda proteinden yardım alır. Protein, sağlıklı kas yapısının oluşmasını sağlamanın yanında, kramp ve kas kasılmalarına da etkilidir.

Kolesterolü sessizce dengeler

instagram

instagram

Turp, tüketildiğinde kan ve kalp rahatsızlıklara da etki ederek yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0