Hiç Yemeyen Çocuklara Bile Karnabahar Yemeyi Sevdirecek 17 Farklı Tarif

Favorilerime
Ekle

Karnabahar, neyse ki son yıllarda iyiden iyiye değeri anlaşılan sebzeler arasında yerini sağlamlaştırdı. Artık daha çok eve giriyor, daha çok sofrada kendine yer buluyor. Sevenlerinin sayısı her geçen gün artıyor.

Ama gelin görün ki konu çocuklar olduğunda onları karnabahar yemeye ikna etmek hala pek kolay olmuyor.

Bıraksak üç öğün makarna, köfte, patates kızartması yiyerek beslenmek isteyecek miniklere karnabaharı sevdirmeye kararlıyız. Bu tarifler de kararlılığımızın en lezzetli kanıtları...

Eminiz, içlerinden en az biri çocuğunuzun favori lezzetleri arasında yerini alacak!

Karnabahar tarifi

Çocuğunuzun sebzelerle olan ilişkisini baltalayan tek şey içinde et olmayan yemek yememesiyse hemen kıymaları göreve çağırın. Onlar ne yapacaklarını çok iyi bilir.

Yanına da yoğurt geldi mi, mis: Karnabahar tarifi

Fırında karnabahar mücveri tarifi

Çocuğunuzun karnabaharla olan husumeti çok daha derinse, belki kıymadan aldığınız destek yetmeyebilir. O zaman ne yapacağız peki? Hemen karnabaharı farklı bir şekle büründürecek, ona karnabahar yediğini hiç çaktırmadan afiyetle karnabahar yedireceğiz.

Hep deriz, mutfakta çareler tükenmez: Fırında karnabahar mücveri tarifi

Karnabahar köftesi tarifi

Çocukların köfte sevgisini biraz suistimal etmek gibi olacak ama... Karnabaharı nefis köftelere dönüştürelim diyoruz. Bu lezzete sadece çocuklar değil, kimse hayır diyemeyecek.

Kaç tane yiyeceğini tahmin etmek size kalmış: Karnabahar köftesi tarifi

Fırında beşamel soslu karnabahar tarifi

Çocuklara karnabaharları sevdirme çabamızda şimdi de sıra geldi beşamel sostan destek almaya. Karnabaharların üstünü öyle lezzetli bir sosla örttük ki...

Ona asla "Yemem" diyemediler: Fırında beşamel soslu karnabahar tarifi

Karnabahar kısırı tarifi

Kısır, ülkece, 7'den 77'ye hepimizin sevdiği lezzetlerden biri. E muhtemelen çocuğunuz da çok seviyor. O zaman bu sevgiden ilham alıp karnabaharı kısıra dönüştürsek ya!

Bakınız, yaptık, nefis oldu: Karnabahar kısırı tarifi

Karnabahar kızartması tarifi

Kabul, kızartma çok sağlıklı bir tercih değil ama bilirsiniz ki çocuklar kızartmaya bayılır. Eğer hep patates kızartması istiyorsa ve siz bu isteğine karşı koyamıyorsanız bir kez de onu bu lezzetle tanıştırmayı deneyebilirsiniz. Zaten karnabaharın tadını bir kez beğenince bir daha buharda haşlayıp verseniz bile onu sevecektir, eminiz.

Yanına da nefis bir yoğurt sos: Karnabahar kızartması tarifi

Karnabahar çorbası tarifi

Karnabaharı yemekten hiç hoşlanmıyor olsa da içme fikrinden hoşlanabilir. Tabii içinde karnabahar olduğunu anlayabilirse... Patatesten kereviz sapına dek, birçok malzemenin bir araya geldiği bu çorba, sofranıza şifa katacak.

Çocuğunuz içinde ne olduğunu anlayana dek kase bitecek: Karnabahar çorbası tarifi

Fırında çıtır karnabahar lokmaları tarifi

Karnabaharı sofranıza sadece pane yaparak çıkarıyorsanız yaklaşın böyle. Hem çocuklarınız hem de sizin için çok daha sağlıklı bir alternatif var sırada.

Bu hali de nefis üstelik: Fırında çıtır karnabahar lokmaları tarifi

Karnabahar mantısı tarifi

Karnabahardan kısır bile yapabiliyorsak mantının alasını yaparız dedik. Kıymayla lezzetlendirdiğimiz karnabaharların üzerini de yoğurtla kapatıverdik.

Eminiz, çok sevecekler: Karnabahar mantısı tarifi

Fırında peynirli karnabahar tarifi

Karnabaharın peynirle olan mükemmel uyumunu henüz keşfetmediyseniz önce siz bu lezzeti bir keşfedin deriz. Çocuğunuz zaten eriyen, uzadıkça uzayan peynirleri görünce eğlenerek yiyecek, eminiz.

Bir oturuşta hepsi biter: Fırında peynirli karnabahar tarifi

Fırında bütün karnabahar tarifi

Fırından tüm heybetiyle çıkacak, çocuğunuzun ilgisini çekip merak uyandıracak bir lezzet o. Bir kez tadına baktıktan sonra gerisini zaten kendiliğinden getirmek isteyecek.

Dilerseniz birlikte de yapabilirsiniz: Fırında bütün karnabahar tarifi

Karnabahar mücveri tarifi

Karnabaharı öyle farklı ve nefis bir hale getirebilirsiniz ki onu görünce çocuklar da dahil karnabahar sevmeyen kimse hayır diyemez. Dilerseniz biraz hile yapmak gibi olsa da "Sana köfte yaptım" diyebilirsiniz.

Tam da zamanıyken bol bol yapmalı: Karnabahar mücveri tarifi

Karnabahar pizza tarifi

Pizzayı sevmeyen çocuğu bırakın yetişkin bulmak bile zor. O zaman ne yapıyoruz, bu sevgiden ilham alıyor, ufak bir kandırmacayla pizzayı karnabaharla hazırlıyoruz.

Şimdi dilediği kadar pizza yiyebilir: Karnabahar pizza tarifi

Kuşkonmazlı karnabahar pizza tarifi

Karnabahardan taban hazırlayarak bir pizza yapabileceğinizi yukarıda söyledik. Üstünü lezzetlendirebileceğiniz farklı bir alternatif görmek isterseniz...

Bu tarifimize de bekleriz: Kuşkonmazlı karnabahar pizza tarifi

Acılı karnabahar tarifi

Biz ona "Tavuk kanadı görünümlü karnabahar" diyoruz, çünkü kendisi üzerindeki sosuyla, lezzetiyle, görüntüsüyle tavuk kanadına olan sevgimizi bile bir adım öteye taşımayı başarıyor. Acı sevmeyen, acı yiyemeyenler dilerse acı kullanmadan da yapabilir.

Mis olur, mis: Acılı karnabahar tarifi

Fırında sütlü karnabahar tarifi

Hemen her evde olan 5 basit malzemeyle karnabaharı bir araya getiriyor, fırında lezzet dolu bir yolculuğa gönderiyoruz. Bu yolculuğun sonu yumuşacık dokusuyla karnabaharı sevdirecek nefis bir lezzete çıkıyor.

Bir oturuşta tüm fırın kabı bitiyor: Fırında sütlü karnabahar tarifi

Karnabaharlı kek tarifi

Karnabaharlı Kek Tarifi

Karnabaharlı Kek Tarifi

Adı karnabaharlı kek olsa da siz çocuğunuza ondan bahsederken sadece kek diyebilirsiniz. İçine tavuk ilave etmeyi de seçerseniz dünyanın en doyurucu, en ana yemek gücünde kekine dönüşüyor yalnız, baştan söyleyelim.

Dilim dilim: Karnabaharlı kek tarifi

Önemli bir not: Biz tariflerimizi sıraladık ama çocuğunuzun bu tariflerin içinde yer alan herhangi bir malzemeye karşı alerjisi varsa ya da bundan şüpheleniyorsanız mutlaka çocuğunuzun doktoruna danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz, aman diyelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?