Kabak Tatlısı Tarifi

Sonbahar Meyveleri ve Birbirinden Nefis 9 Tarif

Favorilerime
Ekle

Eylül ayına giriş yaptığımızda tezgahlarda görmeye başladığımız eylül ayı meyve ve sebzeleriyle başlıyor sonbahar heyecanımız. Sonbahar meyveleri ve sebzeleri sayesinde yaza buruk bir veda olarak değil, yepyeni bir sezona lezzetle giriş yapmak olarak görüyoruz bu dönemi.

Siz de taptaze meyvelerin ve sebzelerin tadını mevsiminde çıkarmayı sevenlerdenseniz hemen aşağıdaki listemize göz atmanızı öneririz. Zira bu listede tam da şu sıralar en lezzetli, en taze hallerini bulabileceğimiz vitamin dolu sonbahar meyveleri sizi bekliyor.

Onları fazla bekletmeyin, mevsimi geçmeden bol bol değerlendirin!

Sonbahar meyveleri ve faydaları nelerdir?

sonbahar-meyveleri-shutter-1

Sonbaharın gelmesiyle birlikte kavuştuğumuz ve pek yakın zamanda kavuşacağımız nefis meyveleri radarımıza alıyor, sonbahar meyvelerinin faydaları nelerdir, içinde hangi vitaminler, mineraller vardır, sonbahar meyveleri neye iyi gelir hep birlikte öğrenelim diyoruz. Hemen ardından bu meyvelerle yapabileceğiniz nefis tariflerimiz de var, baştan söyleyelim diyor ve hemen anlatmaya başlıyoruz. Buyursunlar...

Armut

Armuttaki vitamin ve mineraller: Armudun içinde C, B2, B3, B6 ve K vitaminleri bulunuyor. Bunun yanında kalsiyum, potasyum, fosfor ve folik asit bakımından da zengin olduğu biliniyor.

Armut neye iyi gelir: Armut, içeriğindeki bu yararlı maddelerin etkisiyle vücuda birçok fayda sağlıyor. Sindirim sisteminden böbreklere, kan dolaşımından kalp ve damar sağlığına, birçok konuda olumlu etkileri bulunuyor. Aynı zamanda idrar söktürücü, sinirleri yatıştırıcı, mide bulantısını azaltıcı etkiler gösteriyor.

Üzüm

Üzümdeki vitamin ve mineraller: Çeşidine göre değişiklik gösterse de üzüm, genel olarak güçlü antioksidan özellikleri bulunan bir meyve. İçeriğinde A, B6, C, E ve K vitaminleri bulunan üzüm, aynı zamanda potasyum, demir, kalsiyum, selenyum gibi mineraller bakımından da bir hayli zengin.

Üzüm neye iyi gelir: Düzenli tüketildiğinde üzüm, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudu hastalıklara karşı koruyor. Hazımsızlığa iyi gelirken kolesterolün dengelenmesine de yardımcı oluyor. Böbreklerin ve gözlerin sağlığını da korumaya destek oluyor.

Elma

Elmadaki vitamin ve mineraller: Elmanın içeriğinde A ve C vitaminleriyle kalsiyum, demir, potasyum ve bolca besin lifi bulunuyor.

Elma neye iyi gelir: Elmanın faydaları arasında beynin sağlıkla çalışmasına destek olması, hafızayı güçlendirmesi, kan şekerini dengelemesi, kötü kolesterolü düşürmesi ve cilt sağlığına destek olması gibi etkileri bulunuyor.

Ayva

Ayvadaki vitamin ve mineraller: A, B2 ve C vitaminleri bakımından zengin olan ayvanın içeriğinde bolca demir, magnezyum, kalsiyum, pektin, tanen, bakır ve potasyum gibi maddeler bulunuyor.

Ayva neye iyi gelir: Antioksidan özellikleri sayesinde ayva vücudu toksinlerden arındırıyor, kan basıncını dengeliyor, bu sayede uzun vadede vücudu kalp ve damar hastalıklarından koruyor. Böbreklere, kötü kolesterole ve eklem ağrılarına iyi geliyor.

Cennet hurması

Cennet hurmasındaki vitamin ve mineraller: Trabzon hurması olarak da bilinen cennet hurmasının içeriğinde A, B1, B2, B3 ve C vitaminleriyle kalsiyum, çinko, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller bulunuyor.

Cennet hurması neye iyi gelir: Cennet hurmasının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olma, cilt ve saç sağlığını destekleme gibi özellikleri bulunuyor.

Bal kabağı

Bal kabağındaki vitamin ve mineraller: Bal kabağının içinde A ve C vitaminleri, aynı zamanda potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir gibi mineraller bulunuyor.

Bal kabağı neye iyi gelir: Dolaşım sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olan bal kabağının cilt ve saç sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Sindirim sistemine iyi gelirken kansızlığa da çözüm olabiliyor.

Kızılcık

Kızılcıktaki vitamin ve mineraller: Kızılcığın içinde A ve C vitaminleriyle potasyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller bulunuyor.

Kızılcık neye iyi gelir: Kan basıncını dengeliyor, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor, diyabet ve kolesterol üzerinde olumlu etkilerde bulunuyor, bağışıklık sistemini güçlendirirken grip, nezle gibi hastalıklar başta olmak üzere vücudu birçok hastalığa karşı koruyor.

Kuşburnu

Kuşburnundaki vitamin ve mineraller: İçeriğinde bolca A ve C vitamini bulunan kuşburnu, aynı zamanda potasyum, kalsiyum ve demir bakımından da zengin besinlerden biri.

Kuşburnu neye iyi gelir: Solunum yolu hastalıklarına iyi geliyor, antioksidan etkisiyle vücudu toksinlerden arındırıyor, iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesine destek oluyor, kan şekerini dengelerken böbreklerin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

Hünnap

Hünnaptaki vitamin ve mineraller: A, B3 ve C vitaminleri bakımından zengin hünnap, bunların yanında kalsiyum, potasyum, manganez, demir, magnezyum, fosfor, çinko ve sodyum gibi birçok mineral bakımından da bir hayli iddialı besinlerden.

Hünnap neye iyi gelir: Hünnabın faydaları arasında ise bağışıklığı güçlendirme, kan dolaşımının düzenli bir şekilde devam etmesine destek olma, sinir sistemine iyi gelme, kabızlık, yorgunluk, halsizlik gibi sorunlara çözüm olma gibi özellikleri bulunuyor.

Nar

Nardaki vitamin ve mineraller: Nar, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin meyvelerden biri. Bunun yanında kalsiyum, magnezyum, selenyum, potasyum, sodyum, demir, bakır ve çinko gibi mineraller de içeriğinde bolca bulunuyor.

Nar neye iyi gelir: Antioksidan özellikleri sayesinde vücudu hastalıklardan koruyor, idrar söktürücü etkiler gösteriyor, iltihaplanmaların hızla iyileşmesine destek oluyor. Narın diğer faydaları arasında kan dolaşımına iyi gelmesi, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltması, romatizma, eklem ve kas ağrılarına iyi gelmesi gibi özellikleri bulunuyor.

Sonbahar meyveleri ile yapabileceğiniz tarifler

Sonbaharın en taze, en lezzetli meyvelerini bir bir sıraladık, içeriğinde neler var, nelere iyi geliyorlar öğrendik. Şimdi zaman onların tadını doya doya çıkarma zamanı! Sonbahar meyveleri ile yapabileceğiniz tarifleri keşfedin ve mevsimi geçmeden bu tarifleri sık sık sofralarınıza konuk edin. Mis.

  • Boza soslu nohutlu poşe armut tarifi

Armudu tek başına taze taze yemek nefis bir fikir ama onunla şöyle ihtişamlı tatlılar hazırlamak da şahane bir alternatif.

Denemek isteyenler hemen buraya: Boza soslu nohutlu poşe armut tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Armutla Yapabileceğinizi Bilmediğiniz 15 Nefis Tarif

  • Üzüm sirkesi tarifi

Üzümün şifasını tüm yıla yaymanın, onu salatalar başta olmak üzere birçok farklı tarifte kullanmanın yolu sirkesini yapmaktan geçiyor.

Aradığınız o tarif de tam karşınızda duruyor: Üzüm sirkesi tarifi

  • Kremalı elmalı kek tarifi

Yumuşacık dokulu, bol elmalı nefis bir kek hazırlıyoruz şimdi de. Sonbaharın tadı bu tarifle çıkar!

Mevsimin en sevilenlerinden olmaya aday: Kremalı elmalı kek tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Elmanın Bir Meyveden Çok Daha Fazlası Olduğunu Gösteren 25 Harika Tatlı Tarifi

İnsana Durduk Yerde Çay Demletecek 10 Farklı ve Nefis Elmalı Kurabiye Tarifi

Elmayla Sadece Kurabiye Yapılmayacağının Kanıtı 18 Farklı ve Nefis Tarif

İki Kolay Yöntemle: Evde Elma Kurusu Nasıl Yapılır?

  • Tarçın soslu ayva tatlısı tarifi

İlginç dokusu sebebiyle ayvayı pek sevemeyenlerin dahi afiyetle yediği bir tatlı yapıyoruz şimdi. Bu yıl, ayvaların tadını herkes doya doya çıkarsın istiyoruz.

Yap yap ye: Tarçın soslu ayva tatlısı tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Ana Yemekten Tatlıya, Her Halini Denemeniz Gereken Ayvayla Hazırlanan 16 Nefis Tarif

  • Cennet hurmalı kızarmış çörek tarifi

Cennet hurmasının o kendine has dokusundan ve şekerinden destek alıyor, tatlı bir iç harç hazırlıyoruz. O güzelim harç nar gibi kızaran bir çörek hamuruyla buluştuğunda ise muazzam oluyor.

İnsanın doysa da yemeye devam edesi geliyor: Cennet hurmalı kızarmış çörek tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Mevsimin En Lezzetlilerinden Cennet Hurmasıyla Yapabileceğiniz 10 Renkli Tatlı Tarifi

Birkaç Püf Noktasıyla Yıl Boyu Sizinle: Cennet Hurması Kurusu Nasıl Yapılır?

  • Kabak tatlısı tarifi

Sonbaharın gelmesine sevinmek için başlı başına bir sebep sunan mis gibi bal kabaklarına kavuşmamıza çok az kaldı, hazır mısınız? Şimdiden hangi tarifleri yapacağınıza karar verin, pek yakında tüm tezgahları saracak bu lezzet dolu turuncunun tadını hep birlikte çıkaralım.

Her tarife renk katar o: Kabak tatlısı tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Hazır Zamanıyken Bal Kabağını Doya Doya Değerlendirmelik 14 Farklı Tatlı Tarifi

Sonbaharın En Sevilen Turuncusu Bal Kabağıyla Yapabileceğiniz 17 Nefis Tarif

Büyük İhtimalle Şu Ana Dek Hiç Denemediğiniz Bal Kabaklı 12 Değişik Tarif

  • Kızılcık şerbeti tarifi

Biraz da içelim diyor ve sonbaharın en şifa dolu getirilerinden kızılcığı bardak bardak tüketiyoruz. Ferahlamak istediğinizde ya da yemeklerinin yanında bir şeyler yudumlamak istediğinizde aklınıza bu tarif gelsin hemen.

Her yudumu şifa dolu: Kızılcık şerbeti tarifi

  • Kuşburnu marmelatı tarifi

Fayda konusunda en az kızılcık kadar iddialı kuşburnunu değerlendirmede sıra! Gelin, onunla şöyle sabah kahvaltılarımıza eşlik edecek, yeri geldiğinde kurabiyelerimizde, tatlılarımızda da kullanabileceğimiz mis gibi bir marmelat hazırlayalım.

Ekmeğe süre süre yemelik: Kuşburnu marmelatı tarifi

  • Narlı turta tarifi

Narlı Turta Tarifi

Narlı Turta Tarifi

Sonbaharın sonlarına doğru bulaşacağımız, sonrasında tüm kış tadını çıkarabileceğimiz meyvelerden narı da şöyle alalım ve onunla belki de bugüne dek denemediğiniz kadar havalı ve leziz bir turta hazırlayalım.

Sunumuyla göz doldurur: Narlı turta tarifi

Daha fazla tarif keşfetmek isterseniz böyle buyurun:

Kış Bereketi Narlar Bitmeden Bir An Önce Yapmanız Gereken 15 Nefis Tarif
Şu yazılarımıza da mutlaka göz atın:

Sonbahar Bitmeden Bol Bol Sofranıza Konuk Etmeniz Gereken 12 Mevsiminde Tarif

Sonbaharın Tüm Lezzetini İçinde Barındıran 10 Nefis Tatlı Tarifi

Sonbahar Sofralarına Lezzet Katacak Taptaze ve Lezzetli 12 Meze Tarifi

Kilo Aldırmasıyla Meşhur Sonbahar Depresyonuna Girmenizi Önleyecek 9 Besin

Kendinizi Halsiz Hissediyorsanız Yalnız Değilsiniz: Sonbahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?