https://yemek.com/tarif/zeytinyagli-kereviz-yemegi/ | Zeytinyağlı Kereviz Yemeği Tarifi

Türk Mutfağında Sebzelerin El Üstünde Tutulduğunun Kanıtı 22 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağı deyince aklınıza hemen misler gibi kokan kebaplar, yedikçe yiyesiniz gelen dönerler, her yörede ayrı bir efsane yapılan köfteler geliyor muhtemelen, çok da haklısınız.

Ama sanki bu sırada, Türk mutfağında apayrı ve enfes bir yere sahip olan sebzelerin hakkını yeteri kadar teslim edemiyoruz.

Vitamini bol, renk renk sebzelerin şahesere dönüştüğü etli ya da etsiz çeşit çeşit yemeğimiz varken, neden biraz da onlarla övünmeyelim, neden onları soframıza daha çok konuk etmeyelim ki?

Bizce edelim, hem de hiç vakit kaybetmeden.

Buyursunlar, karşınızda Türk mutfağı sebze yemekleri!

 • Mücver tarifi

Türk mutfağının en sevilenlerinden olur kendisi. Kabak yemenin en zevkli ve en lezzetli hali. Üstelik sadece kabakla değil patatesten karnabahara, farklı farklı sebzelerle de yapılabilir.

Biz bu kez klasiğinden yanayız: Mücver tarifi

 • İmambayıldı tarifi

Patlıcan da mutfağımızın olmazsa olmaz sebzelerinden. Onu yardımcı oyuncu yapıp hünkar beğendi tarifinde de kullanabilirsiniz mesela, başrolü verip nefis bir kızartma olarak da. Bir de diğer sebzelerle gücünü birleştirip zeytinyağıyla buluşmuş hali var ki sormayın...

Karşınızda: İmambayıldı tarifi

 • Karnıyarık tarifi

Karnıyarık, imambayıldının kıymalı harçla buluşan hali aslında. Sıcak sıcak yendiğinde tadına doyum olmuyor, şöyle yumuşacık ağızda dağılıyor hani...

Kokusu burnumuza geldi: Karnıyarık tarifi

 • Türlü tarifi

Sebzeleri tek tek kullanmayı zaten seviyorduk, hepsini bir araya getirince bu lezzete aşık olduk. Bazı lezzetler vardır ya, her gün olsa her gün yenir dediğimiz...

İşte bu, tam da onlardan: Türlü tarifi

 • Lahana güveci tarifi

Kış sebzelerinden beyaz lahana ve Brüksel lahanasının tüm şifası, lezzeti doluştu bir tencerenin içine bu kez de. Neredeyse "Kış hiç bitmesin" dedirtecek kadar nefis bir yemeğe dönüştü.

Dört mevsim olsa yenir: Lahana güveci tarifi

 • Sebzeli güveç tarifi

"Kış hiç bitmese keşke" demekten bizi kurtaran tam olarak bu zenginlik işte. Yaz da en az kış gibi tüm bereketiyle giriyor soframıza, hafiflik ve lezzeti bir arada sunuyor.

Başka ne isteyebiliriz ki: Sebzeli güveç tarifi

 • Zeytinyağlı kapuska tarifi

Kapuskanın sadece adını duyunca bile hoşlanmayanlar, onun değerini bir türlü bilemeyenler var ne yazık ki. Oysa güzel yapıldığında nasıl da mis, nasıl da lezzetli.

Yapmayı bilmek önemli: Zeytinyağlı kapuska tarifi

 • Lahana sarması tarifi

Türk mutfağı zengin diyorsak, sebebimiz çok. Lahanayı değerlendirmek için önünüzde sadece kapuska seçeneği yok mesela. Şifa dolu lahanayı alıp yine mutfağımızın en güzel yanlarından olan sarmalar hazırlayabilirsiniz ondan.

Yedikçe yenir: Lahana sarması tarifi

 • Patlıcan oturtma tarifi

Sebze ve kıymanın bir araya geldiği oturtma tariflerimizi de unutacak değiliz. Patatesinden kabağına, her türlü sebzeyle yapabildiğimiz bu lezzeti bir de patlıcanla deneyin istedik.

Tarifimizi hemen hazır ettik: Patlıcan oturtma tarifi

 • Enginar dolması tarifi

Enginar Türk mutfağına girince öyle sadece zeytinyağlı enginar tarifiyle konu olmayacaktı tarif defterlerimize. O çok sevdiğimiz dolmalara da dönüşecek, bir tanesiyle tıka basa doyuracak güce ulaşacaktı elbette.

Bakınız oldu: Enginar dolması tarifi

 • Soğanlı menemen tarifi

Türk mutfağının en kolay ve en lezzetli tarifini unutacak değildik. Hemen her eve giren sebzelerle hazırlanan bu güzellik, kahvaltıdan akşam yemeğine her an bize eşlik etmesiyle de yüz güldürüyor üstelik.

İyi ki varsın: Soğanlı menemen tarifi

 • Ispanak başı yemeği tarifi

Klasik ıspanak yemeğinin kalbimizdeki yeri çok başka ama biz bu kez onu herkesin tanıması ve denemesi gereken bir başka haliyle, ıspanak başı yemeği olarak sofralarınıza çıkarın diyoruz.

Kendisi israf karşıtı bir lezzet: Ispanak başı yemeği tarifi

 • Zeytinyağlı semizotu tarifi

Tıpkı ıspanak gibi, hatta ondan daha çok sevilen yeşil yapraklı sebzelerimizden semizotu da zeytinyağıyla bir araya getirilip pişirildiğinde doyurucu bir yemeğe dönüşüyor.

Yanında bir kase yoğurtla muazzam bir menü oluyor: Zeytinyağlı semizotu tarifi

 • Karnabahar yemeği tarifi

Tencere yemeklerinin mutfağımızdaki önemini uzun uzun anlatmaya kalksak satırlar yetmez sanıyoruz. Düşünün ki karnabahar gibi sevmeyeni de bir hayli çok olan bir sebzeyi dahi sevdirmeyi başarıyor bu tarifler.

Suyuna ekmek mi bansak: Karnabahar yemeği tarifi

 • Zeytinyağlı kereviz yemeği tarifi

Sonbahar-kış sezonu boyunca sofralarımıza konuk etmeye doyamadığımız şifa dolu sebzelerden kerevize sözü bırakıyoruz şimdi de. Kendisini en az karnabahar kadar lezzetli bir hale getiriyor...

Kereviz sevmeyenlere de onu sevdiriyoruz bu tarifle: Zeytinyağlı kereviz yemeği tarifi

 • Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Sebzeleri doldurmayı sevdiğimiz doğrudur. Kabaktan tutun soğana kadar her birini özenle doldurup tıka basa doyana kadar yemeyi severiz. İşte onların efendisi de hepinizin bildiği gibi biber dolması.

Sıcak soğuk fark etmez: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

 • Fasulye diblesi tarifi

En sevdiğimiz sebzelerden taze fasulyeyi de zeytinyağlı olarak hazırlayıp yemeyi çok seviyoruz, doğruya doğru. Ama mutfağımız öyle zengin ki sadece bu kadarla kalmıyor, onunla mis gibi dibleler de hazırlıyoruz mesela.

Karadeniz'den gelen doyurucu lezzet: Fasulye diblesi tarifi

 • Patlıcan musakka tarifi

Yanında tane tane dökülen pilavla afiyetle yemeye doyamadığımız sebze yemeklerinin başında gelen musakkalar da listemizin vazgeçilmezlerinden. Özellikle patlıcanla yapılanı yok mu...

Kokusu bile iştah açmaya yeter: Patlıcan musakka tarifi

 • Şakşuka tarifi

Tek bir sebzeyi başrol yapmak yerine en sevdiğiniz sebzeleri azar azar kullanıp şöyle rengarenk bir lezzet yapmak isterseniz sizi hemen bu tarifimize doğru da alabiliriz.

Domates sosuyla o bir harika: Şakşuka tarifi

 • Kıymalı bamya tarifi

Sebze yemeklerine az miktarda kıyma ekleyerek onu bol proteinli hale getirmeyi sevenlerdenseniz bamya yemeğini de zeytinyağlı olarak değil de kıymayla yaparak şöyle mis kokulu bir yemeğe imza atabilirsiniz.

Birkaç püf noktasıyla tam kıvamında olsun: Kıymalı bamya tarifi

 • İslim kebabı tarifi

Kebap deyince aklınıza sadece etle hazırlanan, pideyle afiyetle yediğimiz kebaplar gelmesin. Sebzelerin de en az etler kadar rol oynadığı muazzam kebaplarımız var bizim.

Bakınız: İslim kebabı tarifi

 • Tokat kebabı tarifi

Tokat Kebabı Tarifi

Tokat Kebabı Tarifi

Patlıcan, patates, yeşil biber, domates ve sarımsak. Birbiriyle mükemmel bir uyum yakalayabilecek tüm lezzetler bu kebap tarifinde bir arada.

Kalabalık sofralar onunla güzel: Tokat kebabı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?