https://yemek.com/tarif/zeytinyagli-biber-dolmasi/ | Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi

Türk Mutfağında Sebzelerin El Üstünde Tutulduğunun Kanıtı 13 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağı deyince aklınıza hemen misler gibi kokan kebaplar, yedikçe yiyesiniz gelen dönerler, her yörede ayrı bir efsane yapılan köfteler geliyor muhtemelen, çok da haklısınız.

Ama sanki bu sırada, Türk mutfağında apayrı ve enfes bir yere sahip olan sebzelerin hakkını yeteri kadar teslim edemiyoruz.

Vitamini bol, renk renk sebzelerin şahesere dönüştüğü etli ya da etsiz çeşit çeşit yemeğimizvarken, neden biraz da onlarla övünmeyelim, neden onları soframıza daha çok konuk etmeyelim ki?

Bizce edelim, hem de hiç vakit kaybetmeden!

Buyursunlar...

Günün her anında: Mücver

Mücver Tarifi

Türk mutfağının en bir sevdiklerimizden olur kendisi. Kabak yemenin en zevkli ve en lezzetli halidir. Üstelik sadece kabakla değil patatesten karnabahara farklı farklı sebzelerle de yapılabilir.

Biz bu kez klasiğinden yanayız: Mücver tarifi

Patlıcan bizim canımız: İmambayıldı

İmambayıldı Tarifi

Patlıcan da mutfağımızın olmazsa olmaz sebzelerinden. Onu yardımcı oyuncu yapıp hünkar beğendi tarifinde de kullanabilirsiniz mesela, başrolü verip nefis bir kızartma olarak da. Bir de diğer sebzelerle gücünü birleştirip zeytinyağıyla buluşmuş hali var ki sormayın...

Karşınızda: İmambayıldı tarifi

Etsiz olmaz diyenlere: Karnıyarık

Karnıyarık Tarifi

Karnıyarık, imambayıldının kıymalı harçla buluşan hali aslında. Sıcak sıcak yendiğinde tadına doyum olmuyor, şöyle yumuşacık ağızda dağılıyor hani...

Kokusu burnumuza geldi: Karnıyarık tarifi

Çünkü sebzeler kalp biz: Türlü

Türlü Tarifi

Sebzeleri tek tek kullanmayı zaten seviyorduk, hepsini bir araya getirince bu lezzete aşık olduk. Bazı lezzetler vardır ya, her gün olsa her gün yenir dediğimiz...

İşte bu, tam da onlardan: Türlü tarifi

Renginden gelen lezzet: Kış güveci

Kış Güveci Tarifi

Kış sebzelerinin tüm şifası, rengi, lezzeti doluştu bir tencerenin içine bu kez de. Neredeyse "Kış hiç bitmesin" dedirtecek kadar nefis bir yemeğe dönüştü.

Dört mevsim olsa yenir: Kış güveci tarifi

Neyse ki şöyle bir güzellik de var: Yaz türlüsü

Yaz Türlüsü Tarifi

"Kış hiç bitmese keşke" demekten bizi kurtaran tam olarak bu zenginlik işte. Yaz da en az kış gibi tüm bereketiyle giriyor soframıza, hafiflik ve lezzeti bir arada sunuyor.

Başka ne isteyebiliriz ki: Yaz türlüsü tarifi

Değeri bilinmeyen sessiz bir güzel: Kapuska

Kapuska Tarifi

Kapuskanın sadece adını duyunca bile hoşlanmayanlar, onun değerini bir türlü bilemeyenler var ne yazık ki. Oysa güzel yapıldığında nasıl da mis, nasıl da lezzetli.

Yapmayı bilmek önemli: Kapuska tarifi

Kapuskaya mesafeli duranlara: Lahana sarması

Lahana Sarması Tarifi

Türk mutfağı zengin diyorsak, sebebimiz çok. Lahanayı değerlendirmek için önünüzde sadece kapuska seçeneği yok mesela. Şifa dolu lahanayı alıp yine mutfağımızın en güzel yanlarından olan sarmalar hazırlayabilirsiniz ondan.

Yedikçe yenir: Lahana sarması tarifi

Midenize iyi gelecek: Kabak oturtma

Kabak Oturtma Tarifi

Sebze ve etin bir araya geldiği oturtma tariflerimizi de unutacak değiliz. Patatesinden patlıcanına her türlü sebzeyle yapabildiğimiz bu lezzeti bir de kabakla deneyin istedik.

Tarifimizi hemen hazır ettik: Kabak oturtma tarifi

Enginar sevdirir: Enginar dolması

Enginar Dolması Tarifi

Enginar Türk mutfağına girince öyle sadece zeytinyağlı enginar tarifiyle konu olmayacaktı tarif defterlerimize. O çok sevdiğimiz dolmalara da dönüşecek, bir tanesiyle tıka basa doyuracak güce ulaşacaktı elbette.

Bakınız oldu: Enginar dolması tarifi

Kolaylık hiç bu kadar lezzetli olmamıştı: Soğanlı menemen

Soğanlı Menemen Tarifi

Türk mutfağının en kolay ve en lezzetli tarifini unutacak değildik. Hemen her eve giren sebzelerle hazırlanan bu güzellik, kahvaltıdan akşam yemeğine her an bize eşlik etmesiyle de yüz güldürüyor üstelik.

İyi ki varsın: Soğanlı menemen tarifi

Dolmaların efendisi: Zeytinyağlı biber dolması

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi

Sebzeleri doldurmayı sevdiğimiz doğrudur. Kabaktan tutun soğana kadar her birini özenle doldurup tıka basa doyana kadar yemeyi severiz. İşte onların efendisi de hepinizin bildiği gibi biber dolması.

Sıcak soğuk fark etmez: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Video bonusu: Fırında porsiyon musakka

Türk mutfağının biriciği musakkayı aldık, fırında yaptık. Yetmedi porsiyonluk olarak hazırlayıp lezzetine şıklık ve kolaylık kattık.

E şimdi sıra sizde: Fırında porsiyon musakka tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?