https://yemek.com/tarif/incir-uyutmasi/ İncir Uyutması Tarifi

İftarda Midesini Çok Yormak İstemeyenlere Hafif mi Hafif 16 Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Yaklaşık 15-16 saat oruç tutuluyor artık. Bu da hem açlık hem de susuzluğa dayanma gücü açısından vücudu zorlayan bir durum. Haliyle iftara kavuşunca hem gözünüz hem de mideniz dolsun diye çok çok yemek isteyebilirsiniz ama bu hataya düşmemelisiniz.

Zaten tüm gün boş kalan midenize bir anda çok yüklenmeniz doğru değil, hele de bu sıcak günlerinde. Hafif yemeklerle de ağzınızın tadıyla doyabilir, kendinizi mide ağrılarından, şişe şişe soda içiren karın şişkinliklerinden uzak tutabilirsiniz. O hafif yemeklerin sonunu da hafif tatlılarla bağlayabilirsiniz mesela.

Ağzınız tatlansın, iftar sofrasına mutlu bir kapanış olsun, aynı zamanda da hafifliğinden ödün vermesin, yedikten sonra mideniz size teşekkür etsin diye iftara yakışır hafif tatlılarımız var sırada.

 • Güllaç tarifi

Ramazan demek güllaç demektir biraz da, biliyorsunuz. Kalan 11 ay pek yüzünü göremediğimiz o güllaç yapraklarını bulunca her gün yapmak istememiz boşuna da değil üstelik. Hem çok pratik, hem nefis hem de pek hafif...

O zaman yapalım: Güllaç tarifi

 • Yalancı tavukgöğsü tarifi

Biliyorsunuz gerek tavukgöğsü yapımında gerçekten de tavuk eti kullanılıyor. Lezzetine lafımız yok ama kendisi bir sütlü tatlı olarak değerlendirildiğinde diğer birçok tatlıdan biraz daha kallavi bir tatlıya dönüşüyor öyle. Biz daha hafif olsun istiyoruz oysa. Tam da bu yüzden lezzeti gerçeğini aratmayacak nefis bir "yalancı" tavukgöğsü hazırlıyoruz.

Buyursunlar, sıra sizde: Yalancı tavukgöğsü tarifi

 • Fincan tatlısı tarifi

Sütlü tatlıların en lezzetlisi, en pratiği, en şık sunumlusu o! Hazırlaması toplamda sadece 20 dakikanızı alacak, tadına ise doyum olmayacak.

Hadi yapalım: Fincan tatlısı tarifi

 • Kadayıflı hurmalı kup tarifi

Ramazan sofralarının olmazsa olmazı hurma, tek başına lezzetli bir tatlı aslında. Ama biz onu bir de muhallebiyle, kadayıfla bir arada görmek, tatmak istedik. Çok şık oldu, yemelere doyulmadı.

Farklılaşın: Kadayıflı hurmalı kup tarifi

 • Poşe armut tatlısı tarifi

Poşe etme yöntemiyle ağır ağır pişirilen armutlar, rengini vişne suyundan alıyor, hafifliğini ve lezzetini ikiye katlıyor. Yumuşacık armutların tadına tat katmak için bir de tarçın, karanfil, limon ve portakal kabukları devreye girince misler gibi oluyor.

Sofralara zarafet geliyor: Poşe armut tatlısı tarifi

 • Portakallı lokum tarifi

İftar sonrası midenizi çok yormayacak, aynı zamanda misafirlerinizi şaşırtacak minik lokumlar yapmaya ne dersiniz? İlk kez gören herkes onu sizin, ellerinizle yaptığınıza inanmakta zorlanacak.

Hazırlarından güzel: Portakallı lokum tarifi

 • Fırında kremalı elma tarifi

Elmayı sadece kışın değil dört mevsim yemeyi sevenler toplanın. Elmayı ona en çok yakışanla, tarçınla buluşturuyoruz, kremasını da eksik etmiyoruz.

Sonrası fırın, sonrası hafiflik: Fırında kremalı elma tarifi

 • İncir uyutması tarifi

İncir Uyutması Tarifi

https://yemek.com/tarif/incir-uyutmasi/ İncir Uyutması Tarifi

Sadece süt, kuru incir ve ceviz içi kullanılarak hazırlanan üç malzemeleri bu pratik tatlı, pek çok yörede yapılan geleneksel lezzetlerimizden biri. Şahane tadına bir de hafifliği eklenince iftar sofralarına pek yakışıyor.

Üç malzemeyle harikalar yaratma sanatı: İncir uyutması tarifi

 • Zerde tarifi

Osmanlı saray mutfağının en leziz, en hafif, en bir sevdiğimiz tatlılarından zerde. Rengini içindeki safran ve zerdeçaldan alan bu tatlı, gül suyu, kuş üzümü ve dolmalık fıstıkla tadını buluyor...

Kaşıklar dolusu yeniyor: Zerde tarifi

 • Şekersiz dondurma tarifi

Çileğe olan sevgimiz sonsuz, bir kez kavuşunca ona, her şeyi onunla yapmak gibi bir istek kaplıyor dört bir yanımızı. İşte bu nefis şekersiz dondurma da çilek aşkımızın en tatlı göstergesi.

Evde bir dondurma havası: Şekersiz dondurma tarifi

 • Limonlu pelte tarifi

Hemen her evde bulunan toplam 6 malzemeyle hazırlanıyor, her kaşığı ayrı bir ferahlık oluyor.

Pişman olmadan yemelik: Limonlu pelte tarifi

 • Karpuz pasta tarifi

Afiyetle iftar sofrasının tadını çıkardınız, sıra geldi tatlıya. Mideler de tatlıya kadar çoktan tıka basa doldu. Ne yapmalı bu durumda? Hafif bir karpuz pastayla sofradaki herkese nefis bir sürpriz yaşatmalı.

Daha hafif bir pasta yok: Karpuz pasta tarifi

 • 10 dakikada çikolatalı cezerye tarifi

10 dakikada hazır olması nedeniyle özellikle oruçluyken yemek hazırlamada zorlananlara en büyük kolaylıklardan birini sağlayan çikolatalı cezerye, sofrada görünüz görünmez tarifi herkes tarafından istenecek kadar lezzetli.

Çok pratik, pek lezzetli: 10 dakikada çikolatalı cezerye tarifi

 • Yoğurtlu çilekli kup tarifi

Yoğurtla vişne reçeli yemeyi seven insanlar olarak yoğurdu birçok meyveyle pek bir yakıştırıyoruz. Bu kez onu çilek, çikolata ve kuru yemişlerle bir araya getiriyoruz.

Hem hafif hem leziz oluveriyor: Yoğurtlu çilekli kup tarifi

 • Elmalı, ahududu soslu muhallebi tarifi

Elmalı Ahududu Soslu Muhallebi

Elmalı Ahududu Soslu Muhallebi

Hafiflikte çıtayı yükselten, bol meyveli, serin serin yemelik bir tatlı elmalı, ahududu soslu muhallebi. Mideye iyi geliyor, damaklara şölen oluyor.

Meyveler iftara davetli: Elmalı, ahududu soslu muhallebi tarifi

 • Hafif kremalı şeftali tarifi

Hafif Kremalı Şeftali Tarifi

Hafif Kremalı Şeftali Tarifi

Adı bile hafif bir tatlıdan bahsediyoruz bu kez, ramazanın yaz aylarına denk gelmesinin mutluluğuyla tezgahlarda yüzünü göstermeye başlayan şeftalileri iftar sofralarına çıkarıyoruz.

5 dakikada hazır olur: Geraldine Cooks’dan hafif kremalı şeftali tarifiDoyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?