ispanak

Ispanak

Favorilerime
Ekle

Ispanak, Araplar tarafından on birinci yüzyılda İran'dan Avrupa'ya götürülmüştür. Dünyanın pek çok yerinde gıda olarak tüketilen ıspanağın besin değeri oldukça yüksektir.

Ispanak nasıl kullanılır?

Ispanak, çorba ve salatalarda kullanılmakla birlikte, başlı başına bir yemek olarak da hazırlanabilir. Ispanağın kaynatılması suretiyle elde edilen suyun içilmesi, vücuda zindelik ve kuvvet verir. Ülkemizde ıspanak, çeşitli hamur işlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Güzellik üzerinde de olumlu etkileri bulunan ıspanak, kaynamış sütle ezilip püre haline getirilerek, yüz ve boyun bölgesine uygulandığında, cilde parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Bu maske, aynı zamanda sivilce tedavisine de yardımcı olmaktadır.

Ispanak nasıl temizlenir?

Ispanakların kökleri bir bıçak yardımıyla kesilir. Ispanak yapraklarını tek tek yıkamak zor olacağı için büyük bir kaba, su ve yarım su bardağı sirke koyulur. Ardından yapraklar bütün olarak yıkama kabının içine bırakılır ve yarım saat bu şekilde beklemesi sağlanır. Böylece ıspanakta bulunan kum kolayca suyun dibine çöker ve tüm kimyasallar arındırılmış olur. Daha sonra sirkeli suyun içinden çıkarılan yapraklar, temiz bir suyun içine koyularak, on dakika boyunca bekletilir. Ispanaklar suyun içinden alındıktan sonra, üzerine yeni su eklenerek tekrar çalkalanır. Bu işlem, su berrak bir hal alana kadar tekrarlanmalıdır. Son olarak ıspanaklar kurutma kabı ya da süzgeç yardımıyla kurutulur. Sirke yerine tuz ve karbonat kullanılabileceği gibi, ıspanak kökleri de aynı şekilde temizlenerek yemeğe dahil edilebilir.

Ispanağın faydaları nelerdir?

-Bileşiminde A, C, B ve E vitaminleri bulunan ıspanak, yorgunluğu giderir ve beyin fonksiyonlarını iyileştirir.

-Demir yönünden zengin olduğu için, kansızlık tedavisini destekler. Ayrıca kalp-damar hastalıkları ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

-Yaşlanmaya bağlı görme bozuklukları, felç ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların giderilmesine katkı sağlar.

-Tıpkı; brokoli, lahana ve fasulye gibi antioksidan etkisiyle kansere yakalanma riskini minimuma indirir.

-Fosfor ve iyot mineralleri bakımından güçlü olan ıspanak, hamilelik dönemindeki kadınlar için son derece faydalı olmasının yanı sıra, sağlıklı çocuk gelişiminde de önemli bir yere sahiptir.

-Sinirleri yatıştırıcı etkiye sahiptir. İdrar söktürür ve sindirimi düzenler.

-Diş ve kemikleri güçlendirirken, yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır.

-Diyabetli hastaların gönül rahatlığıyla tüketebileceği ıspanak, kolesterol seviyesini de dengelemektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?