https://yemek.com/tarif/pirasali-tavuklu-pay/ | Pırasalı Tavuklu Pay Tarifi

Pırasayı Herkese Sevdirecek Kadar İddialı ve Lezzetli 12 Farklı Tarif

Favorilerime
Ekle

Pırasa... Kış mevsiminin en lezzetli, en şifa dolu sebzelerinden biri. Ancak ne yazık ki seveni kadar sevmeyeni de çok onun. Oysa farklı şekillerde değerlendirildiğinde pırasa sevmeyenlerin bile onu afiyetle yemesi mümkün. Önemli olan onu hangi tariflerde, nasıl değişik ve pratik şekillerde kullanabileceğimizi bilmek. İşte tam da bunun için kolları sıvayıp mutfağa girdik bu kez!

Bu pırasalı farklı tarifler sayesinde pırasa sevmeyen kimse kalmasın, tam da mevsimiyken onu bol bol değerlendirelim, tadını çıkaralım istedik. Aşağıdaki tariflerden damak tadınıza en uygun olanları seçmek de size kaldı.

Şimdiden ellerinize sağlık, afiyet, bal, şeker, şifa olsun!

 • Lezzet dolu bonusumuzla başlıyoruz: Olağanüstü 5 tarifle Ocak ayının malzemesi pırasa

Biliyorsunuz, biz bu ayın malzemesi olarak pırasayı başrole aldık, Ferhat Şef sayesinde onu daha yakından tanıdık, sevdik, değişik tariflerde nasıl kullanabileceğimizi öğrendik. Eğer henüz siz bu videomuzu izleme fırsatı bulamadıysanız daha fazla vakit kaybetmeden sizi önce videomuza, hemen ardından aşağıdaki tariflerimize doğru alalım.

 • Pırasalı frittata tarifi

Pırasa misler gibi karamelize bir lezzete kavuşup klasik bir İtalyan tarifi olan frittatanın içine dahil oluyor, bu lezzet sabah kahvaltılarından çay saatlerine, günün her anına çok yakışıyor.

Bu tariften sonra pırasa sevmeyen kalmayacak: Pırasalı frittata tarifi

 • Pırasalı tavuklu pay tarifi

Hep aynı yemekleri hazırlamaktan sıkılanlara, bugüne dek pırasayı hep zeytinyağlı olarak hazırlayanlara değişik ve enfes bir öneriyle geliyoruz. Pırasa tavukla buluşuyor, un, süt, tereyağı gibi malzemelerle mükemmel uyumu yakalayıp fırın kabındaki yerini alıyor.

Lezzetli, pratik ve şık bu yemek her sofrada yer almayı hak ediyor: Pırasalı tavuklu pay tarifi

 • Pırasa, krema ve mantarlı levrek tarifi

Büyük ihtimalle daha önce pek de bir araya getirmeyi düşünmediğiniz birçok malzemeyi bir araya getiriyoruz bu kez. Sıra dışı gibi gözükse de aslında birbirlerine öyle çok yakışıyorlar ki bir kez deneyince haftada en az 1 gün yapmak isteyecek...

Bu farklılığın tadını doya doya çıkaracaksınız: Pırasa, krema ve mantarlı levrek tarifi

 • Pırasalı ve fasulyeli spaghetti tarifi

Pırasayı sevmek için onu mutlaka balık ya da tavukla bir araya getireceksiniz diye bir kural yok tabii ki. Mis gibi baklagillerle de arası çok iyi olan pırasayı şöyle fasulyelerle bir araya getirip nefis bir makarna da hazırlayabilirsiniz.

Bakınız, yaptık, mis gibi oldu: Pırasalı ve fasulyeli spaghetti tarifi

 • Roka ve armutlu ızgara pırasa salatası tarifi

Salata deyince aklınıza bolca göbek marulla doldurulmuş salata kaseleri gelmesin hemen. Ondan çok daha farklı, çok daha faydalı ve lezzetli salatalar hazırlamak mümkün. Hem de pırasa sevdirmesi garanti olacak türden bir salata.

Armutu da böyle alalım: Roka ve armutlu ızgara pırasa salatası tarifi

 • Plaska (Pilaska) tarifi

Şimdi de Balkanlar'a doğru uzanıyor ve pırasayla hazırlanan bu farklı ve enfes tatla sizi bir an önce tanıştıralım istiyoruz. Bakmayın adının yabancı durduğuna, o aslında damak tadımıza çok uygun pırasalı bir ekmek, bir börek gibi adeta.

Yanına da çay demleyelim: Plaska (Pilaska) tarifi

 • Pırasalı ve tavuklu börek tarifi

Konu böreğe gelmişken öyle bir tarif vermekle olmaz. Zira pırasayla hazırlanan birbirinden değişik ve lezzetli öyle nefis börek harçları var ki... Hepsini tek tek denemeli.

Özellikle de bu tarifi: Pırasalı ve tavuklu börek tarifi

 • Kolay pırasa mantısı tarifi

Pırasayı ana yemek olarak değerlendirmek istiyor ama klasik zeytinyağlı pırasadan daha farklı, daha doyurucu, daha lezzetli bir tarif arıyorsanız işte aradığınız o tarif tam da karşınızda duruyor.

Hazırlaması da çok pratik üstelik: Kolay pırasa mantısı tarifi

 • Pırasa kavurması tarifi

Hazırlaması 5 dakikanızı alacak, 20 dakikada da pişirip sofraya hızlıca çıkarabileceksiniz. Üstelik içinde et yok, tavuk yok.

Pırasa sevmeyenlerin bile onu afiyetle yiyeceği ise kesin: Pırasa kavurması tarifi

 • Pırasalı patates graten tarifi

"Ben sebze yemekleriyle kolay kolay doyamıyorum, özellikle pırasa gibi düşük kalorili olanlarla" diye düşünenleriyse hemen bu tarife doğru alalım. Yine bolca sebze kullanarak bir tarif yapacağız ama bu kez onu sofradaki herkesi tıka basa doyuracak güce ulaştıracağız.

Destek beşamel sostan geliyor: Pırasalı patates graten tarifi

 • Karmaca tarifi

Pırasa, mısır unu, yoğurt, un, yumurta ve nefis baharatlar... İşte bu tarif için ihtiyacınız olan lezzet dolu malzemeler bunlar. Hepsi en pratik şekilde bir araya getiriliyor, mutfakla arası iyi olmayanların bile kolayca yapabileceği eşsiz bir lezzete dönüşüyor.

Pırasa mevsimi geçmeden bol bol yapmalı: Karmaca tarifi

 • Pırasalı gevrek kiş tarifi

Daha önce bu tarifi denemediyseniz, sofraya en şık haliyle çıkacak, bir oturuşta dilim dilim hepsini yemek isteyeceğiniz bu enfes kişle sizi baş başa bırakarak listemizi sonlandırıyoruz.

Malzemeleri hazırlayın, mutfakta buluşmak için sabırsızlanıyoruz: Pırasalı gevrek kiş tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?