Hazır Olarak Aldıklarınızı Unutturur: Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Hemen her şeyi olabildiğince evde, elleriyle hazırlamayı sevenler olarak çoktan kıtır kıtır yemelik turşularımızı kurduk, renk renk reçellerimizi, salçalarımızı, soslarımızı kavanozlara doldurduk. Şimdi sıra geldi evde yeşil zeytin nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmaya!

Çizerek, kırarak ya da bunların hiçbirini uygulamadan evde yapabileceğiniz yeşil zeytinlerin tüm lezzet sırlarını adım adım paylaşmaya başlıyoruz. Malzemeleri hazırlayın, hiç vakit kaybetmeden zeytinlerimizi de hazırlayalım.

Buyursunlar, karşınızda tüm detaylarıyla evde yeşil zeytin yapımı...

Yeşil zeytin yapımı için gerekli malzemeler:

yesil-zeytin-nasil-yapilir-shutter-1

Evde yeşil zeytin yapımı için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri bir araya getirmeniz gerekiyor tabii ki. Ev yapımı zeytin tariflerinde sıkça limon tuzu kullanılıyor olsa da eğer siz limon tuzu kullanmak istemiyorsanız, zararlı olduğunu düşünüyorsanız limon suyundan destek alarak da kıvamı yerinde yeşil zeytinler hazırlayabilirsiniz, aklınızda bulunsun diyor ve ihtiyacınız olan malzemeleri sıralayarak başlıyoruz:

 • 4 kilogram yeşil zeytin
 • 8 adet limonun suyu
 • 8 yemek kaşığı kaya tuzu
 • * Yapmak istediğiniz miktarlara göre aşağıdaki malzemelerin miktarlarını aynı oranda artırıp azaltabilirsiniz.

  Yeşil zeytin nasıl yapılır?

  yesil-zeytin-nasil-yapilir-shutter-2

  Malzemeleri bir araya getirdiğimize göre geçelim yeşil zeytin nasıl yapılır, adım adım anlatmaya:

  1. adım: Zeytinleri bol suda güzelce yıkayın.

  2. adım: Ardından çizik ya da kırma zeytin hazırlamak istiyorsanız zeytinleri tek tek bir bıçakla çekirdeğine dek çizin veya zeytinlerin üzerine temiz bir örtü serip bir taş, çekiç ya da havan yardımıyla zeytinleri kırın.

  3. adım: Kırdığınız ya da çizdiğiniz zeytinleri miktarına göre kavanozlara ya da bidonlara doldurun. Üzerine de temiz su ilave edip kapağını kapatın.

  4. adım: Zeytinlerin suyunu her gün ya da birkaç günde bir kez temiz suyla değiştirin. (Her gün değiştirirseniz daha kısa sürede zeytinleriniz olacaktır, bu sebeple evde zeytin yapmak isteyenler her gün değiştirerek süreci hızlandırır, aklınızda bulunsun)

  yesil-zeytin-nasil-yapilir-shutter-4

  5. adım: Eğer suyunu her gün değiştiriyorsanız yaklaşık 10 gün sonra, eğer 2-3 günde 1 değiştiriyorsanız yaklaşık 1 ay sonunda zeytinleriniz salamura işlemine hazır hale gelmiş, acısını atmış demektir.

  6. adım: Salamura işlemini gerçekleştirmek için zeytinlerin suyunu tamamen boşaltıp bidonu ya da kavanozu temiz bir hale getirin. Ardından zeytinlerin üzerine limon suyu ve kaya tuzunu ekleyin.

  7. adım: Temiz suyunu da ilave edip karıştırın ve zeytinlerinizin kıvam almasını bekleyin. Yaklaşık 4 gün sonrasında açıp tadına bakabilir, duruma göre ister tüketmeye başlatabilir isterseniz bir süre daha bekletebilirsiniz. Ellerinize sağlık.

  Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

  Yumuşamadan, Çok Tuzlu Olmadan, En Basit Yöntemleriyle: Evde Zeytin Nasıl Yapılır?

  Püf Noktalarına Dikkat: Ev Yapımı Zeytinin Yumuşamaması ve Bozulmaması İçin Ne Yapılır?


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?