TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Faydalarını Öğrenince Sevmeyeninin Kalmayacağı Bir Süper Sebze: Brokoli

yemek.com

Sıkça Yenen Konular

Öğünlerde ana malzeme olmanın yanı sıra garnitür olarak da sıklıkla karşımıza çıkan brokoli, eşsiz lezzetiyle çorbalarda, ana yemeklerde ve salatalarda sıklıkla kullanılıyor. Farklı soslara ve pişirme yöntemlerine açık olan bu sebze, beslenmesine özen gösterenlerin sofralarında kendine her zaman yer buluyor.

Gelin bu faydalı sebzeyi yakından tanıyalım; faydalarından besin değerine adım adım onu inceleyelim.

Brokoli nedir ve faydaları nelerdir?

haslamadan-firinda-brokoli

Brokoli lahanagiller familyasında yer alan, karnabaharla akraba olan, küçük bir ağaç görüntüsüne sahip yeşil bir bitkidir. İçerdiği yararlı besinler sayesinde “süper sebzeler” kategorisindedir. Lezzetinin yanında insan vücuduna sağladığı faydalarla sofraların kahramanlarından olan brokoli, sağlıklı beslenmede kilit bir role sahiptir:

 • Vücuda kayda değer ölçüde antioksidan sağlar.
 • İçerdiği folat kırmızı kan hücresi oluşumunu destekler. Aneminin önlenmesine yardımcı olur.
 • İçerdiği sülforafan ile de kötü huylu hücre gelişimini önlemeye yardımcı olduğu ileri sürülür.
 • Sindirim sistemini güçlendirerek kabızlığın önüne geçer.
 • Besin değerleri bakımından zengin olan brokolide bol miktarda K vitamini, kalsiyum, magenzyum, çinko ve fosfor vardır. Bu sayede diş ve kemik sağlığına yararlıdır.
 • Kalp sağlığını güçlendirerek kalp krizi riskini azaltır.
 • Kandaki şeker dengesini düzenler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli, vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.
 • Cildin kendini yenilemesini hızlandırır.
 • Brokoli kürü nedir? Faydaları nelerdir?

  Brokoli kürü brokolinin kaynatılması sonucunda elde edilir. Kaynatılan brokolinin suyu ayrı bir bardağa alınarak her sabah ve akşam yemeklerden önce içilir. Brokoli kürü, basit hazırlanabilmesinin yanı sıra birbirinden faydalı özelliklere de sahiptir. Birçok rahatsızlık üzerine olumlu etkilere sahip olduğu söylenen brokoli kürü, aynı zamanda vücudun vitamin ve mineral ihtiyacının da karşılanmasını sağlar.

  Nasıl hazırlandığından faydalarına brokoli kürünü detaylı olarak anlattığımız içeriğimize şuradan ulaşabilirsiniz.

  Brokoli nasıl haşlanır? Brokoli kaç dakikada haşlanır?

  theholisticchef

  theholisticchef

  Brokoliler, sapları aşağıya gelecek şekilde tencereye koyulur. Önceden kaynatılan su da tencereye eklenir. Eklenen suyun brokolilerin boyunu geçmemesine dikkat edilmelidir. Bu şekilde brokoliler yaklaşık 5 dakika boyunca haşlanır.

  Brokoli, içerdiği vitamin ve minerallerle oldukça faydalı bir bitkidir ama uzun süre kaynatıldığında besin değerini kaybedebilir. Bu yüzden onu 5 dakikadan fazla haşlamamak gerekir. Haşlanan brokoliler daha sonra soğuk bir suya sokularak şoklama işlemi yapılır.

  Brokoli kaç kalori? Brokolinin besin değeri nedir?

  brokoli-kendini-sevdirir

  Brokoli, eşsiz faydalarının yanında düşük kalorisiyle de dikkat çeker. 100 gram brokolide 26 kalori bulunur. Bunun yanında 2,51 gram karbonhidrat ve 3,3 gram da proteine sahiptir. Brokoli aynı zamanda A, C, K, B6 ve B2 vitaminleriyle beraber potasyum, kalsiyum ve demir bakımından da zengindir.

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?