https://yemek.com/tarif/safak-corbasi/ | Şafak Çorbası Tarifi

Türk Mutfağından Her Kasesi Şifa Dolu 25 Nefis Çorba Tarifi

Favorilerime
Ekle

Dört mevsim içmeye doyamadığımız, özellikle sonbahar-kış boyunca sofralarımızdan eksik etmediğimiz mis gibi çorbalarımız var bizim! Mercimek çorbasından tarhana çorbasına, annelerimiz yaptığında ayrı bir lezzetli gelen mis gibi Türk mutfağı çorbaları bugünkü konumuz oldun dedik, her tarif defterinde mutlaka bulunması gereken en klasik, en sevilen çorba tariflerimizi bir araya getirdik.

Öğrenci evlerinde dahi kolayca yapılabilenlerden tek başına ana yemek gücüne kavuşan bol malzemeli çorbalarımıza, bu listede her damağa hitap eden onlarca şifa dolu çorba sizi bekliyor.

Onları fazla bekletmeyin, fırsat buldukça her birini tek tek deneyin.

 • Mercimek çorbası tarifi

Mutfaklarımıza en çok konuk ettiğimiz, kimsenin hayır diyemediği çorbalarımızdan mercimek çorbasıyla başlıyoruz. Kendisi mercimek sayesinde hem çok besleyici hem de nefis.

Herkesin favorisi: Mercimek çorbası tarifi

 • Ezogelin çorbası tarifi

Mercimek çorbasının daha bol malzemeli hali olan ezogelin çorbası da hemen burada sizi bekliyor. İçindeki pirinciyle, bulguruyla bu çorba klasik mercimek çorbasından bile daha doyurucu bir hal alıyor.

Bir kasesiyle herkesi doyurabiliyor: Ezogelin çorbası tarifi

 • Tarhana çorbası tarifi

En az mercimek çorbası kadar çok sevdiğimiz bir başka çorbamız da tarhana çorbası tabii ki. Yaz sonu gibi hazırlamaya başladığımız, tüm sonbahar-kış sezonunda ise sık sık sofralarımıza konuk ettiğimiz lezzetlerden o.

Her kaşığı şifa dolu: Tarhana çorbası tarifi

 • Yayla çorbası tarifi

Biliyorsunuz, Türk mutfağında yoğurdun yeri ve önemi hepimiz için bir hayli fazla ve özel. Düşünsenize, öyle bir lezzet ki bir çorbanın ana malzemesi olup muazzam bir tat dahi sunabiliyor...

İnsanın kaşıkladıkça kaşıklayası geliyor: Yayla çorbası tarifi

 • Düğün çorbası tarifi

Düğün gibi özel günlerde misafirlere sunduğumuz, içinde et olduğu için neredeyse bir ana yemek kadar da doyurucu ve besleyici olan bu özel çorbamız da bu listeye en çok yakışanlardan.

İlk sıralarda yer almayı fazlasıyla hak ediyor: Düğün çorbası tarifi

 • Tutmaç çorbası tarifi

Farklı yörelerimizde ufak farklılıklarla yapılan, içindeki mercimek ve erişteyle doyuruculukta da oldukça iddialı çorbalarımız arasına yer alan tutmaç çorbasında sıra.

Kendisi en geleneksel lezzetlerimizden biri: Tutmaç çorbası tarifi

 • Sakala çarpan çorbası tarifi

Sadece tadıyla değil adıyla da dikkatleri üzerine çeken bir çorba karşınızda şimdi. Yine erişte ve mercimeğin bir arada kullandığı bu çorba tavuk suyunun da işin içine dahil olmasıyla seviye atlıyor...

Soğuk havaların vazgeçilmezlerinden oluyor: Sakala çarpan çorbası tarifi

 • Arabaşı çorbası tarifi

Anadolu mutfaklarının en özel lezzetlerinden arabaşı çorbasını, en doğru şekilde evde hazırlamak isteyenleri hemen bu tarifimize doğru alalım. Çorbasından hamuruna, tam bir ritüeli olan bu özel lezzeti evde orijinal haliyle yapalım.

Düşündüğünüzden kolay: Arabaşı çorbası tarifi

 • Çeşmi nigar çorbası tarifi

Özel terbiyesiyle klasik mercimek çorbasından çok daha farklı bir lezzete ulaşıyor, üzerine gelen naneli, pul biberli sosuyla lezzeti daha da katlanıyor.

Bir kase daha: Çeşmi nigar çorbası tarifi

 • Köme çorbası tarifi

Kırşehir mutfağından çıkıp gelen yöresel bir çorbamızda sıra. İçinde süzme yoğurttan haşlanış nohuta, buğdaydan yeşil mercimeğe, hatta patatese birçok malzeme bir arada.

Bir kasesiyle tıka basa doyuran çorbalarımızdan biri o: Köme çorbası tarifi

 • Mahluta çorbası tarifi

Mersin, Adana ve Hatay başta olmak üzere ülkemizin farklı yörelerinde sıkça yapılan çorbalarımızdan biri olan mahlutanın da başrolünde mercimek var. Salça, pirinç ve renk renk baharatlar da onu lezzetlendirmek için hazırda bekliyorlar.

Birlikte çok güzeller: Mahluta çorbası tarifi

 • Yüksük çorbası tarifi

Mantıdan nohuta, içinde çok doyruucu ve besleyici malzemeler bulunan, doyuruculuğu çok yüksek olduğu için zaman zaman tek başına bir menü olarak da değerlendirebildiğimiz çorbalardan biri o.

Özellikle pratik bir yemek arayışında olanlar için birebir: Yüksük çorbası tarifi

 • Yarma çorbası tarifi

Çorbalarımızı daha doyurucu hale getirmek için mantı ve eriştenin yanında yarma buğdaydan da sık sık destek aldığımız doğrudur.

İşte bunun en lezzetli kanıtlarından biri karşınızda şimdi: Yarma çorbası tarifi

 • Ayran aşı çorbası tarifi

Dört mevsim çorbalarımızdan vazgeçemeyenler olarak soğuk çorbaların da en lezzetlisini yaptığımız doğrudur. Hem soğuk hem ılık hem de sıcak olarak içebildiğimiz bu ayran aşı çorbası gibi.

Her hali ayrı leziz: Ayran aşı çorbası tarifi

 • Karalahana çorbası tarifi

Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanında sofralarda kendine yer bulan çorbalarımızdan karalahana çorbası, en şifa dolu lezzetlerden biri desek yeri.

Karalahanayla arası iyi olmayanlar dahi ona bayılıyor: Karalahana çorbası tarifi

 • Beyran tarifi

Gaziantep mutfağından çıkan ve en az baklava kadar meşhur olması gereken lezzetlerinden olan beyran çorbası, aslında bir çorbadan çok daha fazlası. Yeri geliyor kahvaltıda, yeri geliyor öğle ya da akşam yemeklerinde sofrada yerini alıyor...

Her öğüne çok yakışıyor: Beyran tarifi

 • Alaca çorba tarifi

İçindeki tarhun sayesinde çok özel bir lezzete kavuşan alaca çorba, ülkemizde en çok Gaziantep ve çevresinde yapılıyor. Ne yazık ki yeterince bilinirliği olmayan bu çorba, her sofrada yerini almayı hak ediyor.

Eşsiz bir lezzet: Alaca çorba tarifi

 • Bamya çorbası tarifi

Şimdi de Konya mutfağına doğru rotamızı çeviriyor ve kuru bamyalarla hazırlanan bu çok özel tarifle hepinizi tanıştıralım istiyoruz. Bugüne dek onu hiç denemediyseniz ilk fırsatta denemelisiniz.

En özel çorba tariflerimizden: Bamya çorbası tarifi

 • Muradiye çorbası tarifi

Bursa'ya doğru ilerliyor ve mis gibi bir muradiye çorbası kaşıklayalım diyoruz şimdi. Hep aynı birkaç çorba tarifini yapmaktan sıkıldıysanız bu çorba, sofranıza farklılık katmaya hazır.

Teşekkürler Bursa: Muradiye çorbası tarifi

 • Topalak çorbası tarifi

Konya başta olmak üzere birçok yöremizde yapılan, en başında söylediğimiz gibi yine ana yemek gücünde olan çorbalardan biri o. Yapımı emek istiyor...

Her kaşıkta harcadığınız emeğin hakkını veriyor: Topalak çorbası tarifi

 • Gaziantep yuvalama tarifi

Gaziantep mutfağına geri dönüyor ve en az beyran kadar özel bir başka lezzetiyle sizi tanıştıralım istiyoruz. O, bir çorbadan çok daha fazlası!

Dikkat, efsane bir lezzet geliyor: Gaziantep yuvalama tarifi

 • Oğmaç çorbası tarifi

Halk arasında ovmaç olarak da anılan bu çorba da geleneksel Türk mutfağının en özel çorbalarından biri. Ne yazık ki bir mercimek çorbası, bir ezogelin kadar meşhur değil.

Oysa ilk fırsatta tüm mutfaklarda yerini almalı: Oğmaç çorbası tarifi

 • Şafak çorbası tarifi

Kıvamıyla damakta nefis bir tat bırakıyor, o kıvamı yakalayabilmek içinse bilmeniz gereken tüm püf noktaları aşağıdaki tarifimizde sizi bekliyor.

Farklılık isteyenler için geliyor: Şafak çorbası tarifi

 • Kelle paça çorbası tarifi

Tam bir kolajen deposu olan, özellikle sakatat severlerin ve gece yarısı çorbacıya gitmekten kendini alamayanların tercihi kelle paça çorbası, en şifa dolu çorbalardan biri. Eğer onu evde, tıpkı dışarıdakiler gibi hazırlamak isterseniz...

Sizi hemen böyle alabiliriz: Kelle paça çorbası tarifi

 • Terbiyeli işkembe çorbası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?