https://yemek.com/tarif/cevizli-anne-kurabiyesi/ | Cevizli Anne Kurabiyesi Tarifi

Türk Mutfağından Çay Saatlerinin Olmazsa Olmazı 18 Kıyır Kurabiye Tarifi

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağı lezzetlerine hak ettiği değeri daha fazla vermeye kararlı olduğumuz köşemizde sulu yemekler, et yemekleri, mezeler, zeytinyağlılar, salatalar, tatlılar, sütlü tatlılar ve hamur işlerinden sonra bugün sırayı kıyır kıyır Türk mutfağı kurabiyelerine veriyor, her tarif defterinde mutlaka yerini alması gereken geleneksel ve yöresel kurabiye tariflerimizi bir bir sıralıyoruz.

Farklı yörelerde farklı şekillerde hazırlanan, bazıları bayram zamanı gibi özel günlerimizde bazılarıysa her çay saatlerinde yapılan kurabiyeler onlar. Sadece bu kadar da değil tabii ki, annelerimizin ellerinden çıkan çeşit çeşit anne kurabiyelerimiz de bu listede sizi bekleyenlerden.

Eğer içlerinde bugüne dek denemedikleriniz varsa hemen şimdi tariflerini kaydedip ilk fırsatta denemeyi unutmayın.

 • Anne kurabiyesi tarifi

Mutfaklarımızın en ama en özel kurabiyelerinden biriyle, anne kurabiyesiyle başlayalım diyoruz. Az malzemeyle yapabileceğiniz en bereketli, en lezzetli, en nostaljik lezzetlerimizden anne kurabiyelerimizi tıpkı çocukluğunuzda yediğiniz lezzette yapıyoruz.

Tüm püf noktaları burada: Anne kurabiyesi tarifi

 • Portakallı anne kurabiyesi tarifi

Anneler, annelerimiz... Tabii ki "anne kurabiyesi" deyince tek bir tarif gelmiyor aklımıza, mesela bazılarımızın annesi de böyle mis gibi portakal aromalı, üzeri
toz şeker kaplı kurabiyeler yapardı... Eğer sizin de favoriniz bu anne kurabiyesiyse...

Buyursunlar, bu tarafa doğru alalım sizi: Portakallı anne kurabiyesi tarifi

 • Cevizli kolay anne kurabiyesi tarifi

Hazırlaması 15 dakikanızı alacak kadar pratik, yine annelerinizin hazırladığı lezzeti yakalayabileceğiniz bir kurabiye tarifiyle devam ediyoruz.

Kokusuyla nostalji yaşatır: Cevizli kolay anne kurabiyesi tarifi

 • Kliçe tarifi

Gelin şimdi de anne kurabiyelerinden yöresel kurabiyelerimize doğru uzanalım ve özellikle bayram günlerinde sıkça yapılan, misafirlere ikram edilen kıyır kıyır bir lezzet hazırlayalım.

En sevilen bayram lezzetlerinden biri o: Kliçe tarifi

 • Un kurabiyesi tarifi

Mutfaklarımızın en klasik kurabiye tariflerinden biri kesinlikle un kurabiyesi! Az malzemeyle hazırlanması yetmezmiş gibi kendine has o mükemmel dokusuyla da çayın, kahvenin en lezzetli eşlikçisi.

Mutfakla arası pek iyi olmayanlar dahi onu kolayca yapabilir: Un kurabiyesi tarifi

 • Elmalı kurabiye tarifi

Tarçın ve ceviz içiyle lezzetlenen elmalı harç, kıyır kıyır olacak bir kurabiye hamuruyla buluşuyor, anne şekillendirdiğinde lezzetine lezzet katılıyor.

Geleneksel kurabiyelerimizin en sevilenlerinden o: Elmalı kurabiye tarifi

 • Sirkeli tuzlu kurabiye tarifi

Kurabiye deyince aklımıza hemen tatlı kurabiyeler gelse de çayın yanında afiyetle yediğimiz tuzlu kurabiyelerimizi de unutmak olmaz. Özellikle şöyle bir kez yapıp bayatlamadan uzun süre saklayabildiklerimiz söz konusuysa...

Tadına doyulmaz: Sirkeli tuzlu kurabiye tarifi

 • Perişan kurabiye tarifi

Bakmayın isminin böyle hüzünlü olduğuna, perişan olmasının tek sebebi şekil verme uğraşına girmeden yapılması, dağınık bir şekilde pişmesi.

O, çok bizden bir lezzet: Perişan kurabiye tarifi

 • Acı badem kurabiyesi tarifi

Anne lezzetleri bir yana, şimdi pastanelerde görmeye ve hazır olarak almaya alışık olduğumuz lezzetlerden biriyle devam ediyoruz: Acı badem kurabiyesiyle! Onu evde yapmak emek istiyor, doğruya doğru ama sonunda verdiğiniz tüm emeğe fazlasıyla değiyor.

Çatlak çatlak: Acı badem kurabiyesi tarifi

 • Portakallı köy kurabiyesi tarifi

İhtişamlı görüntüsüyle iştah açan, ilk lokmada ağzın içine yayılan o mis gibi portakal aromasıyla mutlu etmeyi başaran nefis bir kurabiye o. Bir oturuşta kaç kurabiye yediğini sayamayanlar için de bir hayli doyurucu bir alternatif üstelik.

Tek bir tanesiyle doyurur, mutlu edere: Portakallı köy kurabiyesi tarifi

 • Kömbe kurabiye tarifi

İçinde karanfilden damla sakızına, tarçından yeni bahara kadar birçok aromatik lezzet bulunuyor. Tüm bu efsane tatlar sayesinde hem mis gibi kokan hem de nefis bir tat sunan bu kurabiye ortaya çıkıyor.

Sizi önce yukarıdaki videomuza, ardından da buraya alalım: Kömbe kurabiye tarifi

 • Alaçatı kurabiyesi tarifi

Mis gibi kokusuyla damakta ferah ve nefis bir tat bırakan bir başka kurabiyemiz için şimdi Alaçatı taraflarına doğru gidiyor ve insanda yedikçe yeme isteği uyandıran bu lezzetle sizi tanıştırmak istiyoruz.

Bir seferde tepsiler dolusu yapmak isteyeceksiniz: Alaçatı kurabiyesi tarifi

 • Külünçe tarifi

Şimdi de Şanlıurfa taraflarına doğru ilerliyor ve özellikle bayram zamanlarında sıkça yapılan çok özel kurabiyelerden külünçe ile buluşuyoruz. Kendisi içinde tarçın, mahlep, susam ve çemen tozu gibi ilginç baharatlar barındıran nefis bir lezzet.

Üstelik uzun süre de bayatlamıyor: Külünçe tarifi

 • Kahke tarifi

Baklavalarına doyamadığımız Gaziantep mutfağının en az baklavaları kadar meşhur olması gereken, ancak ne yazık ki yeterince tanınmayan lezzetlerinden kahke karşınızda! Tatlı mı tuzlu mu olduğuna ilk ısırıkta karar veremeyeceğiniz, tadına bakar bakmaz sık sık yapıp yemeye karar vereceğiniz bir tat o.

Üzerinden susamını eksik etmeyin: Kahke tarifi

 • Bayram taplaması tarifi

En başında söylemiştik, mutfağımız öyle zengin öyle geniş ki sadece bayramlarda kendisine daha çok rastladığımız özel gün kurabiyelerimiz bile bir hayli fazla. Adıyaman mutfağından çıkıp gelen bu nefis bayram taplaması gibi.

Bayram beklemeden yapmak isteyeceksiniz: Bayram taplaması tarifi

 • İzmir bomba tarifi

Son yılların en popüler lezzetlerinden İzmir bombaya da bu listemizde yer verelim dedik, genelde dışarıdan hazır olarak aldığınız bu lezzeti evde nasıl yapabileceğinizi tüm detaylarıyla anlatalım istedik. Kabul, kendisi klasik bir kurabiye tarifinden çok daha öte bir lezzet ama muazzam hamuruyla, içindeki çikolata kremasıyla o, mutlaka her fırında pişmesi gerekenlerden.

Tüm lezzet sırlarıyla karşınızda: İzmir bomba tarifi

 • Lorlu kurabiye tarifi

Türk mutfağında en sık kullandığımız, evde ellerimizle de kolayca hazırlayabildiğimiz lor peynirini hazırlayın, onunla şöyle mükemmel dokulu bir kurabiye hazırlayalım.

Kıvamıyla hayranlık uyandırır: Lorlu kurabiye tarifi

 • Cevizli anne kurabiyesi tarifi

Cevizli Anne Kurabiyesi Tarifi

Cevizli Anne Kurabiyesi Tarifi

Anne kurabiyelerimizden bir diğeriyle listemizi tamamlıyoruz şimdi. İçindeki ceviziyle, portakal kabuğu rendesiyle damakta muazzam bir lezzet dalgası yaşatıyor, çayın, kahvenin, sütün yanına çok yakışıyor.

Üzerine de birer ceviz konduralım: Cevizli anne kurabiyesi tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?