Tablacı Salatası Tarifi

Türk Mutfağından Sofraları Bir Anda Zenginleştiren 20 Pratik Salata Tarifi

Favorilerime
Ekle

Sofraları bir anda zenginleştirmenin yolu taptaze sebzelerle hazırlanan salatalardan geçiyor, renk renk salatalar yeri geliyor et, tavuk ya da sebze yemeklerinin en lezzetli eşlikçisi oluyor, yeri geliyor tek başına bir ana öğün olarak değerlendiriliyor.

Salata deyince aklınıza ilk olarak bol göbek marulla hazırlanan klasik salatalar geliyorsa, hep aynı birkaç salata tarifini hazırlamaktan sıkılıyorsa ülkemizin farklı yörelerinde farklı malzemelerle hazırlanan, kıvamıyla, sosuyla farkını ortaya koyan bu Türk mutfağı salatalarını tek tek denemelisiniz.

Sofranıza her gün bambaşka bir sebzenin, baklagilin faydalarını taşımak için onlardan iyisi zor bulunur diyor ve hızlıca başlıyoruz. Buyurunuz...

 • Gavurdağı salatası tarifi

İlk lezzet durağımız Gaziantep olsun dedik, içindeki taptaze sebzelerle, bolca cevizi ve nefis sosuyla hemen her sofraya yakışan gavurdağı salatayı şipşak hazırladık.

Siz de bize katılın: Gavurdağı salatası tarifi

 • Havuçlu nuraniye salatası tarifi

Yoğurtlu salataları tercih edenlerdenseniz sizi de hemen böyle alabiliriz. İçindeki kabakla, havuçla, bolca yeşillik ve az miktarda pirinçle yapabileceğiniz en doyurucu salatalardan o.

Dilerseniz meze olarak da değerlendirebilirsiniz: Havuçlu nuraniye salatası tarifi

 • Amasra salatası tarifi

İçinde yok yok diyebileceğimiz zengin malzeme listesiyle şaşırtan nefis bir yöresel salata tarifimizde sıra. Daha önce Amasra mutfağından çıkıp gelen bu lezzeti denemediyseniz ilk fırsatta denemelisiniz.

Sosu da pek özel: Amasra salatası tarifi

 • Bostana salatası tarifi

Şimdi de Şanlıurfa mutfağına uzanıyor ve Urfa kebap başta olmak üzere birçok et ve tavuk yemeğinin yanına çok yakışacak nefis bir bostana salata hazırlıyoruz.

Salçalı sosuyla şaşırtır: Bostana salatası tarifi

 • Nergizleme tarifi

Diyarbakır mutfağından çıkan bol yeşillikli bir salata hazırlamada sıra. İçindeki yumurta sayesinde çok doyurucu bir hal alan bu salata kahvaltıda da tercih edebileceğiniz kadar besleyici.

Kaseler dolusu vitamin: Nergizleme tarifi

 • Manca tarifi

Şimdi de Trakya'ya doğru uzanıyor ve patlıcan mevsimini doya doya değerlendirmenizi sağlayacak nefis bir salata hazırlıyoruz. Közlenmiş sebzelerin o kendine has aromasını sevenler için biçilmiş kaftan o.

Köz tadıyla damakta nefis bir tat bırakanlardan: Manca tarifi

 • Çoban salatası tarifi

Türk mutfağının belki de en klasik salatası olan çoban salatayla devam ediyor, hemen her evde bulunan malzemelerle hazırlanan bu taptaze salatayı her yemeğin yanında görmekten mutluluk duyuyoruz.

Mis gibi kokusu sofrayı sarar: Çoban salatası tarifi

 • Taze börülce salatası tarifi

Zeytinyağının hakkını en çok seven mutfaklarımızdan Ege mutfağını da unutmuyor, taze börülceleri değerlendirmenin en ferah yollarından olan şöyle ışıl ışıl bir salata hazırlıyoruz şimdi.

Bu tarif börülce sevdirir: Taze börülce salatası tarifi

 • Tablacı salatası tarifi

Adana mutfağında kebap dışında da muazzam lezzetler olduğunun en ferah kanıtlarından biri tam karşınızda duruyor. Sumaklı, nar ekşili nefis sosuyla bu salata insanda yedikçe yeme isteği uyandırıyor.

Her gün olsa bıkmadan yenir: Tablacı salatası tarifi

 • Yoğurtlu erişte salatası tarifi

Hem yoğurdu hem de erişteyi bizim kadar çok kullanan bir ülke olmayabilir, doğruya doğru. Ama onları mutfaklarımıza konuk etmekte o kadar haklıyız ki...

Şu mükemmel uyuma bakar mısınız: Yoğurtlu erişte tarifi

 • Kaşık salata tarifi

Sebzeler minik minik doğranıyor, bu salata birçok salatanın aksine çatalla değil, kaşık kaşık yeniyor.

İsmini de buradan alıyor: Kaşık salata tarifi

 • Sumaklı soğan salatası tarifi

Türk mutfağının hem en meşhur hem de en pratik salatalarından sumaklı salatayı unutmak ne mümkün. Mutfakla arası hiç iyi olmayanlar dahi onu kolaylıklar yapabilir...

Kendisi her yemeğin yancısı olabilir: Sumaklı soğan salatası tarifi

 • Közlenmiş biber salatası tarifi

Çiğ haline de közlenmiş haline de bayıldığımız kırmızı kapya biberler en lezzetli haliyle salata kasesinde yerini alıyor, sarımsaklı sosuyla muazzam bir lezzete kavuşuyor.

Bize de mevsiminde onu bol bol yapmak düşüyor: Közlenmiş biber salatası tarifi

 • Zerzevat salatası tarifi

Adana'da salata olarak sık sık sofralarda yer verilen, özellikle kebapların yanında mükemmel bir eşlikçi olan bu salata tarifi de her tarif defterinde bulunması gerekenlerden.

İnce ince doğramaya hazırsanız başlayalım: Zerzevat salatası tarifi

 • Zahter salatası tarifi

Gaziantep ve Hatay çevrelerinde sıklıkla yapılan, kendine has özel aroması sayesinde çok farklı ve leziz bir salata deneyimi sunan zahterleri de hemen tezgahın üzerine alalım ve onu az malzemeyle, nefis bir sosla şahane bir salataya dönüştürelim.

Aromasıyla damakta iz bırakır: Zahter salatası tarifi

 • Sürk peynirli salata tarifi

Konu Hatay'a gelmişken öyle tek bir tarif verip geçmek olmaz. Zira burada özel olarak hazırlanan sürk peyniriyle yapılan ve kahvaltıdan çay saatine, günün her öğününde değerlendirebileceğiniz şöyle nefis salatalar da hazırlanıyor.

5 dakikada hazır oluyor: Sürk peynirli salata tarifi

 • Yoğurtlu kuru patlıcan salatası tarifi

Patlıcanın sadece taze halini değil kurutulmuş halini de mutfaklarımızda sık sık kullanıyor, bu kez onunla dolma değil mis gibi bir salata hazırlıyoruz.

İlk fırsatta denemeniz gerekenlerden: Yoğurtlu kuru patlıcan salatası tarifi

 • Roka salatası tarifi

Türk mutfağında söz konusu özellikle balık sofrası kurmak olduğunda akla ilk gelen isim o oluyor, az ve öz malzemesiyle bu salata çok ama çok pratik bir şekilde hazırlanıyor.

Bol limonlu olsun: Roka salatası tarifi

 • Kereviz salatası tarifi

Kış aylarında da sofralarımızdan salataları eksik etmiyor, mevsimin en taze, en vitamin dolu isimlerini sık sık yemeklerimizin yanında tüketiyoruz.

Tıpkı onun gibi: Kereviz salatası tarifi

 • Turşu tadında mor lahana salatası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?