https://yemek.com/tarif/citir-manti/ | Çıtır Mantı Tarifi

Her Gün Yeseniz Bile Bıkmayacağınız Kadar Nefis 32 Farklı Mantı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Şöyle bir kaşığa 40 tane sığan mantı, mantımız... O canımızın içi, midemizin beklentisi. Ama bu kez klasik mantı tarifini bir kenara koyalım, yapılışlarıyla, içine konan malzemelerle hatta şekilleriyle farkını ortaya koyan diğer farklı mantı tariflerine göz atalım.

Tabii o kadar bakmışken denememek, yememek olmaz diye tariflerini de bir güzel yazalım ki, yapın yapın yiyin.

Unutmadan, seçim yapmak zor biliyoruz ama sizin favori mantınız hangisi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Minik bir not: Daha fazla tarif ve mantı yapımının püf noktalarını öğrenmek için şu yazımıza da bekleriz: Evde Anne Elinden Çıkmışçasına Lezzetli Mantılar Açmak İsteyenlere 22 Nefis Mantı Tarifi

 • Mantı tarifi

Klasik mantıdan daha farklı mantılara gidelim dedik ama ondan bu kadar bahsetmişken tarifini vermeden olmaz.

Buyursunlar: Mantı tarifi

 • Kayseri mantısı tarifi

Kayseri mutfağının dillere destan mantısını evde, ellerinizle hazırlamak için ihtiyacınız olan tarif tam karşınızda duruyor!

İlk fırsatta denemek üzere kaydetmeyi unutmayın: Kayseri mantısı tarifi

 • Bodrum mantı tarifi

Mantıda tercihini haşlanmış olanlardan değil de çıtır çıtır olanlardan yana kullananlardansanız Bodrum ve çevresinde sıkça yapılan, ünü çoktan ülke sınırlarını aşmış olan bu nefis mantı tarifine doğru alalım sizi.

Salçalı sosuyla o bir harika: Bodrum mantı tarifi

 • Ekşili nohutlu mantı tarifi

Mantıyı daha bol malzemeli, kaşık kaşık yiyebileceğiniz bir yemeğe dönüştürmek isterseniz nohut ve nar ekşisinden destek alarak şöyle nefis bir sulu yemeğe imza atabilirsiniz.

Böylesi de ayrı bir leziz: Ekşili nohutlu mantı tarifi

 • Saçaklı mantı tarifi

Her yörede farklı farklı malzemelerle çeşitlendirilen mantılardan biriyle, Balıkesir mutfağından çıkıp gelen saçaklı mantıyla tanıştıralım sizi hemen.

Tavuklu mantıların en sevilenlerinden: Saçaklı mantı tarifi

 • Kandilli mantı tarifi

Şimdi de Edirne mutfağından çıkıp gelen nefis bir mantıylayız. Sizi önce Ferhat Şef'in tüm püf noktalarını detaylarıyla anlattığı videomuza, sonra da hemen aşağıya doğru alalım.

Buyursunlar, bu taraftan: Kandilli mantı tarifi

 • Ispanaklı yeşil mantı tarifi

Sofralarına farklılık katmayı sevenlerdenseniz, ıspanaktan destek alarak mantıya muazzam bir renk kazandırabilirsiniz.

Üstelik düşündüğünüzden bile kolay bir şekilde: Ispanaklı yeşil mantı tarifi

 • Fırında ağzı açık mantı tarifi

Toplam 15 dakikada hem şipşak hem de eğlenerek hazırlayabileceğiniz, 15 dakika da pişmesini beklediniz mi, sofraya neredeyse ışık hızıyla çıkarabileceğiniz bir mantı düşünün...

İşte o aradığınız lezzet tam karşınızda: Fırında ağzı açık mantı tarifi

 • Çıtır mantı tarifi

Mantı tavada olur mu? İsteyince neden olmasın! Hem de en çıtırından, en lezzetlisinden olur. Üzerine de şöyle sarımsağı bol bir yoğurt geldi mi...

Oy oy: Çıtır mantı tarifi

 • Yağ mantısı tarifi

Kayseri'de sadece klasik mantı yapılıyor sanıyorsanız, büyük yanılıyorsunuz. Mutfağından çıkan her lezzete ayrı ayrı hayran olduğumuz bu şehirde keşfetmemiz gereken yemeklerde sıra bu kez de çıtır mantıyı bile lezzetiyle geride bırakan yağ mantısında.

Onunla henüz tanışmadıysanız hemen bu akşam tanışmalısınız: Yağ mantısı tarifi

 • Patatesli mantı tarifi

Kıymalı iç harcıyla çok sevdiğimiz mantıları bir kenara alıyor, şimdi iç harçta başrolü patatese veriyoruz. Hem daha ekonomik hem de çok pratik bir mantı hazırlıyoruz.

Her gün yapıp yemek isteyeceksiniz: Patatesli mantı tarifi

 • Patates mantısı tarifi

Konu patatese gelmişken işleri biraz daha abartalım bu kez sadece iç harcında değil tamamında başrolü patatese bırakalım dedik, hamur yerine bol bol patates kullandığımız şöyle enfes bir lezzete imza attık.

Bu mantı bildiğiniz gibi değil: Patates mantısı tarifi

 • Kolay mantı tarifi

Şimdi o kadar mantı lafı ettik, haliyle canınız istedi, tahmin edebiliyoruz. Vaktiniz yoksa, hamuru özene bezene hazırlamak için kendinizi yeteri kadar enerjik hissetmiyorsanız mesela, hemen böyle alalım sizi.

Hazır yufkanın pratikliğine bırakın kendinizi: Kolay mantı tarifi

 • Tavuklu şiş mantısı tarifi

Eğer bugüne dek evde onu hazırlamayı hiç denemediyseniz daha fazla geç kalmayın deriz. Zor gibi gözükse de oldukça kolay bir şekilde hazırlanan rulolar, tavukla buluşuyor, üzerlerinden yoğurt ve tereyağlı mis gibi bir sos da eksik olmuyor...

Sofradaki herkesi mutlu etmeyi başarıyor: Tavuklu şiş mantısı tarifi

 • Kozalak mantı tarifi

Yine yufka kullanarak birazcık kolaya kaçabileceğiniz ama şekliyle sofradaki herkesin gönlünü daha ilk anda kazanacak bir mantıdan söz ediyoruz.

Nefis tadından hiç söz etmiyoruz bile: Kozalak mantı tarifi

 • Patates mantısı tarifi

Büyük işin patatese düştüğü ama bu kez hamura dönüştürdükten sonra kullandığımız bu mantıyı çok seveceksiniz. Az malzemeli, bütçe dostu bu tarif öğrenci ve bekar evlerinden en kallavi davetlere, her sofraya uyacak kadar da şık üstelik.

Geç karşısına izle: Patates mantısı tarifi

 • Bonfileli mantı tarifi

Genelde kıymalısına alışık olduğumuz mantıyı, bir kez de bonfile ile denesek ya. Şöyle özel bir konuğunuzun geleceği ya da sıradanlıktan uzaklaşmak istediğiniz bir günde dana bonfileli nefis bir mantı yapsak...

Maksat damaklara şenlik olsun: Bonfileli mantı tarifi

 • Sinop mantısı tarifi

"Mantısıyla ünlü bir şehrimizi söyleyin" desek ilk söyleyeceğiniz isim muhtemelen Kayseri olacak ama... Sinop mutfağının da en az onun kadar lezzetli ve bir o kadar da farklı enfes bir mantısı var aslında.

Bu lezzet de hak ettiği değeri görmeli: Sinop mantısı tarifi

 • Tavuklu mantı tarifi

tavuklu-manti-yeni

Herkes her şeyi yiyecek diye bir şey yok. Bazıları da var ki kıyma dahil tüm kırmızı etlerden hiç hoşlanmıyor ama tavuk eti yiyebiliyor mesela.

E hemen toplaşalım o zaman tam şurada: Tavuklu mantı tarifi

 • Sosyete mantısı tarifi

Kendisi altın günlerinden öğle ve akşam yemeklerine, kendine sofrada sık sık yer bulan bir lezzet. Zira hazırlaması klasik bir mantıya göre çok daha kolay.

Hazır yufkalar sağ olsun: Sosyete mantısı tarifi

 • Yufkalı kolay tepsi mantısı tarifi

Canınız mantı yemek istediyse ama hamur hazırlamakla uğraşmak istemiyorsanız ya da akşama kalabalık misafirleriniz varsa ve herkesi doyuracak pratik bir yemek arayışındaysanız sizi hemen bu tarifimize doğru alabiliriz.

Şipşak hazır: Yufkalı kolay tepsi mantısı tarifi

 • Kolay tepsi mantısı tarifi

Eğer hazır mantı alacaksanız ve onu evde farklı bir şekilde pişirerek sofranıza yenilik katmak istiyorsanız bu nefis tarifi de deneyebilirsiniz.

Sadece haşlamaktan çok daha özel: Kolay tepsi mantısı tarifi

 • Makarna mantısı tarifi

Piyasada mantı makarna olarak bulabileceğiniz makarna çeşitleriyle de evde, kolayca klasik mantı lezzetini yakalayabilirsiniz. Kabul, doldurması biraz zamanınızı alacak ama...

Verdiğiniz emeğe de değecek: Makarna mantısı tarifi

 • Milföy mantı tarifi

Makarna ya da yufka gibi mantı yaparken destek alabileceğiniz en pratik çözümlerden biri de milföyden geçiyor söylediğimiz gibi. Onun hem çıtırtısı hiç bitmiyor hem de lezzeti.

Bol bol yapmayı ihmal etmeyin lütfen: Milföy mantı tarifi

 • Hingel tarifi

Metez, Çerkez mantısı, hıngel ya da hıngal gibi farklı farklı isimlerle anılan bir mantı hingel. Patatesli ya da etli olarak yapılabiliyor, şekliyle bizi bizden alıyor.

Bu kadar güzel olmak da nesi: Hingel tarifi

 • Boşnak mantısı tarifi

Sadece görünce bile karından gurultular yükseltecek kadar lezzetli bir mantı Boşnak mantısı. Yapımı emek istiyor ama, doğruya doğru.

Sonu mutluluksa çıkılır bu yola: Boşnak mantısı tarifi

 • Pratik Boşnak mantısı tarifi

Boşnak mantısını yapacak kadar zaman ayıramıyor ama onu en yakın zamanda denemek istiyorsanız bu tarifimizi de değerlendirebilirsiniz. Uzun uzun hamur hazırlamakla uğraşmak istemeyenler için geliyor...

Mutfakta kolay çözümleri severiz: Pratik Boşnak mantısı tarifi

 • Tatar mantısı tarifi

İç harcında tavuk eti kullanılan, buharda pişirilerek bildiğiniz tüm mantıları unutturan bir mantıdan söz ediyoruz. Sıradan sofradan sıkılanlara dev yenilik olur.

Deneyenler ne demek istediğimizi anladı bile: Tatar mantısı tarifi

 • Pelmeni tarifi

Pelmeni olarak anılan ve büyükçe lokmalardan oluşan bu mantı, bir Rus mantısı aslında. 40 tanesini değil bir tanesini bile kaşığa zor koyacağınız bu dev lezzet, iştahına dur diyemeyenler için ideal.

Önce gözünüz doyar: Pelmeni tarifi

 • Çin mantısı tarifi

Şu zamana dek denediğiniz tüm mantıları unutturacak kadar farklı, içi dolu dolu bu mantılar birkaç tane yediğinizde dahi sizi tıka basa doyuracak kadar iddialı.

Büyük porsiyonlar sevenler için geliyor: Çin mantısı tarifi

 • Fırında mantı tarifi

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Fotoğraf: Müjde Çapraz

Haşlayarak, kızartarak hatta buharda bile mantı yapabiliyorsak fırın bundan eksik kalır mı? Kalmadı tabii, geldi, misler gibi mantıya açtı kapağını.

Dışarıda yediğinizin aynısı: Fırında mantı tarifi

 • Ekmek mantısı (Papara) tarifi

Ekmek Mantısı (Papara) Tarifi

Ekmek Mantısı (Papara) Tarifi

Evdeki artan, bayat ekmekleri değerlendirmenizi sağlayacak çok pratik bir tarifle listemizi tamamlıyoruz. Mantı lezzetini yakalamanın en pratik ve leziz yolu o.

Ekmekler israf olmasın diyenler hemen buraya: Ekmek mantısı (papara) tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?