Akçaabat Köftesi Tarifi

Türk Mutfağından Hepsini Tek Tek Denemeniz Gereken 34 Nefis Köfte Tarifi

Favorilerime
Ekle

Ülkemizin yedi bölgesinden, onlarca yöresinden çıkıp gelen o kadar çok köftemiz var ki elimizden geldiğince her birini tek tek denemeyi ve sizlerle buluşturmayı çok seviyoruz bildiğiniz gibi. İşte o güzelim lezzetleri, Türk mutfağı köftelerini bu listede sizin için bir araya getirelim istedik şimdi.

Tekirdağ köftesinden Akçaabat köftesine uzanan çeşit çeşit yöresel köftemiz de var bu listede, annelerimiz yaptığında tadı daha da güzelleşen cızbız köfte, kuru köfte gibi klasikleşmiş lezzetlerimiz de...

Her tarif defterinde mutlaka bulunması gereken, hepsini tek tek denemeniz bu köfte taariflerini bir köşeye not etmeyi unutmayın.

 • Ev köftesi tarifi

Yöresel köftelerimize geçmeden önce hemen hepimizin evimizde pişen klasik ev köftesinin nasıl yapıldığını anlatalım istedik, onu evde, tıpkı annenizin hazırladığı gibi hazırlamanın tüm püf noktalarını bir bir sıraladık.

Köfte 101: Ev köftesi tarifi

 • Ekşili köfte tarifi

Köfteyi tek başına kızartarak değil de sulu bir ana yemek olarak değerlendirmek isteyenlerin tercihi ekşili köfteyi de böyle alalım. Yanından patates ve havucu, içinden kesilmeyecek mis gibi terbiyesini de eksik etmeyelim.

Suyuna ekmek bana bana yemelik: Ekşili köfte tarifi

 • Lokanta usulü İnegöl köfte tarifi

Harcında kullanılan karbonatla farkını ortaya koyuyor, Bursa mutfağından çıkıp gelen bu köfte ülkemizin de en meşhur köfteleri arasına adını yazdırmayı başarıyor.

Yoksa siz hala onu evde yapmayı denemediniz mi: Lokanta usulü İnegöl köfte tarifi

 • Akçaabat köfte tarifi

İçinde iki farklı et çeşidi kullanıldığı için hem farklı hem de muazzam bir tada ulaşıyor, bu köfte her gün yeseniz bıkmayacağınız kadar lezzetli oluyor.

Üstelik yapımı da çok pratik: Akçaabat köfte tarifi

 • Pideli köfte tarifi

Altındaki pideleri, içi sulu sulu kalan mis gibi köfteleri, çırpılmış yoğurdu ve domates sosuyla tek başına dev bir menü o.

Ziyafet sofrası kurdurtur: Pideli köfte tarifi

 • Islama köfte tarifi

Şimdi de Adapazarı mutfağına doğru rotamızı çeviriyor ve lezzet dolu köftelerin izinde kendimizi bu kez de ıslama köftenin lezzetine bırakıyoruz.

Özel ekmekleriyle o bir harika: Islama köfte tarifi

 • Tekirdağ köftesi tarifi

Marmara Bölgesi'ndeki lezzet turumuzda sıra Tekirdağ'da! Tekirdağ'ın ünü çoktan şehrin sınırlarını aşmış durumda olan köftesini yerinde yemek gibisi yok ama her canınız istediğinde kalkıp gidemeyeceğinize göre onu evde nasıl yapabileceğinizi öğrenmenizde fayda var.

Doğru malzemelerle aynı lezzeti yakalamak çok kolay: Tekirdağ köftesi tarifi

 • Tire köfte tarifi

Şimdi Ege taraflarına doğru uzanıyor ve Tire'de soluğu alıyoruz! Adeta evde kebap keyfi yaşatacak kadar iddialı sunumu ve lezzetiyle bu köfteyle tanışmayan kalmasın istiyoruz.

Dikkat, sulu sulu pişen bu köfteler bağımlılık yapabilir: Tire köfte tarifi

 • İzmir köfte tarifi

Anne elinden çıkmışçasına nefis köfte yemeklerinin başında geliyor o. İzmir mutfağına teşekkür etmek için başlı başına bir sebep oluyor, tadına ise doyum olmuyor.

Köfte ve patatesin mükemmel uyumuna hayır demek ne mümkün: İzmir köfte tarifi

 • Ödemiş köftesi tarifi

İzmir mutfağından bir köfteyle daha devam ediyoruz. Yöresinde oldukça meşhur olan, en az klasik İzmir köftesi kadar sık her eve konuk edilmesi gereken lezzetlerden biri o.

Kıvamını irmikle bulan farklı ve nefis tat: Ödemiş köftesi tarifi

 • Şiş köfte tarifi

En klasik köfte tariflerimizden olan şiş köfteyi evde hazırlamak isterseniz bu tarifimizi şiddetle tavsiye ederiz. Adeta kebap gibi sunumuyla şimdiye dek yediklerinizden çok daha lezzetli olacak o.

Onu bir de böyle denemelisiniz: Şiş köfte tarifi

 • Anne köftesi tarifi

"Benim yaptığım köfteler neden annemin yaptıkları gibi olmuyor" diyenlerdenseniz doğru yere geldiniz demektir. Bir anne köftesi yapmanın tüm lezzet sırlarını paylaşıyoruz...

Toplanın: Anne köftesi tarifi

 • Sivas köftesi tarifi

Yapıp yapabileceğiniz en az malzemeli, en pratik köfte tariflerinden biri Sivas mutfağından geliyor, bu köfteyi ilk kez deneyen herkes tadının bu denli lezzetli olmasına şaşırıyor.

2 malzemeyle yapabileceğiniz en lezzetli köfte o: Sivas köftesi tarifi

 • Kayseri köftesi tarifi

Kayseri mutfağının mantıdan ya da yağlamadan ibaret olmadığının en lezzetli kanıtlarından biri karşınızda. Kayseri'de köfteler de ayrı bir leziz!

Üzerinden domatesi eksik etmeyiniz: Kayseri köftesi tarifi

 • Kadınbudu köfte tarifi

Kıymanın galeta unu ya da ekmek içiyle değil de pirinçle buluştuğu tariflerimizden biri o. Her yörede yapılır, ünü çoktan ülke sınırlarını aşmıştır desek yeri.

En lezzetlisini yapmak için bilmeniz gereken tarif karşınızda şimdi: Kadınbudu köfte tarifi

 • Cızbız köfte tarifi

Köfte denince birçoğumuzun aklına ilk gelen bu görüntü ve bu köfte oluyor, bu köfteyi mutfakla arası pek iyi olmayanlar dahi kolayca yapabiliyor.

Hadi yapalım: Cızbız köfte tarifi

 • Dalyan köfte tarifi

İçi lezzet dolu dev bir köfte hazırlıyor, dilim dilim servis ediyoruz. Evet, bu akşam yemekte dalyan köftesi var!

İçinde yok yok: Dalyan köfte tarifi

 • Hasanpaşa köfte tarifi

Dalyan köftenin bir benzeri diyebileveğimiz Hasanpaşa köftede de köfteler adeta bir çanağa dönüşüyor, içi yine kıymaya çok yakışan malzemelerle dolduruluyor.

Bir tanesiyle tıka basa doyuran köfte: Hasanpaşa köftesi tarifi

 • Patlıcanlı şiş köfte tarifi

Ve tabii ki patlıcan! Kırmızı ete, özellikle de köftelere en çok yakıştırdığımız sebzelerden o. Hal böyle olunca köftenin patlıcanla sarıp sarmalandığı, şişlere dizilip tam kıvamında piştiği bu tarif de Türk mutfağının klasikleri arasına girmeyi başardı.

"Akşama ne pişirsem" diye düşündüğünüzde o gelsin aklınıza: Patlıcanlı şiş köfte tarifi

 • Misket köfte tarifi

Köfteleri mini mini, tek lokmalık olarak sevenlerin tercihi misket köfte karşınızda şimdi. Çocukların da bayılarak yediği bu köfteyi dilerseniz çay saatlerinizde, dilerseniz öğle ya da akşam yemeklerinizde değerlendirebiliyorsunuz üstelik.

Nefis: Misket köfte tarifi

 • Kasap köfte tarifi

Kasaplardan aldığınız ve aynı lezzeti ne yaparsanız yapın bugüne dek bir türlü evde yakalamayı başaramadığınız o kasap köfteler var ya... İşte bu tarif sayesinde onların aynısını evde yapabilirsiniz.

Düşündüğünüzden kolay aslında: Kasap köfte tarifi

 • Sucuk köfte tarifi

Tıpkı kasap köfte gibi genel olarak kasaplardan hazır olarak alınan ve mangalda pişirilerek değerlendirilen köftelerimizden biri sucuk köfte. Tam da bu yüzden köftede sucuk aromasını sevenler için onu evde nasıl yapabileceğinizi tüm detaylarıyla anlatalım istedik.

Tam kıvamında tarifimizi hazırladık: Sucuk köfte tarifi

 • Acem köftesi tarifi

Adı Acem köftesi olsa da kendisi aslında Van mutfağından çıkıp gelen yöresel lezzetlerimizden biri. Köfteyi doğrudan ızgarada pişirip yemek yerine onunla doyurucu yemekler yapmak isteyenler için birebir.

Bol köfteli doyurucu bir ana yemek isterseniz: Acem köftesi tarifi

 • Çiftlik köfte tarifi

Köfteleri ona yakışan malzemelerle buluşturup daha doyurucu bir hale getirmeyi çok iyi bildiğimiz doğrudur. Bakınız, onunla bol sebzeli, rengarenk ve lezzet dolu şöyle bir yemek dahi yapabiliyoruz.

Renkleriyle iştahı ikiye katlar: Çiftlik köfte tarifi

 • Kuru köfte tarifi

Çıtır çıtır ev usulü patates kızartması ya da tane tane dökülen bir pirinç pilavı ve sıra sıra dizilmiş köfteler... 7'den 77'ye hemen herkesin gözlerinden kalpler çıkmasını sağlayacak bir menü o.

Kaç tane yediğinizi sayamayacağınız kadar nefis: Kuru köfte tarifi

 • Çullama köfte tarifi

Bu akşam yemekler Afyonkarahisar'dan gelsin! Az bilinen yöresel lezzetlerimizden biri olan çullama köfte, Özel kaplamasıyla bambaşka bir lezzete ulaşıyor, domates sosla yemesi ayrı bir keyifli oluyor.

Bana bana yemelik: Çullama köfte tarifi

 • Kağıtta köfte tarifi

Köfteleri farklı şekillerde pişirmek isteyenlerin tercihi pişirme kağıdı oluyor, onu sebzelerin de desteğiyle kendi kendine usul usul pişirdiğimizde elde ettiğimiz yumuşacık tat köfteye hayran olmak için apayrı bir sebep oluyor.

Az yağlı ve sağlık dolu: Kağıtta köfte tarifi

 • Sömelek köfte tarifi

Kahramanmaraş mutfağından çıkıp gelen bu özel köfte, az miktarda kıymayla çok ama çok doyurucu bir köfte yemeği hazırlayabileceğinizin en lezzetli örneklerinden.

Bulgur ve irmikten gelen destekle, karşınızda: Sömelek köfte tarifi

 • Kiremitte soslu köfte tarifi

Köfteleri hazırlayıp tek başına ızgarada pişirmek güzel bir fikir ama onu şöyle kiremitte, nefis bir sosla pişirmek de apayrı bir lezzet.

Sosuna ekmek banmak serbest: Kiremitte soslu köfte tarifi

 • Balaban kebabı tarifi

Eskişehir'de balaban kebabı ya da balaban köftesi olarak anılan bu yemek, tek başına bir ziyafet! Pidesiyle, domates sosuyla, üzerine gelen yoğurt, et suyu ve tereyağıyla yanında hiçbir şey aramayacağınız kadar bol malzemeli, besleyici ve doyurucu.

Tadına bakan sizden hemen tarifini isteyecek: Balaban kebabı tarifi

 • Tükürük köftesi tarifi

Kabul, ne yazık ki ismi pek de iç açıcı değil onun. Ama gelin görün ki en sevilen sokak lezzetlerinden olur kendisi. Özellikle stadyum önlerinde ya da konser çıkışlarında sıkça karşımıza çıkar, karşımıza çıktığı anda da en tok anımızda bile bizi acıktırmayı başarır. Hadi o zaman, ona kavuşmak için etkinlik beklemeyelim artık.

Evde en lezzetlisinden yapmayı öğrenelim: Tükürük köftesi tarifi

 • Beğendili köfte tarifi

Patlıcan ve köftenin mükemmel uyumundan patlıcanlı şiş köfte tarifimizde söz etmiştik zaten ama bu ikiliyi bu şekilde de sofralarınıza konuk edebileceğinizi söylemeden geçmek istemedik.

İlk fırsatta onu denemelisiniz: Beğendili köfte tarifi

 • Harput köftesi tarifi

Her yöremizde apayrı köfteler var demiştik. Şimdi de bambaşka ve nefis bir köfte için Elazığ taraflarına gidiyoruz. Bu top top lezzetlere kendimizi kaptırıp kaşıklar dolusu yiyoruz.

Reyhanlı sosuyla nefis: Harput köftesi tarifi

 • Salçalı köfte tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?