Hoşaf Tarifi

İftara Kadar Susamamak İçin: Sahur İçin Susatmayan Yiyecekler

Favorilerime
Ekle

Ramazan ayında çoğu kişiyi açlık hissinden çok susuzluk etkiliyor. Hele ki ramazanda oruç süresinin daha uzun olduğu zamanlarda bedenimiz daha fazla suya ihtiyaç duyuyor ve bu yüzden oruçluyken çok daha fazla susadığımızı hissediyoruz.

Tam da bu yüzden susuz kalacak olan vücutları oruca hazırlamak için sahurda tüketeceğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz gerekli. Sahurda tuzlu, baharatlı gıdalar gibi susatan yiyecekler yerine bizi susatmayan, bedenin su ihtiyacını karşılayacak yiyecekler tüketmeye çalışmalıyız.

Peki sahurda susatmayan yiyecekler neler? Sahurda ne yemeliyiz ki iftara kadar olan sürede susamayalım ve bedenin su ihtiyacını karşılayabilelim?

 • Yumurta

Yumurtalı Soğan Kavurması Tarifi

Yumurtalı Soğan Kavurması Tarifi

Yumurta ve peynir içerdikleri proteinden dolayı uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacağı gibi sahurda ağır yemekler yerine kahvaltılık tüketmek susamamanıza da destek olur.

 • Su oranı yüksek meyveler

kan-sulandirici-besinler-shutter-2-uzum

Taze veya kuru meyve çeşitleri hem yüksek lifli yapılarıyla tok tutarken vücudunuzun su ihtiyacını da karşılar. Üzüm, karpuz, şeftali gibi su oranı yüksek meyveleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 • Ceviz, fındık, tuzsuz badem gibi kuru yemişler

magnezyum-kuruyemis-shutter-3

Kuruyemişler de sahurda destek alabileceğiniz gıdalardan. Ancak bunların da tuz oranının düşük olmasına dikkat etmelisiniz. Tuzlu kuruyemişler gün içinde daha çok susamanıza sebep olur.

 • Ev yapımı hoşaf ya da komposto

Hoşaf Tarifi

Evde hazırladığınız hoşaf ve kompostoları da sahurda gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Bu içecekler hem sizi serinletir hem de su ihtiyacınızı karşılar.

 • Yeşillikler ve çiğ sebzeler 

Yağsız söğüş salata-yeşillikler hem yüksek lifli yapılarıyla tok tutarken vücudunuzun su ihtiyacını da karşılar. Yani daha uzun süre tokluk ve susuzluk hissi verir.

 • Yoğurt/kefir 

sade-yogurt-yemekcom

Yoğurt ya da kefir de sahur sofranızda olması gereken yiyeceklerden. Zira sahurda yoğurt/kefir tüketimi gün içinde daha az susamanızı sağlayacaktır. Yalnız yağ oranı düşük yoğurtları tercih etmemizde fayda var.

 • Salatalık

salatalik-yeni-kasim-2020

Su oranı en yüksek sebzelerden olan salatalık da sahurda en fazla tüketmeniz gereken yiyeceklerden. Sadece su içip yatacak olsanız bile salatalık yemeyi unutmayın.

 • Sahurda yendiğinde susatan yiyecekler neler?

 • Kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden uzak durun. Zira kızartma ve yağlı yiyecekler sizi normalden çok daha fazla susatacaktır. Bunun yerine daha hafif ve yağsız besinlere yönelmelisiniz.
 • Sucuk, işlenmiş et ve kırmızı eti sahur sofranıza dahil etmeyin. Çünkü tuzla beraber yine yağdan da zengin olan salam, sucuk, pastırma gibi salamura/işlenmiş etler susuzluğu artıran yiyeceklerden. Ne kadar seviyor olsanız da işlenmiş ve rafine gıdalardan sahurda uzak durmalısınız.
 • Soda, çay, bitki çayı, kahve ve meyve suyu içmeyin. Bu sıvılar sanılanın aksine vücudun su ihtiyacını daha çok artırır ve gün içinde daha çok susamanıza yol açar.
 • Suyu sadece sahurda içmekle yetinmeyin. Vücudunuzun tüm gün susuz kalmaması için aslında iftarla sahur arasındaki zaman aralığında 2- 2.5 litre su içmelisiniz. Yani sıvı alımını sadece sahura bırakmamalı ve vücudunuzu ertesi güne hazırlamalısınız.

Şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Sizi Gün Boyu Tok Tutarak Açlık Hissini Tamamen Unutturacak 10 Süper Besin

Sahurda Ne Yemeli: Gün Boyu Tok Tutacak ve Susatmayacak 11 Yiyecek

En Boğazına Düşkünleri Bile Fazla Yemekten Vazgeçirecek 11 İştah Kesen Yiyecek


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?