somelek-kofte-yemekcom

Ülkemizin Dört Bir Yanından Bir An Önce Keşfetmeniz Gereken 11 Yöresel Köfte Tarifi

Favorilerime
Ekle

Hangi şehre gitseniz, ülkemizin hangi noktasına adım atsanız sizi birbirinden nefis yöresel yemek tarifleri karşılar zaten ama bir de ülkece öyle iddialı olduğumuz bir konu var ki... Evet, hepinizin tahmin edebileceği gibi yöresel köfte tariflerinden söz ediyoruz.

Daha önce söylemiştik, kendine özgü nefis bir köftesi olmayan il/ilçe neredeyse yok. Ama yine bildiğiniz gibi İnegöl köftesi, Tekirdağ köftesi gibi bazı köfteler daha ön plana çıkmış durumda, bazılarıysa ne yazık ki o kadar tanınır değil.

İşte biz de istedik ki en sevilenlerinden tutun en az bilinenlere, birbirinden nefis yöresel köfte tariflerimizi bir araya getirelim, bu lezzetleri bilmeyen, denemeyen kalmasın!

Aşağıda adı geçen tüm şehirlerimize, ilçelerimize, yörelerimize teşekkürlerimizle!

 • İnegöl köfte

O kadar sözünü etmişken onunla başlamadan olmaz, yöresel köfte tarifleri içinde en bilinenlerden biri o. Ünü çoktan İnegöl'ü, Bursa'yı aştı, her mutfakta, her şehirde yerini aldı.

Sizin mutfağınızdan da eksik olmasın: İnegöl köfte tarifi

 • Yumurtalı köfte

Şanlıurfa mutfağından az bilinen ama bir kez deneyince hep yapmak isteyeceğiniz bir köfte ile devam edelim. Yapımı sadece 30-32 dakika.

Pratik bir akşam yemeği arayanlara: Yumurtalı köfte tarifi

 • Sömelek köfte

Şimdi de Kahramanmaraş mutfağına uzanıyor, köftelerin en lezzetlilerinden birini keşfediyoruz. Bu kez işin içinde sadece kıyma yok, bulgur ve irmik de bu lezzete dahil.

Çünkü birlikte çok daha güzeller: Sömelek köfte tarifi

 • Tekirdağ köftesi

Yerinde, ustasının elinden yemenin yerini hiçbir şeyin tutmayacağı bir yöresel köfte tarifi daha karşınızda! Canınız her istediğinde yollara düşüp Tekirdağ'a gidemeyeceğinize göre, evde nasıl yapabileceğinizi öğrenmenizde fayda var.

Buyurun sizi hemen bu tarafa doğru alalım: Tekirdağ köftesi tarifi

 • Akçaabat köftesi

Trabzon'un mutfağından çıkan her bir lezzete ayrı bir bayılıyor, Karadeniz yemeklerini çok seviyoruz ama akçaabat köftesinin kalbimizdeki yeri de çok başka.

Her gün olsa bıkmadan yenir: Akçaabat köftesi tarifi

 • Tonus köftesi

Sivas mutfağından çıkan ve bu akşam yemeğine size gelmek isteyen bu nefis köfte, içinde kıyma kullanılmaması nedeniyle en ekonomik tariflerden. Üstelik az ve öz malzemeyle hazırlanıyor...

Bütçeyi sarsmadan damaklara şenlik yaşatıyor: Tonus köftesi tarifi

 • Harput köftesi

Köfte sevgimizi sulu yemek sevgimizle birleştiren bu tarif, Elazığ mutfağından geliyor... Hem farklı hem de nefis bir yemek hazırlamak isteyen herkes için "Bugün ne pişirsem?" sorusuna yanıt oluyor.

Tıka basa doyma garantili: Harput köftesi tarifi

 • Islama köfte

Adapazarı mutfağından çıkan ve bir an önce herkesçe bilinmesi, denenmesi gereken bir köfte o. İki ekmek dilimi arasındaki nefis sunumuyla farkını ortaya koyuyor.

Bir kez tadına bakan bir daha ondan vazgeçemiyor: Islama köfte tarifi

 • Sıkma köfte

Yine içinde kıyma kullanılmadan hazırlanan, bu yüzden klasik köfte tariflerinden çok daha ekonomik bir şekilde yapılan bir köfte tarifi geliyor. Malatya mutfağından çıkan bu lezzet, Anadolu mutfağının en özel tatlarından fellah köfteye benzerliğiyle de dikkat çekiyor.

Kaşıklar dolusu yenir: Sıkma köfte tarifi

 • İzmir köfte

Patates ve kırmızı et uyumunu en çok kullandığımız, sadece İzmir'in değil her evin en klasik lezzetlerinden biri olmaya çoktan hak kazanmış İzmir köfteden de söz etmeden bu listeyi bitirmek olmaz.

Çok seviyoruz efendim: İzmir köfte tarifi

 • Mardin usulü içli köfte

Yöresel köfte tariflerimizi bugüne dek büyük ihtimalle hiç denemediğiniz, hatta "kitel raha" olarak anılan ismini dahi belki hiç duymadığınız Mardin'in çok özel tariflerinden biriyle bitiriyoruz.

Daha videoyu izlerken acıkacaksınız, biliyoruz: Mardin usulü içli köfte tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?