Patlıcanlı Şiş Köfte Tarifi

Yaz Sebzeleri ve Birbirinden Nefis 10 Tarif

Favorilerime
Ekle

Meyveleri, sebzeleri mevsiminde bol bol değerlendirmemiz gerektiğini biliyor, tam da bizim gibi taptaze sebzelerin tadını çıkarmak isteyenleri yaz sebzelerini yakından tanımaya davet ediyoruz!

Patlıcanlar, kabaklar, taze fasulyeler, bamyalar tezgahlarda kendini göstermeye başlamışken, artık onları bol bol bulabiliyorken yaz sebzeleriyle yapabileceğiniz nefis tarifler de vereceğiz size, bu sebzelerin vücudumuza ne gibi faydaları olduğundan da söz edeceğiz.

Hadi gelin, yazın tadını doya doya çıkarmak için güzelim yaz sebzelerine sözü bırakalım şimdi.

"Peki ya meyveler?" derseniz sizi şu yazımıza da bekleriz: Yaz Meyveleri ve Birbirinden Nefis 13 Tarif

Yaz sebzeleri ve faydaları nelerdir?

yaz-sebzeleri-shutter-1

Yaz sebzelerini ve bu sebzelerden elde edebileceğiniz faydaları anlatarak hızlıca başlayalım, bu nefis yaz sebzelerine sofralarımızda bol bol yer verelim.

Patlıcan

Yazın gelmesine bir kez daha sevinme sebebimiz olan patlıcanlar en lezzetli haliyle şu sıralar bizimle olan isimlerden. İçinde A, B grubu ve C vitaminleri bulunan patlıcan, besin lifi, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum gibi mineraller bakımından da oldukça zengin. Bu sayede patlıcan sindirim sistemine iyi geliyor, hazımsızlığa çözüm oluyor, karaciğerin ve böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, vücutta biriken ödemin atılmasına yardımcı oluyor.

Kabak

Patlıcanın yakın akrabalarından kabak da bu aralar en lezzetli haline ulaşabildiklerimizden. İçeriğine gelirsek, kabağın içinde bolca A, C ve K vitaminleri, aynı zamanda potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir gibi mineraller bulunuyor. Tüm bu yararlı maddelerin de etkisiyle kabak, zayıflamaya yardımcı oluyor, yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı oluyor, kolesterolün dengelenmesini sağlıyor. Bu etkileri sayesinde de uzun vadede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Taze fasulye

Zeytinyağlısını her gün yesek bıkmayacağımız kadar çok sevdiğimiz taze fasulyede sıra! Taze fasulyenin içinde A, B grubu ve C vitaminleri bulunuyor. Bunun yanında kendisi kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineraller bakımından da zengin yaz sebzeleri arasında yerini alıyor. Hal böyle olunca taze fasulye, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olmaktan tutun vücuda enerji vermesine, bağışıklık sistemini güçlendirmesine, hatta kalp ve böbreklerin sağlığını korumasına kadar vücuda birçok fayda sağlıyor.

Biber

Kapya biberden dolmalık bibere, birçok biber çeşidini de yaz aylarında tezgahlarda bolca görebiliyor, hepsini tek tek değerlendirmek istiyoruz. Üstelik çeşidine göre değişiklik gösteriyor olsa da biberlerin içeriği de bir hayli zengin. Mesela A, B grubu, C, E ve K vitaminleri bakımından oldukça zenginler. Demir, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller de hatırı sayılır miktarda var. Dolayısıyla biber, çok güçlü antioksidan özellikler gösteriyor. Bu sayede vücudu hastalıklara karşı korurken toksinlerden arındırıyor, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturuyor, göz sağlığına ve kemik sağlığına iyi geliyor. Mis.

Domates

"Domates meyve midir sebze midir?" tartışmaları bir kenarda dursun, biz onu mevsiminde bol bol değerlendirmeye devam edelim şimdi. Çünkü o da çok zengin, çok faydalı bir içeriğe sahip. Mesela domatesin içinde bolca C, A, B1, B2, B3, B5 ve B6, C, E vitaminleri bulunuyor. Potasyum, magnezyum, demir ve fosfor bakımından da zengin olan domates, bu özellikleri sayesinde sindirim sistemine, kalp ve damar sağlığına, kötü kolesterole iyi geliyor, idrar söktürücü etkiler oluşturuyor, kemik erimesine de olumlu etkileri olduğu söyleniyor.

Bezelye

Bezelye konserveler sayesinde dört mevsim ulaşabildiğimiz lezzetlerden ama tazesinin yerini hiçbir şey tutmaz, tutamaz. Tam da bu yüzden şu sıralar onu da sık sık sofralara konuk etmeli. Neden mi? Bezelye A, B, E ve K vitaminleriyle potasyum, fosfor ve demir mineralleri bakımından oldukça zengin. Bu sayede de kötü kolesterole iyi geliyor, uzun süren bir tokluk hissi sağlıyor, zayıflamaya yardımcı olabiliyor, kansızlığa iyi gelirken kemik gelişimini de desteklemeyi ihmal etmiyor.

Barbunya

Tıpkı bezelye gibi barbunya da yıl boyu bulabildiğimiz baklagillerden aslında. Ama tazesinin yeri çok başka! İçeriğinde bolca E vitamini bulunan barbunya, demir, protein, karbonhidrat, çinko ve besin lifi bakımından da bir hayli zengin. Dolayısıyla kemik sağlığına, diyabet sorununa, böbrek rahatsızlıklarına ve yorgunluğa iyi geliyor. Kalp ve damar sağlığını desteklemeyi, tokluk hissi sağlamayı, hazmı kolaylaştırmayı da ihmal etmiyor.

Bamya

Seveni de sevmeyeni de çok sebzelerimizden bamya da şu sıralar hakkını vere vere tüketmemiz gerekenlerden. A, B ve C vitaminleri bakımından zengin olan bamya, kalsiyum, demir, manganez ve magnezyum gibi mineraller bakımından da bir hayli iddialı. Bu özellikleri sayesinde de kendisi sindirim sistemine çok iyi geliyor, diyabeti önlerken kan ve kemik sağlığına da iyi geliyor.

Taze patates

Mutfağımızın en demirbaş malzemelerinden patates de tazesi bir başka lezzetli olanlardan. İçinde C, K, P, B, B1,B6 vitaminleri bulunan, kalsiyum, sodyum, bakır, manganez, demir bakımından da bir hayli zengin olan patates, faydalarıyla da değeri bilinmesi gerekenlerden. Vücuda enerji veren, tokluk hissi sağlayan patates, bunların yanında sinir sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, bağırsaklara iyi geliyor, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiler oluşturuyor.

Mısır

B1, B3, B5 ve C vitaminleri bakımından zengin mısırın içinde fosfor, demir ve magnezyum mineralleri de bolca bulunuyor. Bu maddelerin etkisiyle mısır sindirim sisteminin ve karaciğerin sağlıkla çalışmasına destek olurken kolesterolü dengeliyor, şeker hastalığına iyi geliyor, kalp ve damar sağlığını koruyor.

Yaz sebzeleri ile yapabileceğiniz tarifler

yaz-sebzeleri-shutter-2

Yaz sebzelerini yakından tanıdığımıza göre geçelim yaz sebzeleriyle yapabileceğiniz tariflere... Mevsimi geçmeden bol bol yapmanız gereken bu nefis ve pratik yaz yemeklerine sofranızda yer açın!

  • Patlıcanlı şiş köfte tarifi

Patlıcanı değerlendirmenin en lezzetli yollarından biri onu kırmızı et, bol patates ve pilavla bir araya getirmek! Siz de bize katılıyorsanız...

Bu tarifte buluşalım: Patlıcanlı şiş köfte tarifi

Daha fazla tarif için böyle buyurun:

Olmasa Türk Mutfağının Eksik Kalacağı Patlıcandan Yapılan 52 Nefis Tarif

Patlıcanı Hep Aynı Yemeklerde Kullananların Mutfağına Farklılık Katacak 11 Değişik Patlıcan Tarifi

  • Katlı kabak tarifi

Kabakla yapabileceğiniz en farklı, en lezzetli ve en doyurucu tariflerden biriyle devam ediyoruz patlıcanın ardından. Onu daha önce hiç böyle denemediyseniz şimdi tam zamanı.

Dilimlerce yenir: Katlı kabak tarifi

Daha fazla tarif için böyle buyurun:

Kabak Sevmeyenlerin Dahi Afiyetle Yiyeceği Kadar İddialı ve Nefis 11 Kabak Tarifi

Kabağı Farklı ve Pratik Bir Şekilde Değerlendirmek İsteyenlere 12 Özel Kabak Yemeği

  • Fasulye borani tarifi

Yaz sofralarına çok yakışan ferah, besleyici ama bir o kadar da hafif bir tarifle devam ediyoruz. Taze fasulyenin yoğurtla olan uyumuna bayılıyoruz.

Sosunu da eksik etmeyin: Fasulye borani tarifi

Daha fazla tarif için böyle buyurun:

Yazın Geldiğine Sevindiren Taze Fasulye ile Yapılan 9 Nefis ve Farklı Yemek Tarifi

Zamandan Kazandıran Pratik Çözüm: Buzluk İçin Taze Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır?

  • Domatesli biber kızartması tarifi

Yaz yemeği denince akla ilk gelenlerden o. Havuzdan, denizden çıkıp mideden gurultular yükselmeye başladığında sofrada sadece o olsa, herkesi sevindirmeye yeter.

Mis gibi kokusuyla: Domatesli biber kızartması tarifi

Daha fazla tarif için böyle buyurun:

Hiç Vakit Kaybetmeden Denemeniz Gereken 9 Kapya Biberli Tarif

Sofralarınızı Renklendirip Tok Olsanız Bile Sizi Acıktıracak 10 Biberli Meze Tarifi

Pirinci Sert Kalmadan, Kurumadan Pişsin: Biber Dolmasının Püf Noktaları

  • Frenk kebabı tarifi

Hemen her yemeğin içine dahil ettiğimiz domatesler bu kez yardımcı oyuncu değil, başrolde! Onu böyle daha çok sevecek, bu tarif sayesinde tadını doya doya çıkarabileceksiniz.

Kaç domates yersiniz: Frenk kebabı tarifi

Daha fazla tarif için böyle buyurun:

Taptaze Domateslerin Tadını Doyasıya Çıkarmak İsteyenlere 18 Kolay Domatesli Tarif

Domatesin Kahvaltı Sofrasına Çok Yakıştığının Kanıtı 11 Farklı Kahvaltılık Tarifi

Sofranızın Havasını Bir Anda Değiştirecek 11 Nefis ve Farklı Domates Soslu Tarif

  • Bezelye ekşilemesi tarifi

Taptaze bezelyeleri tek tek ayıklıyor, onları ekşili şöyle nefis ve ferah bir lezzete dönüştürüyoruz.

Yaza en çok yakışan bezelye tariflerinden: Bezelye ekşilemesi tarifi

Daha fazla tarif için böyle buyurun:

Taptaze Bezelyelerle Yapıldığında Ayrı Bir Lezzetli Olan 17 Nefis Tarif

  • Barbunya salatası tarifi

Barbunyanın başrolü kaptığı bu salata tarifine sevdiğiniz diğer yaz sebzelerini de bol bol ilave ederek renklendirebilir, yazın tadını bu kez de kaşık kaşık çıkarabilirsiniz.

Renklerinin güzelliğine ne demeli: Barbunya salatası tarifi

Daha fazla tarif için böyle buyurun:

Kuru Fasulyenin Kuzeni Barbunyayla Yapabileceğiniz 9 Protein Deposu Tarif

Ferah Ferah Yiyebileceğiniz 13 Nefis Zeytinyağlı Baklagil Yemeği

  • Bamya tarifi

Bamya sevmeyenleri bile ikna etmeye hazır mısınız? Asla salyalanmayacak bamyalar çıtır çıtır olsun, üstelik fırında piştiği için kalorisi de düşündüğünüzden bile düşük olsun.

İşte bu kadar kolay: Fırında bamya kızartması tarifi

Daha fazla tarif için böyle buyurun:

Sevmeyenine Bile Kendini Tabak Tabak Yedirtecek 12 Farklı Bamya Yemeği Tarifi

  • İrmikli patates köftesi tarifi

Taze patateslerle yapıldığında tadı daha da nefis olacak bir patates köftesi hazırlıyor, irmikten de destek olarak bu köfteye muazzam bir doku kazandırıyoruz.

Hazırlaması sadece 20 dakika: İrmikli patates köftesi tarifi

Daha fazla tarif için böyle buyurun:

Hazırlama Süresi 20 Dakikayı Geçmeyen 12 Farklı ve Pratik Patates Yemeği Tarifi

Haşlanmış Patates Sayesinde Doyuruculuğu Tavan Yapan 12 Pratik Yemek Tarifi

Her Haline Hayran Olduğumuz Patatesle Daha Önce Yapmadığınız 24 Farklı Tarif

  • Soslu kaburga mısır tarifi

Soslu Kaburga Mısır Tarifi

Soslu Kaburga Mısır Tarifi

Mısırları suda haşlayıp ya da közde közleyip afiyetle yemek de yeterince güzel ama biz bu kez onların lezzeti en az ikiye katlayan nefis bir öneriyle huzurlarınızdayız.

Mevsimi geçmeden denemeniz gerekenlerden: Soslu kaburga mısır tarifi

Daha fazla tarif için böyle buyurun:

Tam da Zamanıyken Mısırla Yapabileceğiniz 11 Farklı ve Kolay Tarif


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?