https://yemek.com/tarif/tarhana/ | Ev Yapımı Tarhana Tarifi

Tarhananın Türk Mutfağındaki Önemi ve Tanıtılması

Favorilerime
Ekle

Tarhana Orta Asya'dan beri Türk toplumunun en önemli besin ögelerinden biridir. Kış sofralarına şifa olan bu lezzet göçebe Orta Asya Türkleri'nin gıdayı korumak amaçlı bulduğu bir yöntemdir. Ana maddesi yoğurt olan bu ürüne çeşitli besinler ekleyerek ve mayalandırıp, kurutarak hem raf ömrü uzun hem de lezzetli bir son ürün ortaya koyulmaktadır.

Bu kadim coğrafyanın en özel ve bize ait ürünlerinden biri şüphesiz tarhana. Ülkemizde 50'den fazla çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan en yaygın ve bilinenleri Trakya ve Ege tarhanası diyebiliriz. Ana malzemesi yoğurt olan bu eşsiz ürünle, çorbanın yanı sıra Yeni Türk Mutfağı Akımının popülerleşmesiyle birlikte birçok farklı tür yemek ortaya koyulabilmektedir. Hamur baz olarak kullanıldığında eşsiz tatlar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra cips, galette tarzı atıştırmalık veya çerez denebilecek ürünler ortaya koymakta mümkündür. Tarhana hazırlanırken veya kurutulduktan sonra ürün olarak kullanırken size sonsuz seçenek sunabilmektedir. Bu yüzdendir ki 50'den fazla varyasyonu ve birçok yemek çeşidi bulunur.

Fakat maalesef yine her Türk mutfağı öğesinde olduğu gibi potansiyeli ve değeri kullanılamamakta. 50'den fazla türü olan bu ürünün her yörede geniş bir araştırmayla reçetelendirilmesi ve patentlenmesi Türk mutfağının dünyaya tanıtımı açısından büyük önem arz etmektedir. Türkiye Kültür Portalı'nın bu yönde çalışmaları olmasına karşın tanıtımının daha iyi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yeni nesil Türk mutfağı şefleri gerekli ilgiyi göstermeye başlamış bulunuyor. Dünya sıralamasında hak ettiği yerde olmayan mutfağımızı, bizim için en özel lezzetlerden biri olan tarhana ile birlikte tanıtmanın mümkün olduğu kanısındayım. Sadece kış sofralarımızda çorba olarak değil, fine dining restoran menülerinde yer alan bir ürün olması gerekmekte.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?