Yemek.com Ekibi Seçti: Türk Mutfağının En İyi 15 Yemeği

Favorilerime
Ekle

Maharetli ellerin mutfağıdır Türk mutfağı.

Öpülesi elleriyle enfes yemekler hazırlayan annelerimizden, özellikle bazı yemekler söz konusu olduğunda tam bir şefe dönüşen babalarımızdan, el lezzeti nedir onlardan öğrendiğimiz anneannelerimizden, "hep yapmazdı ama yapınca da efsane yapardı" diye andığımız dedelerimizden mirastır bize.

Onlarca şahane kültürden etkilenerek, yüzlerce yıllık bir birikimle ortaya çıkan bu zenginliği tümden listelere sığdıramazdık elbette. Biz de Yemek.com ekibi olarak dedik ki Türk yemeklerinin hepsinin yeri ayrı bizde ama en azından ilk 15'imizi bir belirleyelim, "en iyi"lerimizi seçelim.

Seçerken anılardan anılara mı sürüklenmedik, karnımız acıkıp bir çabuk mutfağa mı koşmadık... Aramızda kalsın, ofisteki bu zorlu seçim sürecinde içimizde annesini arayıp yaprak sarma dolu bir dondurma kutusu göndermesini isteyenler bile oldu.

Sonuç olarak Yemek.com ekibi seçimini yaptı, sıralamasını belirledi.

Siz de en sevdiğiniz Türk yemeklerinden oluşan sıralamanızı bize yorum olarak bırakabilirsiniz.

Küçük bir not: Sıralamamız, aramızda yaptığımız oylamada en az oy alandan en çok oy alana doğru. Yani gönlümüzün efendisini listemizin en altında bulabilirsiniz.

15. Söz konusu baklagil olduğunda kayıtsız kalamazdık: Barbunya

Barbunya Tarifi

Türk mutfağı söz konusu olunca akla ilk gelenler hemen misler gibi kebaplar, lokum gibi etler, ağızda dağılan köfteler olsa da sebzeler ve baklagiller olmadan asla!

Barbunya olan bir sofrada mesela, nasıl mutsuz olabilir ki insan? Sadece o olsa yeter dedirtir, sofrada ilk biten o oluverir.

Bir kaşık daha: Barbunya tarifi

14. Başlı başına kabak sevme sebebi olur: Mücver

Mücver Tarifi

Türk mutfağının zenginlikleri arasında kalbimizde de midemizde de ön sıralardan yer kapanlardan mücver.

Annelerimizin kabak sevdirme çalışmalarının en başarılı sonuç alanı, bir sevince bir daha vazgeçilemeyeni.

Biz vazgeçemedik, kesin bilgi: Mücver tarifi

13. Tadına doyulamayanlardan olur: Patlıcan musakka

Patlıcan Musakka Tarifi

Sizi bilmiyoruz ama biz, patlıcanın dahil olduğu her yemeği ayrı bir seviyoruz. Hele yanına yoğurt, cacık geldiyse değmeyin keyfimize.

Neden sevdiğimizin ayrıntılarını buraya bulabilirsiniz: Patlıcan musakka tarifi

12. Suyuna ekmek bandıklarımız, canlarımız: Tas kebabı

Tas Kebabı Tarifi

Türk mutfağı deriz de suyuna ekmek banmalara doyamadığımız nefis sulu yemeklerimizi unutur muyuz? Aslında tas kebabı, hepsini temsilen burada.

Buyurun banıyoruz: Tas kebabı tarifi

11. Hamarat ellerin ustalık eserlerinden olur: Etli çiğ köfte

Etli Çiğ Köfte Tarifi

Dedik ya, Türk mutfağı tümden hamarat ellerin eserleriyle dolu, tümden efsane diye. İşte etli çiğ köfte bunun en büyük örneklerinden.

Öyle her gün yemek istemezsin belki ama canın istediğinde de yemeden geçiremezsin o isteği. Gerçekten yapabilen, hakkıyla onu kıvama getiren az bulunur.

Siz de onlardan olmaya var mısınız: Etli çiğ köfte tarifi

10. Çünkü çocukluk aşkı asla unutulmaz: İzmir köfte

İzmir Köfte Tarifi

Memleketimizin dört bir yanında efsane köfteler yapılıyor, doğruya doğru. Ama ne yazık ki tek bir listede hepsine yer vermek mümkün olmuyor.

İştahımızın sesini dinledik ve çocukluk aşkımız patates ve köftenin mükemmel bir versiyonu olan İzmir köfteyi "en iyi"lerimiz arasına alıverdik.

Onun kokusuyla dolu her yerde yuva sıcaklığı vardır: İzmir köfte tarifi

9. Şöyle dumanı üstünde sofraya geldiği o an: Et sote

Et Sote Tarifi

Bizce Türk mutfağının en iyilerinden olmayı fazlasıyla hak edenlerden et sote. Çünkü az malzemeyle dev lezzetler yaratılabildiğinin, bazen sade bir tabağın şatafatlı sunumlarla süslü bir tabaktan çok daha lezzetli ve mutluluk verici olabildiğinin kanıtı.

Çünkü lokum gibi lezzetleri severiz: Et sote tarifi

8. Öyle her yapılanı değil tabii: Taze fasulye

Taze Fasulye Tarifi

Bakmayın basit gözüktüğüne, taze fasulye yapmak ciddi bir iştir. Öyle her yerde karşınıza çıkan aynı lezzeti vermez, damağınızda aynı şenliği yaşatmaz.

Bizim bahsettiğimiz, Adile Naşit'in yaptığı, Perihan Savaş'ın tüm iştahıyla yediği, yumurcağın da, yazık, bakakaldığı taze fasulye.

Evet işte o, düşünmesi bile acıkmaya yeten: Taze fasulye tarifi

7. Çünkü patlıcan girmeyen mutfak biraz eksiktir: Karnıyarık

Türk mutfağının en iyi lezzetlerine imza atan patlıcan olmadan olur mu? Onun girmediği mutfak, mis gibi kokusunun yükselmediği bir sofra, biraz eksiktir bize kalırsa.

Hele karnıyarık olmadan asla: Karnıyarık tarifi

6. Özlemdir o, kavuşunca anlarsın: Mantı

Mantı Tarifi

Herkesin mantısını sevdiği özel biri vardır, kimi babaannesinin mantısı gibisini başka yerde bulamaz, kimi annesinin yaptığından başkasına kaşığını daldıramaz.

O yüzden çokça lezzet, biraz da özlemdir mantı. Belki de bu özlemi dindirip en iyisini hep yiyebilmek için yapmayı öğrenmenin zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?

Elinizin lezzeti bol olsun: Mantı tarifi

5. Candır o can: Anne köftesi

Anne Köftesi Tarifi

Bazı lezzetler vardır, ıspanak gibi, ancak büyüyünce değerini anlar seversin. Ama bazı lezzetler vardır, kendini bildin bileli her akşam yemekte o olsun istersin.

İşte bu, bizim için onlardan biri: Anne köftesi tarifi

4. Hangimiz yemedik çılgınlar gibi: Adana kebap

Adana Kebap Tarifi

Şimdi açık konuşalım, diyet yaparken bile en çok özlediklerimizden değil miydi o bizim? Bozacaksak değsin en azından deyip şöyle misler gibi bir Adana kebapla bozmadık mı o diyetleri?

Biz yaptık çünkü, oradan biliyoruz.

Kalbimizdeki yeri çok başka: Adana kebap tarifi

3. En güzel anıların sofradaki başrolü: Lahmacun

Lahmacun Tarifi

Ekipçe bol yemekli anılarımızı düşünürken fark ettik ki en güzel anılarımızda mutlaka sofradaki isimlerdendi lahmacun.

Öğrenciyken bütçemize ve midemize iyi gelenlerin başını çekiyordu, kurulan en kallavi sofralardan bile eksik edilmiyordu. Düşünün bir, yeni bir eve taşındığımızda bile verdiğimiz ilk siparişti o.

Nasıl sevmeyelim ki: Lahmacun tarifi

2. Adı geçince canımızın istediği: İçli köfte

İçli Köfte Tarifi

Sıralamamızın ikinci sırasına tüm lezzetiyle içli köfte oturdu. İçli köfte sevgimizin nasıl yoğun ve dev bir iştahla dolu olduğunu zaten sıkı takipçilerimiz biliyordu ama bilmeyenler için onun birbirinden farklı tariflerini sıraladığımız ve tüm püf noktalarını bir bir anlattığımız şu yazımıza doğru alabiliriz.

Sözün kısası, biz onu çok sevdik.

Bir tane asla yetmez: İçli köfte tarifi

1. Gönlümüzün efendisi: Zeytinyağlı yaprak sarma

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi

Çünkü annelerimizin, anneannelerimizin dondurma kutularını zeytinyağlı yaprak sarmayla doldurması boşuna değildi. Soğuk, ılık hatta sıcak sıcak bile afiyetle yedik onu hepimiz.

Bazen karnımızı doyuran sadece oydu, bazen ara sıcak oldu. Tokken bile yemeye devam etmek istediğimiz en mis atıştırmalık deseniz, yine onu seçeriz.

Buzdolabında hep olsun istediğimiz: Zeytinyağlı yaprak sarma tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?